Społeczne

Soleczniki - nowi partnerzy Kalisza z Litwy

2022-09-22 17:30:00 Kancelaria Prezydenta Miasta

List intencyjny o współpracy między samorządami podpisali Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza i Zdzisław Palewicz, mer Samorządu Rejonu Solecznickiego na Litwie. W liczącym 30 tysięcy mieszkańców rejonie ponad 80 procent stanowią Polacy.

Kancelaria Prezydenta Miasta
Kancelaria Prezydenta Miasta

Kontakty w miastem Soleczniki zostały nawiązane w Kaliszu, podczas Siatkarskich Mistrzostw Europy Drużyn Polonijnych. Wtedy delegacja z Solecznik zwiedziła nasze miasto, gościła w ratuszu.

Mer Palewicz podczas swojej wizyty w Kaliszu wiele opowiadał mi o swoim samorządzie. Okazało się, że mamy wiele wspólnych spraw. Wymieniliśmy się doświadczeniami. Pojawiły się pomysły na realizację wspólnych projektów, a tym samym wola podjęcia współpracy między samorządami - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

W dniach 16-19 września w Solecznikach przebywała delegacja z Kalisza.

- Liczymy, że dzięki Wam nasza młodzież będzie mogła poznać Polskę, nawiązać kontakty w innymi krajami, które już są waszymi partnerami. My zapewniamy możliwość poznania rejonu oraz pobliskiego Wilna. Oferujemy współpracę na płaszczyźnie gospodarczej, kulturalnej, edukacyjnej i turystycznej – mówił Zdzisław Palewicz, podczas spotkania w Solecznikach.

Mer Zdzisław Palewicz podpisał list intencyjny o współpracy z Kaliszem w obecności delegacji z trzydziestu miast.

Mieliśmy możliwość poznać Soleczniki, uczestniczyć w konferencji z udziałem członków delegacji z Polski oraz Niemiec i Włoch oraz w dożynkach, które dla gospodarzy są okazją do zaprezentowania oferty kulturalnej i kulinarnej rejonu – informuje Iwona Cieślak z Kancelarii Prezydenta Miasta.

W programie wizyty przewidziano zwiedzanie Wilna. Delegacje z Polski wspólnie odwiedziły cmentarz na Rossie. Wspólnie złożyły kwiaty na cmentarzu wojskowym, przy mauzoleum „Matki i Serca Syna”, gdzie spoczywa matka Józefa Piłsudskiego oraz serce Marszałka.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować