Społeczne

Solidarność reaguje na zwolnienie dyscyplinarne w kaliskiej Castoramie

2019-11-21 17:00:00 red

Na początku miesiąca Castorama Polska zwolniło dyscyplinarnie pracowników w kilku miastach, w tym również w Kaliszu podając za przyczynę działanie na szkodę firmy. Związki zawodowe uważają, że Castorama złamała prawo i zapowiadają stanowcze działania.

fot. MW
fot. MW

Castorama Polska zwolniła 9 członków Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność m.in. z Warszawy, Kalisza, Słupska i Zgorzelca – Ci pracownicy zostali zwolnieni pod zarzutem pokazywania firmy w złym świetle w stosunku do klientów. Bez jakiegokolwiek ostrzeżenia Ci pracownicy zostali zwolnieni dyscyplinarnie z art. 52 – mówi przewodniczący NSZZ Solidarność Wielkopolska Południowa Bernard Niemiec – Castorama Polska uznała, że organizacja międzyzakładowa straciła uprawnienia. Jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją. Jesteśmy przeciwni takim działaniom – dodaje.

Przewodniczący NSZZ Solidarność WP twierdzi, że takie działania nie do pomyślenia w krajach Europy Zachodniej. Dlatego „S” w całym kraju przeprowadzi akcję ulotkową, która ma pokazać społeczeństwu jak Castorama Polska traktuje swoich pracowników – W poniedziałek przeprowadzimy akcję przed sklepami Castorama. Będziemy informować klientów o ich działaniu – mówi Bernard Niemiec.

- Musimy bardzo wyraźnie powiedzieć „dość”. Firmy zagraniczne muszą przestrzegać polskiego prawa i muszą stosować polskie prawo – zaznacza B.Niemiec podkreślając również, że Solidarność pomoże zwolnionym pracownikom pod względem prawnym – Został powołany sztab przy komisji krajowej. Zwolnionym pracownikom oferujemy profesjonalną obsługę prawną. Jest już przygotowany pozew sądowy, który zostanie złożony w najbliższym czasie – dodaje.

Związek zawodowy rozważa także pomoc finansową zwolnionym pracownikom – Idą Święta Bożego Narodzenia. Zwolnieni pracownicy są zaskoczeni tą sytuacją. Myślę, że nie będzie żadnego problemu wesprzeć ich finansowo – mówi przewodniczący Solidarności WP.

Castorama Polska w informacjach prasowych twierdzi, że rozwiązanie umowy o pracę było zgodnie z prawem. Według nich działanie dotyczy osób, które ponoszą odpowiedzialność formalno-prawną za bezprawne działania wymierzone w dobre imię Castorama Polska. Według firmy dziania nie są spowodowane prowadzeniem przez nich działalności związkowej.

Zwolnienie nastąpiło z art. 52 Kodeksu Pracy, który daje możliwości rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.

Zwolniony z kaliskiego sklepu Castorama mężczyzna był pracownikiem firmy od 2008 roku. Sytuacja prowadząca do zwolnienia dyscyplinarnego miała dotyczyć wpisów na profilu facebookowym dotyczących łamania przepisów BHP w firmie.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ