Społeczne

Solidarność reaguje na zwolnienie dyscyplinarne w kaliskiej Castoramie

2019-11-21 17:00:00 red

Na początku miesiąca Castorama Polska zwolniło dyscyplinarnie pracowników w kilku miastach, w tym również w Kaliszu podając za przyczynę działanie na szkodę firmy. Związki zawodowe uważają, że Castorama złamała prawo i zapowiadają stanowcze działania.

fot. MW
fot. MW

Castorama Polska zwolniła 9 członków Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność m.in. z Warszawy, Kalisza, Słupska i Zgorzelca – Ci pracownicy zostali zwolnieni pod zarzutem pokazywania firmy w złym świetle w stosunku do klientów. Bez jakiegokolwiek ostrzeżenia Ci pracownicy zostali zwolnieni dyscyplinarnie z art. 52 – mówi przewodniczący NSZZ Solidarność Wielkopolska Południowa Bernard Niemiec – Castorama Polska uznała, że organizacja międzyzakładowa straciła uprawnienia. Jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją. Jesteśmy przeciwni takim działaniom – dodaje.

Przewodniczący NSZZ Solidarność WP twierdzi, że takie działania nie do pomyślenia w krajach Europy Zachodniej. Dlatego „S” w całym kraju przeprowadzi akcję ulotkową, która ma pokazać społeczeństwu jak Castorama Polska traktuje swoich pracowników – W poniedziałek przeprowadzimy akcję przed sklepami Castorama. Będziemy informować klientów o ich działaniu – mówi Bernard Niemiec.

- Musimy bardzo wyraźnie powiedzieć „dość”. Firmy zagraniczne muszą przestrzegać polskiego prawa i muszą stosować polskie prawo – zaznacza B.Niemiec podkreślając również, że Solidarność pomoże zwolnionym pracownikom pod względem prawnym – Został powołany sztab przy komisji krajowej. Zwolnionym pracownikom oferujemy profesjonalną obsługę prawną. Jest już przygotowany pozew sądowy, który zostanie złożony w najbliższym czasie – dodaje.

Związek zawodowy rozważa także pomoc finansową zwolnionym pracownikom – Idą Święta Bożego Narodzenia. Zwolnieni pracownicy są zaskoczeni tą sytuacją. Myślę, że nie będzie żadnego problemu wesprzeć ich finansowo – mówi przewodniczący Solidarności WP.

Castorama Polska w informacjach prasowych twierdzi, że rozwiązanie umowy o pracę było zgodnie z prawem. Według nich działanie dotyczy osób, które ponoszą odpowiedzialność formalno-prawną za bezprawne działania wymierzone w dobre imię Castorama Polska. Według firmy dziania nie są spowodowane prowadzeniem przez nich działalności związkowej.

Zwolnienie nastąpiło z art. 52 Kodeksu Pracy, który daje możliwości rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.

Zwolniony z kaliskiego sklepu Castorama mężczyzna był pracownikiem firmy od 2008 roku. Sytuacja prowadząca do zwolnienia dyscyplinarnego miała dotyczyć wpisów na profilu facebookowym dotyczących łamania przepisów BHP w firmie.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ