Skazany na kulturę? "Może bardzo dobrze miastu służyć"

2018-11-30 13:30:00 BK

Planów było wiele. Do tej pory stoi pusty. Chodzi o budynek przy. ul. Łódzkiej, po dawnym zakładzie karnym. 5 sierpnia 2015 decyzją rządu więzienie w Kaliszu zostało zlikwidowane. Czy prezydent Krystian Kinastowski ma pomysł na to zabytkowe miejsce?

fot. BK
fot. BK

5 sierpnia 2015 zapadła decyzja o likwidacji kaliskiego więzienia – informację przekazała wówczas lokalnym mediom premier Ewa Kopacz. Osadzeni już wcześniej zostali przeniesieni do innych zakładów karnych w Polsce ponieważ w budynku przy ul. Łódzkiej miał odbyć się remont. Tak się jednak nie stało.

Minęły 3 lata a budynek wciąż nie jest zagospodarowany, choć pomysłów było sporo. Już w 2016 roku były pomysły utworzenia tam magazynu eksponatów muzealnych oraz przeniesienia np. Galeria im. Jana Tarasina albo kaliskiej PAN. Swoje plany przedstawiał również poseł Piotr Kaleta w kontekście tworzenia w każdym powiecie oddziału Wojsk Obrony Terytorialnej. Budynek po zakładzie karnym miał być siedzibą takiego oddziału w Kaliszu. Wykorzystanie byłego więzienia dla celów wojskowych popierał również były prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Obiekt przy ul. Łódzkiej ożył w 2016 roku, kiedy została zorganizowana w nim Galeria Bezdomna – projekt stowarzyszenie “Poza Kadrem”, który zakłada, że sztuka odwiedza różne ciekawe i opuszczone miejsca. Obrazy, fotografie i rekwizyty składające się na Galerię wypełniły cele, toalety więzienne i pomieszczenia administracyjne. Kaliszanie tłumnie odwiedzali budynek, robili sobie zdjęcia pamiątkowe, a nawet sesje ślubne.

W kwietniu 2018 roku radna SLD Kamila Majewska wyszła z pomysłem ożywienia tej przestrzeni i otwarcia jej dla mieszkańców oraz turystów. - Jest to jedyny historyczny moment i okazja dla mieszkańców, dla młodzieży szkolnej z Kalisza i innych miast by obiekt zwiedzić. Chcieliśmy zainterpelować do prezydenta by umożliwił mieszkańcom zobaczenie tego obiektu chociaż w jednym dniu w tygodniu, w określonych godzinach – mówiła radna.

Skończyło się na pomysłach. O tym budynku i jego zagospodarowaniu intensywnie myśli nowy prezydent Krystian Kinastowski. - Jakiś pomysł jest, ale ponieważ jest to zalążek to nie chciałbym go w tej chwili ujawniać. Uważam, że jest to budynek zabytkowy, w centrum miasta, charakterystyczny dla nas, o ciekawej historii i myślę, że przy odrobinie dobrej woli i przy sensownym zagospodarowaniu może bardzo dobrze miastu służyć – mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Takie budynki ze względu na swoją charakterystykę są dosyć specyficzne, ta przestrzeń, która tam jest nie nadaje się do każdej funkcji. Myślę, że możemy pomyśleć o zagospodarowaniu tego budynku. Funkcja kulturalna byłaby tutaj możliwa do wprowadzenia.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ