Kultura

Skazani zagrali w spektaklu wg Sławomira Mrożka

2020-01-23 18:00:00 WP-A UAM

17 stycznia w Sali Kameralnej WP-A odbył się niecodzienny spektakl pt. „Kynolog w rozterce” wg Sławomira Mrożka. W rolę głównych bohaterów wcielili się skazani z Oddziału Zewnętrznego w Kaliszu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp.

fot. WP-A UAM
fot. WP-A UAM

Spektakl w reżyserii Adama Szymańskiego przygotowany był w ramach programu resocjalizacyjnego wykorzystującego sztukę teatralną do rozwoju osobistego i uspołecznienia więźniów. Opiekunem koła teatralnego „Epizod” jest kpt. Milena Garcarek starszy wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych w AŚ Ostrów Wlkp. Głównym zamysłem wykorzystania sztuki teatralnej w pracy z więźniami jest możliwość kreowania ich nowej tożsamości poprzez wcielanie się w różne role społecznie, doświadczanie akceptacji i poczucia satysfakcji z pożytecznego wykorzystania czasu w izolacji więziennej. Nie bez znaczenia jest pokonanie tremy związanej z ekspozycją społeczną i wyjście poza stereotypowe role. Rekwizyty do spektaklu zostały częściowo wykonane przez samych skazanych lub wypożyczone z teatru.

Publiczność stanowili wykładowcy i studenci pedagogiki, członkowie Studenckiego Koła Resocjalizacji „Resoraki”, przedstawiciele instytucji oraz zaproszeni goście. Na zakończenie aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Tego typu imprezy świadczą o respektowaniu ważnej zasady otwartości więzień i umożliwiają rzeczywisty kontakt skazanych ze społeczeństwem, który w przyszłości może ułatwić im powrót do życia na wolności i społeczną reintegrację.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ