Serduszka ostrowskich sześciolaktów przebadane

2010-07-13 09:57:56 Janusz Grzesiak UM Ostrów

Zakończył się finansowany z budżetu miasta Ostrowa Wielkopolskiego profilaktyczny program badań kardiologicznych dla ostrowskich sześciolatków. U dwunastu przebadanych dzieci wykryto nieprawidłowości kardiologiczne wymagające nadzoru lekarza.

Badania przeprowadzone w terminie od 15 marca do 15 czerwca 2010 r. Wzięło w nich udział 537 dzieci w wielu 6 lat. Całość sfinansowana została z budżetu miasta. Szczegółowe podsumowanie i omówienie wyników przedstawiono podczas konferencji prasowej w dniu 12 lipca 2010 r.
- To badanie to pokłosie ankiety, w której rodzice wskazali na potrzebę przeprowadzenia badań przesiewowych pod kątem chorób serca. Okazuje się ponadto, że wskaźniki zachorowalności na te schorzenia są nieco gorsze od średniej krajowej – powiedziała Beata Podsadna Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
Sfinansowane przez samorząd badania były także okazją do kontaktu ze specjalistą, których w kraju jest zaledwie 44, a w Wielkopolsce kilku. Całość poprzedziła akcja informacyjna w przedszkolach, bezpośrednie rozmowy z rodzicami oraz odpowiednie przygotowanie dzieci.
- Razem z lekarzem, który w wyniku przetargu realizował badania, pomyśleliśmy o odpowiednim przystosowaniu gabinetu. Wzbogaciliśmy go o drobne słodkie upominki dla dzieci. Wszystko po to, żeby dzieci dobrze się czuły i chętnie poddawały się badaniu - mówi Paweł Rajski Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego. – Rozmowy z rodzicami zaowocowały tym, że była bardzo duża frekwencja. Ponad 90 proc. rodziców wyraziło zgodę na udział w badaniu. Rezygnowali tylko ci, którzy już wcześniej mieli wykonane podobne badania.
Każdy z rodziców był umówiony na konkretną godzinę.
Kardiolog doktor Grażyna Głowinkowska podkreślała zalety samorządowego badania wskazując, że wypełniają one lukę w systemie lecznictwa. Dotyczy to zarówno dostępności do specjalistów kardiologii dziecięcej jak również nawyku wykonywania prostych badań kardiologicznych, które mają jednak wiążące znaczenie w wykrywaniu nieprawidłowości.
- Tak zwane bilanse u dzieci nie obejmują wykonania EKG. Dzieci nie mają więc ich robionych. W wieku 6 lat po raz pierwszy mają badane ciśnienie – powiedziała G. Głownikowska.
Jak się również okazuje wystarczy w ,,normalnych’’ aparatach do EKG i ciśnieniomierzach wymienić końcówki, aby dawały one pełen i rzeczywisty obraz stanu zdrowia dziecka. W przeciwnym razie dają błędny obraz.
Badania podzielone zostały na dwa etapy. W pierwszym przeprowadzono pełne badania lekarskie, a w drugim, w przypadku niepokojących wskaźników, wykonywano badania specjalistyczne.
- U 12 dzieci wykryto schorzenia wymagające nadzoru kardiologa dziecięcego. W grupie ponad 50 dzieci pojawiają się niepokojące symptomy. Pełne dane i wszelkie informacje w tym zakresie przekazano lekarzom pediatrom – stwierdziła G. Głownikowska.
Wśród schorzeń wymagających nadzoru kardiologicznego zdiagnozowano m.in. jeden przypadek kardiomiopatii przerostowej. To schorzenie, które nie daje żadnych objawów, nawet w przypadku wysiłku. W takim przypadku pierwszym objawem może być nawet zgon dziecka. W tej sytuacji wydano skierowanie do kliniki kardiologicznej w Poznaniu.
Także po zakończeniu tych badań zapytano rodziców poprzez anonimową ankietę o ocenę przeprowadzonych badań oraz wskazanie, które badanie powinny zostać przez samorząd sfinansowane. Z rozdanych 537 wróciło wypełnionych 425 ankiet.
- W tym roku rodzice (171) wskazało, że widza potrzebę realizowania badań onkologicznych. Na drugim miejscu, co jest pewnym zaskoczeniem, znalazły się badania okulistyczne (89), a w dalszej kolejności laryngologiczne (47). W tegorocznym budżecie mamy jeszcze środki i chcielibyśmy przeprowadzić niektóre z badań w grupie 4-latków. Jeśli po przeprowadzeniu przetargów zostaną wolne środki to chcielibyśmy objąć badania grupę gimnazjalistów. To przedział wiekowy, który do tej pory nie był objęty tego rodzaju profilaktyką – powiedział B. Podsadna.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować