Motoryzacja

Samochody z "przekręconymi" licznikami na kaliskich ulicach. Policja sprawdza i ujawnia kolejne przypadki

2020-02-19 12:30:00 red. za KMP Kalisz

W dniu 1 stycznia 2020 roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Od tego dnia policjanci mają obowiązek spisywania stanu licznika w kontrolowanych pojazdach. Niemal codziennie kaliscy funkcjonariusze ujawniają kolejne przypadki rozbieżności we wskazaniach drogomierzy kontrolowanych pojazdów, z informacjami zawartymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Przypominamy, że każda ingerencja we wskazania licznika jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 5 lat.

zdjęcie ilistracyjne
zdjęcie ilistracyjne

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca ma obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi (Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej oraz Żandarmerii Wojskowej) sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, od nowego roku to obligatoryjny element towarzyszący każdej kontroli. (Wyjątek stanowią akcje typu „trzeźwy poranek”). W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować wskazania drogomierza.

Podczas każdej kontroli drogowej wskazanie licznika jest porównywane ze stanem wprowadzonym do Centralnej Ewidencji Pojazdów podczas ostatniego badania technicznego, bądź kontroli drogowej. Zgodnie ze przepisami kodeksu karnego wprowadzonymi w maju 2019 r., ingerencja we wskazania liczników pojazdów jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jeżeli policjanci stwierdzą rozbieżności pomiędzy wskazaniem bieżącym, a tym wprowadzonym do CEP, to w związku z podejrzeniem przestępstwa, wszczynane jest postępowanie. Odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa ponosi osoba, która dokonała ingerencji we wskazanie licznika, bądź ją zleciła. Jeżeli w toku prowadzonych czynności okaże się, że „cofnięcie” licznika zostało dokonane w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, sprawcy takiego czynu może grozić odpowiedzialność za oszustwo. To również przestępstwo ścigane z urzędu i zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Artykuł 306a Kodeksu Karnego mówi o zmianie wskazań drogomierza. Dotyczy to więc sytuacji nie tylko cofnięcia, ale również zawyżenia jego wskazań. Może to być związane z chęcią zaniżenia wartości pojazdu i obniżeniem akcyzy. W takim przypadku sprawcy może grozić dodatkowa odpowiedzialność karnoskarbowa.

Wszystkim kupującym pojazdy radzimy, aby dokładnie sprawdzali dokumenty i historię nabywanego auta, czy motocykla. Można to zrobić za pośrednictwem usługi „Historia Pojazdu” udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji na stronie www.cepik.gov.pl.

 

Od początku roku kaliscy policjanci ujawnili 110 przypadków zmian wskazań drogomierzy w pojazdach. Każdy z przypadków jest szczegółowo wyjaśniany.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować