Społeczne

Sejmik przyjął stanowisko w sprawie potępienia antysemickich wydarzeń, do których doszło 11 listopada w Kaliszu

2021-12-01 11:30:00 red

Na poniedziałkowej Sesji Rady Województwa Wielkopolskiego radni przyjęli stanowisko w sprawie potępienia antysemickich wydarzeń, do których doszło 11 listopada w Kaliszu. - Wyrażamy zażenowanie, że mieszkańcy Kalisza – jednego z najważniejszych ośrodków miejskich naszego regionu, najstarszego miasta w Polsce, miasta, którego dzieje były często niełatwe, wreszcie miasta, które w ostatniej wojnie straciło niemal 40 tys. obywateli, musieli oglądać na swych ulicach tego rodzaju haniebne sceny - czytamy w dokumencie. 

fot. MW
fot. MW

- Z inicjatywy radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego sejmik podczas ostatniej sesji, 29 listopada przyjął stanowisko dotyczące potępienia antysemickich wydarzeń, do których doszło na Głównym Rynku w Kaliszu 11 listopada 2021 roku – mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski – Zaproponowaliśmy to stanowisko ponieważ nie godzimy się na to by w naszym regionie, również w naszym mieście dochodziło do tego typu wydarzeń, dochodziło do scen które są gorszące, które godzą w wizerunek Kalisza, wizerunek Wielkopolan, ale również wizerunek naszego kraju – dodaje.

- Obowiązkiem samorządowców jest obrona swoich miast z uwagi na to, że jesteśmy reprezentantami społeczeństwa. Musimy powiedzieć stanowcze „nie” dla podziałów i stanowisk, które nie są reprezentatywne w naszym regionie - mówi radny sejmiku Jan Grzesiek.

Sejmik w przyjętym stanowisku podkreślił, że uczestnicy tych wydarzeń nie reprezentowali Wielkopolski i mieszkańców tego regionu oraz, że w Wielkopolsce na tego typu nienawiść nie ma miejsca.

Za przyjęciem stanowiska głosowali radni PSL, PO, Lewicy. Dwóch radnych z PiS było przeciwnych, a pozostali się wstrzymali od głosu. Poniżej pełna treść stanowiska.

 

Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie potępienia antysemickich wydarzeń, do których doszło w dniu 11 listopada 2021 r. w Kaliszu

Sejmik Województwa Wielkopolskiego potępia antysemickie i godzące w praworządność wydarzenia, do których doszło w centrum Kalisza w dniu 11 listopada 2021 roku. W ich trakcie demonstranci, w ilości kilkuset osób przybyłych z różnych stron Polski, wykrzykiwali skrajnie nienawistne hasła, a także przyglądali się publicznemu spaleniu kopii „Statutu kaliskiego”.

Dokument ten, wystawiony w 1264 roku przez księcia Bolesława Pobożnego z wielkopolskiej linii dynastii piastowskiej leżał u podstaw pozytywnych relacji pomiędzy Żydami, a Polakami i innymi narodowościami żyjącymi w Polsce na przestrzeni wielu stuleci. Postanowienia Statutu potwierdzali w późniejszych wiekach kolejni polscy monarchowie, przyczyniając się tym do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju oraz budowania polskich tradycji tolerancji. Publiczne spalenie kopii tego ważnego dokumentu, motywowane nienawiścią, wrogością i szowinizmem, stanowi więc próbę podważenia całej polskiej historii.

O tym, do czego prowadzą skrajne formy antysemityzmu mogliśmy przekonać się w czasie II wojny światowej, kiedy to Polska straciła około 3 milionów swych obywateli pochodzenia żydowskiego. Zamęczeni zostali oni w hitlerowskich obozach zagłady, gettach i innych miejscach kaźni. Dlatego wszelkie próby powrotu do retoryki nazistów, takie jak te, do których doszło podczas wydarzeń kaliskich w dniu 11 listopada, muszą być eliminowane w zarodku.

Wyrażamy zażenowanie, że mieszkańcy Kalisza – jednego z najważniejszych ośrodków miejskich naszego regionu, najstarszego miasta w Polsce, miasta, którego dzieje były często niełatwe, wreszcie miasta, które w ostatniej wojnie straciło niemal 40 tys. obywateli, musieli oglądać na swych ulicach tego rodzaju haniebne sceny.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego, jako reprezentant Wielkopolan z ich wspaniałą historią i tradycjami, wyraża zdecydowany sprzeciw wobec prób organizacji na terenie regionu podobnych tego typu wydarzeń o zabarwieniu antysemickim czy dyskryminującym jakąkolwiek grupę społeczną, narodową czy też wyznaniową, w przyszłości.

Wielkopolska jest nowoczesnym i silnym, otwartym i przyjaznym regionem, mającym swoje stabilne miejsce w cywilizacji zachodniej oraz cieszącym się znakomitymi kontaktami z licznymi regionami Europy i świata. Wielkopolanie dbają o tradycję, ale prawa do kultywowania własnych tradycji i do współistnienia nie odmawiają przedstawicielom osób należących do innych kultur, wyznań i narodowości. Niestety wydarzenia kaliskie z 11 listopada starają się zaburzyć ten jasny i czytelny obraz, który od lat buduje Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z samorządami wielkopolskich miast, powiatów i gmin.

Dlatego wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec wydarzeń kaliskich z dnia 11 listopada, zapewniany wszystkie osoby, które poczuły się nimi zagrożone lub obrażone, że uczestnicy tych wydarzeń nie reprezentowali Wielkopolski ani Wielkopolan. W naszym regionie na tego typu nienawiść nie ma miejsca.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Te artykuły mogą cię zainteresować