Serduszka ostrowskich sześciolaktów przebadane

2010-07-13 09:57:56 Janusz Grzesiak UM Ostrów

Zakończył się finansowany z budżetu miasta Ostrowa Wielkopolskiego profilaktyczny program badań kardiologicznych dla ostrowskich sześciolatków. U dwunastu przebadanych dzieci wykryto nieprawidłowości kardiologiczne wymagające nadzoru lekarza.

Badania przeprowadzone w terminie od 15 marca do 15 czerwca 2010 r. Wzięło w nich udział 537 dzieci w wielu 6 lat. Całość sfinansowana została z budżetu miasta. Szczegółowe podsumowanie i omówienie wyników przedstawiono podczas konferencji prasowej w dniu 12 lipca 2010 r.
- To badanie to pokłosie ankiety, w której rodzice wskazali na potrzebę przeprowadzenia badań przesiewowych pod kątem chorób serca. Okazuje się ponadto, że wskaźniki zachorowalności na te schorzenia są nieco gorsze od średniej krajowej – powiedziała Beata Podsadna Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
Sfinansowane przez samorząd badania były także okazją do kontaktu ze specjalistą, których w kraju jest zaledwie 44, a w Wielkopolsce kilku. Całość poprzedziła akcja informacyjna w przedszkolach, bezpośrednie rozmowy z rodzicami oraz odpowiednie przygotowanie dzieci.
- Razem z lekarzem, który w wyniku przetargu realizował badania, pomyśleliśmy o odpowiednim przystosowaniu gabinetu. Wzbogaciliśmy go o drobne słodkie upominki dla dzieci. Wszystko po to, żeby dzieci dobrze się czuły i chętnie poddawały się badaniu - mówi Paweł Rajski Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego. – Rozmowy z rodzicami zaowocowały tym, że była bardzo duża frekwencja. Ponad 90 proc. rodziców wyraziło zgodę na udział w badaniu. Rezygnowali tylko ci, którzy już wcześniej mieli wykonane podobne badania.
Każdy z rodziców był umówiony na konkretną godzinę.
Kardiolog doktor Grażyna Głowinkowska podkreślała zalety samorządowego badania wskazując, że wypełniają one lukę w systemie lecznictwa. Dotyczy to zarówno dostępności do specjalistów kardiologii dziecięcej jak również nawyku wykonywania prostych badań kardiologicznych, które mają jednak wiążące znaczenie w wykrywaniu nieprawidłowości.
- Tak zwane bilanse u dzieci nie obejmują wykonania EKG. Dzieci nie mają więc ich robionych. W wieku 6 lat po raz pierwszy mają badane ciśnienie – powiedziała G. Głownikowska.
Jak się również okazuje wystarczy w ,,normalnych’’ aparatach do EKG i ciśnieniomierzach wymienić końcówki, aby dawały one pełen i rzeczywisty obraz stanu zdrowia dziecka. W przeciwnym razie dają błędny obraz.
Badania podzielone zostały na dwa etapy. W pierwszym przeprowadzono pełne badania lekarskie, a w drugim, w przypadku niepokojących wskaźników, wykonywano badania specjalistyczne.
- U 12 dzieci wykryto schorzenia wymagające nadzoru kardiologa dziecięcego. W grupie ponad 50 dzieci pojawiają się niepokojące symptomy. Pełne dane i wszelkie informacje w tym zakresie przekazano lekarzom pediatrom – stwierdziła G. Głownikowska.
Wśród schorzeń wymagających nadzoru kardiologicznego zdiagnozowano m.in. jeden przypadek kardiomiopatii przerostowej. To schorzenie, które nie daje żadnych objawów, nawet w przypadku wysiłku. W takim przypadku pierwszym objawem może być nawet zgon dziecka. W tej sytuacji wydano skierowanie do kliniki kardiologicznej w Poznaniu.
Także po zakończeniu tych badań zapytano rodziców poprzez anonimową ankietę o ocenę przeprowadzonych badań oraz wskazanie, które badanie powinny zostać przez samorząd sfinansowane. Z rozdanych 537 wróciło wypełnionych 425 ankiet.
- W tym roku rodzice (171) wskazało, że widza potrzebę realizowania badań onkologicznych. Na drugim miejscu, co jest pewnym zaskoczeniem, znalazły się badania okulistyczne (89), a w dalszej kolejności laryngologiczne (47). W tegorocznym budżecie mamy jeszcze środki i chcielibyśmy przeprowadzić niektóre z badań w grupie 4-latków. Jeśli po przeprowadzeniu przetargów zostaną wolne środki to chcielibyśmy objąć badania grupę gimnazjalistów. To przedział wiekowy, który do tej pory nie był objęty tego rodzaju profilaktyką – powiedział B. Podsadna.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ