Smaki Kalisza

Smaki Kalisza: Parzybroda w Ratuszowej

2020-08-17 11:09:40 smakosznik

W ramach kulinarnych wędrówek trafiliśmy do kaliskiej restauracji Ratuszowa. Położony w cieniu ratusza ogródek to znakomite miejsce do obserwacji przejawów miejskiego życia. Menu restauracji obfituje w klasyczne dania obiadowe, choć wyróżnia się jedna zupa: lokalna kaliska zupa parzybroda z prażuchami. 

parzybroda
parzybroda

To danie poza oryginalnością smaku wyróżnia też rozmiar. Za 15 złotych otrzymujemy półlitrową zupę oraz cały talerz prażuchów ze skwarkami. Jest to najprawdopodobniej jedna z najlepszych okazji w naszym mieście.

Nie jest to danie dla wegetarian. W zupie, będącej kapuśniakiem z młodej kapusty znajdziemy plaster boczku i sporo kawałków kiełbasy. Charakterystyczny smak młodej kapusty miesza się z dodatkiem jakiś trudnych do zidentyfikowania ziół, nadających świeżego posmaku. Zupa stanowi prawdziwą bombę energetyczną i jest naprawdę smaczna.

Prażuchy to rodzaj wielkopolskich klusek zrobionych z ziemniaków i mąki. Są dokładnie w połowie drogi między kluskami, a ziemniakami puree. Przyprawione skwarkami, znakomicie uzupełniają potężną porcję zupy. Podawane są w towarzystwie lekko grilowanego pomidorka koktailowego.

Zupa podawana jest w estetycznym białym naczyniu z przykrywką i uprzedzamy: jest nad czym pracować łyżką! Jest gęsta od kapusty, marchwi, wymienionej już wcześniej kiełbasy i innych składników.

Skąd wzięła się nazwa tej pysznej zupy? Tradycyjnie, kapustę krojono w dość duże kawałki, a ponieważ zupę podaje się na gorąco, to owe kawałki mogły skutecznie poparzyć brodę. Kawałki kapusty w parzybrodzie z Ratuszowej są odpowiedniej wielkości, zatem nic nam nie grozi. 

Podsumowując, parzybroda to znakomita, energetyczna zupa która spokojnie wystarczy nam jako całodniowy posiłek. W dodatku, jest to danie całoroczne, wiec możemy się nim cieszyć w Ratuszowej na okrągło.

UWAGA: to NIE jest artykuł sponsorowany. W tym dziale publikujemy wyłącznie RECENZJE naszego autorstwa, jak i nadesłane przez Czytelników - smakoszy. Zarówno opisy potraw, jak i lokali są subiektywne. Zachęcamy do publikacji własnych opinii i przepisów.  

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować