Kultura

Skazani zagrali w spektaklu wg Sławomira Mrożka

2020-01-23 18:00:00 WP-A UAM

17 stycznia w Sali Kameralnej WP-A odbył się niecodzienny spektakl pt. „Kynolog w rozterce” wg Sławomira Mrożka. W rolę głównych bohaterów wcielili się skazani z Oddziału Zewnętrznego w Kaliszu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp.

fot. WP-A UAM
fot. WP-A UAM

Spektakl w reżyserii Adama Szymańskiego przygotowany był w ramach programu resocjalizacyjnego wykorzystującego sztukę teatralną do rozwoju osobistego i uspołecznienia więźniów. Opiekunem koła teatralnego „Epizod” jest kpt. Milena Garcarek starszy wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych w AŚ Ostrów Wlkp. Głównym zamysłem wykorzystania sztuki teatralnej w pracy z więźniami jest możliwość kreowania ich nowej tożsamości poprzez wcielanie się w różne role społecznie, doświadczanie akceptacji i poczucia satysfakcji z pożytecznego wykorzystania czasu w izolacji więziennej. Nie bez znaczenia jest pokonanie tremy związanej z ekspozycją społeczną i wyjście poza stereotypowe role. Rekwizyty do spektaklu zostały częściowo wykonane przez samych skazanych lub wypożyczone z teatru.

Publiczność stanowili wykładowcy i studenci pedagogiki, członkowie Studenckiego Koła Resocjalizacji „Resoraki”, przedstawiciele instytucji oraz zaproszeni goście. Na zakończenie aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Tego typu imprezy świadczą o respektowaniu ważnej zasady otwartości więzień i umożliwiają rzeczywisty kontakt skazanych ze społeczeństwem, który w przyszłości może ułatwić im powrót do życia na wolności i społeczną reintegrację.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ