Społeczne

Setki aut zablokowały kaliskie ulice! Nie obyło się bez incydentu [zdjęcia, wideo]

2020-10-29 20:00:00 BK

W czwartek, 29 października odbył kolejny protest kobiet na ulicach Kalisza. Tym razem kaliszanki wytoczyły argumenty cięższego kalibru m.in. swoje samochody. Było głośno, tłoczno i ze sporymi utrudnieniami w ruchu - bo o to przecież chodziło.

Calisia.pl
Calisia.pl

Kobiety w Kaliszu nie odpuszczają. Mężczyźni również. O 17:30 uczestnicy protestu spotkali się na parkingu starego Tesco, gdzie przyjechali samochodami, a nawet rowerami. Pojazdy wyjechały na ulice w jednym korowodzie by zrobić spore zamieszanie. Towarzyszyła temu głośna muzyka, klaksony, transparenty i symbole na autach. 

Przy wyjeździe nie obyło się bez incydentów. Drogę samochodom zablokowały środowiska pro-life. Musiała interweniować policja. 

Młodzież zablokowała możliwość wyjazdu z obu stron placu. Swoją obecność argumentowali między innymi,  że nie chcą, aby samochody zagłuszały mszę świętą w Bazylice Świętego Józefa  bo słyszeli jakoby auta miały tamtędy przejeżdżać. Po około półgodzinnych  pertraktacjach  - policja "przekonała" grupę młodych ludzi, aby ustąpiła. Auta wyjechały w miasto, by po około 2 godzinach jazdy po mieście w korkach - wrócić w to samo miejsce. Protest zakończył się o godzinie 20:20. 

Uczestnicy przejechali Aleją Wojska Polskiego do ronda Westerplatte, później ul. Polną w kierunku Górnośląskiej i do centrum miasta - u. Śródmiejską, Aleją Wolności, Częstochowską, Szlakiem Bursztynowym, Dworcową, Górnośląską i Podmiejską do Alei Wojska Polskiego pod Tesco. Na trasie kierowcy traktowali się z pełną kulturą, jedni drugich przepuszczali i nie stwarzali zagrożenia. Trasa przebiegła bez incydentów.

Nad organizacją ruchu i bezpieczeństwem uczestników czuwali kaliscy policjanci. 

Podsumowanie protestu przez jedną z organizatorek - Kalinę Michocką.

Protesty to pokłosie decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dotyczące aborcji przeprowadzanej w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia. Wniosek o uznanie ich za niezgodne z prawem złożyła do TK grupa 119 posłów PiS, Konfederacji oraz PSL-Kukiz'15. Wyrok zapadł większością głosów sędziów TK co w wielu miastach w Polsce zmobilizowało tłumy kobiet i mężczyzn do wyjścia na ulice.

 

Protesty odbyły się już w Kaliszu w piątek 23 października - #PiekłoKobiet - do ogólnopolskich protestów przyłączają się Kaliszanie ,

24 października - "Spacerowali" ulicą Zamkową, aby zamanifestować przed kaliską siedzibą PiS. W niedzielę "spacer" pod ratuszem. 

25 października w niedzielę - "...twój rząd obalą kobiety" - to jedno z łagodniejszych haseł, które krzyczeli wkurzeni Kaliszanie

26 października - #PiekłoKobiet - Kaliszanie wyszli na ulice i poszli pod Kurię [zdjęcia, wideo]

27 października - Gdzie jest Prezydent? Skandowali uczestnicy #StrajkKobietKalisz pod ratuszem

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ