Kultura

Salonik Arkadiusza Pacholskiego powstał w Miejskiej Bibliotece Publicznej [zdjęcia]

2022-01-12 10:30:00 BK/Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Arkadiusz Pacholski odszedł nagle rok temu w wieku 57 lat. Na kilka dni przed pierwszą rocznicą jego śmierci, która przypada 11 stycznia, jego rodzina zdecydowała się przekazać Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka, w której pisarz pracował, nie tylko cały domowy księgozbiór, ale także meble z jego mieszkania.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Dzięki uprzejmości Bożeny Pacholskiej, matki pisarza, księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej wzbogacił się o kilkaset książek gromadzonych przez lata przez kaliskiego eseistę. Są wśród nich dzieła literatury pięknej, polskiej i zagranicznej, książki historyczne oraz wiele pozycji poświęconych sztuce i architekturze. Część z nich posiada dedykacje ich autorów. Wszystkie opatrzone zostały przez MBP w Kaliszu stemplem „Księgozbiór Arkadiusza Pacholskiego”.

- Mała cząstka, tj. półki na książki Arkadiusza Pacholskiego znajdą się w fili nr 4. Część sypialni i cały salon znalazły się Głównej Bibliotece. Te meble, krzesła, stół stanowią jedność. Biblioteka Arka była pokaźna. Zebraliśmy 60 kartonów książek. Przedsięwzięcie nie było łatwe - mówił Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. - Na ścianach zawisło 50 obrazów z salonu Akra, łącznie miał ich 88. Pozostałe umieszczone zostały w zbiorach specjalnych Biblioteki.

Podarowane bibliotece meble trafiły do czytelni i wypożyczalni Biblioteki Głównej. Wraz z przekazanymi kilkudziesięcioma zdjęciami, grafikami, rysunkami i reprodukcjami obrazów oraz lustrami tworzą urokliwy salonik, w którym czytelnicy korzystają z prasy, zarówno tradycyjnej, jak i elektronicznej, przeglądają albumy, korzystają z internetu bądź czekają na zamówione książki.

Do Działu Zbiorów Specjalnych kaliskiej Biblioteki trafiły ponadto bibeloty należące do Arkadiusza Pacholskiego, a także dane z płyt CD, pendrive’ów i komputera.

- Nie chcieliśmy by była to sala muzealna, tylko do oglądania. Chcieliśmy by każdy mógł przysiąść na kanapie czy fotelu, poczuć obecność Arka - mówił Robert Kuciński.

To kolejny tak pokaźny zbiór książek i pamiątek przekazany MBP w Kaliszu. W zeszłym roku trafiły tu m. in. obrazy i dokumenty rodziny Mieszczańskich i Borowiaków oraz ponad pięćset książek Elwiry Fibiger.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ