Skazany na kulturę? "Może bardzo dobrze miastu służyć"

2018-11-30 13:30:00 BK

Planów było wiele. Do tej pory stoi pusty. Chodzi o budynek przy. ul. Łódzkiej, po dawnym zakładzie karnym. 5 sierpnia 2015 decyzją rządu więzienie w Kaliszu zostało zlikwidowane. Czy prezydent Krystian Kinastowski ma pomysł na to zabytkowe miejsce?

fot. BK
fot. BK

5 sierpnia 2015 zapadła decyzja o likwidacji kaliskiego więzienia – informację przekazała wówczas lokalnym mediom premier Ewa Kopacz. Osadzeni już wcześniej zostali przeniesieni do innych zakładów karnych w Polsce ponieważ w budynku przy ul. Łódzkiej miał odbyć się remont. Tak się jednak nie stało.

Minęły 3 lata a budynek wciąż nie jest zagospodarowany, choć pomysłów było sporo. Już w 2016 roku były pomysły utworzenia tam magazynu eksponatów muzealnych oraz przeniesienia np. Galeria im. Jana Tarasina albo kaliskiej PAN. Swoje plany przedstawiał również poseł Piotr Kaleta w kontekście tworzenia w każdym powiecie oddziału Wojsk Obrony Terytorialnej. Budynek po zakładzie karnym miał być siedzibą takiego oddziału w Kaliszu. Wykorzystanie byłego więzienia dla celów wojskowych popierał również były prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Obiekt przy ul. Łódzkiej ożył w 2016 roku, kiedy została zorganizowana w nim Galeria Bezdomna – projekt stowarzyszenie “Poza Kadrem”, który zakłada, że sztuka odwiedza różne ciekawe i opuszczone miejsca. Obrazy, fotografie i rekwizyty składające się na Galerię wypełniły cele, toalety więzienne i pomieszczenia administracyjne. Kaliszanie tłumnie odwiedzali budynek, robili sobie zdjęcia pamiątkowe, a nawet sesje ślubne.

W kwietniu 2018 roku radna SLD Kamila Majewska wyszła z pomysłem ożywienia tej przestrzeni i otwarcia jej dla mieszkańców oraz turystów. - Jest to jedyny historyczny moment i okazja dla mieszkańców, dla młodzieży szkolnej z Kalisza i innych miast by obiekt zwiedzić. Chcieliśmy zainterpelować do prezydenta by umożliwił mieszkańcom zobaczenie tego obiektu chociaż w jednym dniu w tygodniu, w określonych godzinach – mówiła radna.

Skończyło się na pomysłach. O tym budynku i jego zagospodarowaniu intensywnie myśli nowy prezydent Krystian Kinastowski. - Jakiś pomysł jest, ale ponieważ jest to zalążek to nie chciałbym go w tej chwili ujawniać. Uważam, że jest to budynek zabytkowy, w centrum miasta, charakterystyczny dla nas, o ciekawej historii i myślę, że przy odrobinie dobrej woli i przy sensownym zagospodarowaniu może bardzo dobrze miastu służyć – mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Takie budynki ze względu na swoją charakterystykę są dosyć specyficzne, ta przestrzeń, która tam jest nie nadaje się do każdej funkcji. Myślę, że możemy pomyśleć o zagospodarowaniu tego budynku. Funkcja kulturalna byłaby tutaj możliwa do wprowadzenia.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować