Społeczne

SIEMIA BUG FESTIVAL już od 10 sierpnia

2021-08-03 14:01:20 red za SIEMIA BUG FESTIVAL

Kaliszanie, zaledwie 400 kilometrów dzieli was od wspaniałej zabawy! W Siemiatyczach od 10 do 16 sierpnia odbędzie się SIEMIA Bug Festival, który jest festiwalem muzyczno-świadomościowym, aspirującym do miana pierwszego festiwalu transformacyjnego organizowanego w Polsce. Festiwal ma ceremonię otwarcia i zamknięcia oraz własną narrację nowego, lepszego świata na miarę nowego tysiąclecia. Jest to wielkie święto miłości do świata i ziemi.

fot. SIEMIA BUG FESTIVAL
fot. SIEMIA BUG FESTIVAL

Od samego początku mamy ambicję zrobić więcej w kontekście tego, co dzieje się aktualnie na Ziemi - chcemy przetransformować świadomość ludzi oraz zastałą w obecnych czasach energię, aby dać przestrzeń do zaistnienia nowym ideom, a uczestnikom festiwalu szansę na własny rozwój. Jednocześnie pragniemy wyjść naprzeciw potrzebom ludzkości, więc tematyka festiwalu obraca się wokół ekologii i konieczności dbania o środowisko naturalne, filozofię less waste, slow life, a także nowych technologii wspomagających zrównoważony rozwój. Wszystkie atrakcje na tym evencie będą opierać się na holistycznym podejściu do człowieka – dbamy zarówno o strawę dla ducha, umysłu, jak i ciała.

Mile widziane są osoby w każdym wieku, każdej narodowości czy wyznania – u nas nie ma barier. Razem chcemy stworzyć nową wizję przyszłości, w samym środku Europy, w krainie zwanej Zielonymi Płucami Polski, dlatego pragniemy, aby wydarzenie odbywał się cyklicznie, co roku. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 10-16 sierpnia na terenie ośrodków położonych bezpośrednio nad rzeką Bug, kilka kilometrów pod Siemiatyczami. W ciągu trwania festiwalu dni odbędą się koncerty, warsztaty, a także seminaria jak i również wykłady, łączące tradycję oraz najnowsze osiągnięcia wiedzy i nauki, takie jak psychologia, mistycyzm współczesne trendy środowiskowe. Jednocześnie podkreślając obecnością człowieka w całym ekosystemie naturalnym.

 

Zatem nie jest to projekt typowo komercyjny - nigdy nim nie był i nie będzie.

 

Nazwa festiwalu SIEMIA Bug Festival nie jest przypadkowa… SIEMIA bowiem symbolizuje naszą Matkę Ziemię, wydarzenie zaś odbywa się na terenie ośrodków położonych bezpośrednio nad rzeką Bug, kilka kilometrów pod Siemiatyczami – wyjątkowym miastem, gdzie katolicy, prawosławni, Żydzi i Romowie żyli obok siebie, a przez miasto przepływa rzeka Mahomet. Patronką festiwalu jest występująca w nazwie słowiańska Bogini SIEMIA, inaczej znana jako Gaja, Makosz czy po prostu Matka Ziemia. To nie tylko ukłon w stronę rodzimej kultury, ale też idea promocji podczas festiwalu tematyki związanej historią i tradycją Słowian.Na czas naszego festiwalu również przypada święto Matki Boskiej Zielnej – starosłowiańskie Mokoszowe, zatem wydarzenie będzie również mocno zakorzenione w kulturze, tradycji pra-przodków znanymi jako Słowianami.

 

SIEMIA nie ma logo

SIEMIA ma symbol

Symbol Siemi nawiązuje do oryginalnego słowiańskiego symbolu Bogini Mokosz

 

Do 4 RAZY sztuka, czyli SIEMIA Bug Festival to PIERWSZE W POLSCE wydarzenie, które

● organizujemy ku czci Matki Ziemi - ekologiczny, less waste, w zgodzie i symbiozie z naturą

● aspiruje do miana transformacyjnego

● czerpie głęboko ze słowiańskich korzeni, tak w prelekcjach jak i muzyce

● jest festiwalem łączącym światy: sztuki, muzyki, rozwoju i duchowości

 

Oparty na 4 filarach – dwóch odnoszących się do sfery Idei i dwóch związanych z działaniem - festiwal będzie mocno zakorzeniony w rodzimej, organicznej kulturze, jak i miejscu i czasie, w których będzie się odbywał.

 

?TWÓRCZOŚĆ - SZTUKA ? (filar praktyczny)

 

Przygotowujemy co najmniej dwie sceny MUZYCZNE:

– scenę instrumentalną, głównie w klimatach szeroko rozumianego world music, etno, folk

– scenę w całości elektroniczną – głównie elektronika deepowa, progresywna, melodyjna, tribal, etniczna, z domieszką

psychodelii i z nutą orientalną oraz wszelkie odmiany NewAge, chilloutu i ambientu.

 

A do tego:

- KINO FESTIWALOWE pod auspicjami Szkoły Filmowej w Łodzi

- GALERIA SZTUKI: obrazy, rzeźby, sztuka słowiańska

- TANIEC: pokazy tańca Tribal Fusion Bellydance oraz grupowej improwizacji American Tribal Style®, będącego połączeniem tańców orientalnych, etnicznych tańców północno-afrykańskich i indyjskich oraz flamenco.

 

? ROZWÓJ - WARSZTATY - PRELEKCJE ? (filar praktyczny)

 

1. EKOLOGIA i KLIMAT: dbanie o planetę i naturę, filozofia less waste, slow life, vege

2. PSYCHOLOGIA i ROZWÓJ: osobowości, świadomości, poczucia własnej wartości, szacunku i tolerancji, szczęścia, samopoznania.

3. TRADYCJA i MISTYCYZM: wierzenia słowiańskie, szamanizm, obrzędy, zwyczaje, historia regionu

4. ZDROWIE i AKTYWNOŚĆ: taniec, tantra, joga, joga śmiechu, joga twarzy, masaż, dietetyka ? PRZYRODA - EKOLOGIA ? DZIEDZICTWO – SŁOWIAŃSKOŚĆ (filar ideowy)

 

Chcemy zadbać o Ziemię i ponownie zbliżyć się do natury. Przyświecają nam filozofię less-waste, slow life, vege. Rezygnujemy z plastiku, segregujemy śmieci. Zależy nam na tym, by prelekcje i warsztaty również dotyczyły ekologii i dbania o Planetę. Odwołujemy się również do słowiańskości na głębszym, wyższym i prawdziwym poziomie: co nasza symbolika oznacza tak naprawdę, co oznaczała dla ludzi na przestrzeni wieków i jaką niesie energię. Uczyńmy z naszego dziedzictwa podstawę do działania. W dobie zmian klimatycznych, które towarzyszą wielkiej zmianie świadomości mieszkańców planety Ziemia, odwołujemy się do Matki Ziemi pod jej wieloma imionami i postaciami: Gaja, Mokosz, Pachamama, a nade wszystko starosłowiańska bogini SIEMIA - opiekunka kobiet i dzieci, bogini kobiecej mocy, płodności, dobrobytu, patronka całej Natury, ku której się zwracamy. Ponadto starosłowiańskie słowo “siemia” oznacza rodzinę, ród. Możemy to wziąć za kolejną cenną wskazówkę, jaka idzie od naszych przodków.

 

W ten sposób dochodzimy do nazwy festiwalu, której wielowymiarowość ma podkreślać akcenty ideowe, ale też odnosić się do korzeni - wydarzenie zaś odbywa się na terenie ośrodków położonych bezpośrednio nad rzeką Bug, kilka kilometrów pod Siemiatyczami – wyjątkowym miastem, od wieków kojarzonym z wielokulturowością, gdzie katolicy, prawosławni, Żydzi i Romowie żyli obok siebie, a przez miasto przepływa rzeka Mahomet. Termin z kolei przypada na święto Matki Boskiej Zielnej – starosłowiańskie Mokoszowe. Odkąd zaś przypisaliśmy festiwal pod opiekę bogini Siemi, zaczęła dziać się magia, a “zagęszczenie przypadków na jeden dzień kwadratowy" zaskakuje nawet organizatorów, i tak już przyzwyczajonych i ufających synchroniczności

 

?ENERGIA - TRANSFORMACJA? (filar ideowy)

 

Jesteśmy fanami ewolucji, jako zmiany następującej małymi krokami - jest ona czymś naturalnym, rozwijającym się swoim tempem, podążając za organicznym cyklem przyrody. W rewolucjach cenimy zaś wyrazistość ideową i gotowość do działania jednoczącą ludzi ku słusznej sprawie.

Ewolucja naszej cywilizacji odbywa się obecnie bez wystarczającego czasu na refleksję w zawrotnym tempie toteż należy dokonać zwrotu, pewnego przekierowania, by wykorzystać wiedzę przodków i ponownie pójść za naturą. Z jednej strony patrzymy wstecz i garściami inspirujemy się z tradycji kulturowych i mistycyzmu, a z drugiej strony chcemy patrzeć w przyszłość i iść do przodu, wykorzystując zdobycze technologiczne oraz budując rozwiązania dopasowane do obecnych czasów.

 

Dlatego jako hasło przewodnie pierwszej, zerowej edycji, ukuliśmy termin ЯƎEWOLUCJA.

 

ЯƎEWOLUCJA to ewolucja, ale ze zwrotem do natury i z wykorzystaniem tego, co jest nam już znane.

 

ЯƎEWOLUCJA to pozytywna transformacja przyszłości poprzez powrót do korzeni.

 

Warto nadmienić jeszcze, że układ podtytułu REEWOLUCJA nawiązuje do symbolu Ręce Boga

Strona festiwalu: https://siemiafestival.pl

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ