Społeczne

"Śladami zegarów słonecznych" z Kołem Astronomicznym Malapert

2020-07-14 08:54:29 red za Radosław Pior

Koło Astronomiczne Malapert zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu "Śladami zegarów słonecznych", które rozpocznie się przy zegarze słonecznym w Parku Miejskim w sobotę 18 lipca o godz. 18.00.

fot. Krzysztof Bartczak
fot. Krzysztof Bartczak

Cykl spotkań "Śladami zegarów słonecznych" to propozycja Koła Astronomicznego Malapert na lato. Ma na celu popularyzację astronomii, prostych obserwacji oraz pięknej miejskiej architektury, wśród której ukryte są perełki w rodzaju zegarów słonecznych.

- Gościem spotkania będzie Maciej Lose. Wrocławski architekt, miłośnik i kolekcjoner zegarów słonecznych, współautor wystawy zegarów słonecznych "Sol omnia regit" w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. W sobotę Maciej podzieli się z nami swoją pasją związaną z zegarami słonecznymi. Przedstawi także inne, rzadziej spotykane typy zegarów, które odmierzają czas z pomocą słonecznego cienia – podaje Radosław Pior.

Koło Astronomiczne Malapert istnieje od 2013 roku. Skupia miłośników astronomii z Kalisza i okolic. Zajęcia odbywają się w roku szkolnym w dwóch grupach wiekowych. Członkowie Koła Malapert biorą aktywny udział w konkursach i olimpiadach astronomicznych, zapraszają mieszkańców Kalisza do wspólnych obserwacji nieba, służą pomocą w doborze sprzętu astronomicznego oraz odpowiadają na wszelkie pytania związane z astronomią i naukami pokrewnymi. Patronem Koła jest Karol Malapert - flamandzki jezuita, który w początkach XVI wieku przywiózł do Kalisza lunety sprawiając, że w Kaliszu powstało pierwsze na ziemiach polskich obserwatorium astronomiczne.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ