Polityka

Senatorowie odebrali zaświadczenia wyborcze. Janusz Pęcherz: "Bardzo spokojnie podchodzę do protestów składanych przesz PiS"

2019-10-28 16:30:00 BK

Senatorowie odebrali w piątek zaświadczenia o wyborze. Wśród nich znalazł się Janusz Pęcherz, który wygrał z liczbą głosów 72 579 głosów, startując z listy KW KO w okręgu nr 96. Uroczystość odbyła się w południe w gmachu parlamentu. Obecni byli przyszli senatorowie, a także m.in. wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha i I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W wyniku wyborów PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie, KO - 43 mandaty, PSL - trzy, a KW SLD - dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów.

Pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji musi odbyć się najpóźniej 12 listopada; otwiera je prezydent lub najstarszy wiekiem senator - marszałek senior.

- Jeżeli będzie większość senacka, to z pewnością inicjatywa senacka będzie możliwa z mojej strony. Bardzo spokojnie podchodzę do protestów składanych przesz PiS. Wybrali mnie wyborcy, doświadczone komisje sprawdzały zarówno senatorów jak i posłów i tutaj nic nie może się zmienić - mówił Janusz Pęcherz. - Jeżeli będziemy mieli większość będziemy mogli zatrzymać wszystkie nocne i szybkie ustawy w Senacie, po to by nad nimi dyskutować. Ścieżka legislacyjna przedłuży się, ale o to chodzi. Ustawy legislacyjne rodzą się dość długo. Musimy zaczekać do 12 listopada, czy będziemy mieli 51 Senatorów i czy marszałek dołączy do większości.

Oficjalne gratulacje Senatorowi Elektowi złożył dziś obecny w Kaliszu poseł Mariusz Witczak.

 

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ