Kultura

Salonik Arkadiusza Pacholskiego powstał w Miejskiej Bibliotece Publicznej [zdjęcia]

2022-01-12 10:30:00 BK/Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Arkadiusz Pacholski odszedł nagle rok temu w wieku 57 lat. Na kilka dni przed pierwszą rocznicą jego śmierci, która przypada 11 stycznia, jego rodzina zdecydowała się przekazać Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka, w której pisarz pracował, nie tylko cały domowy księgozbiór, ale także meble z jego mieszkania.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Dzięki uprzejmości Bożeny Pacholskiej, matki pisarza, księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej wzbogacił się o kilkaset książek gromadzonych przez lata przez kaliskiego eseistę. Są wśród nich dzieła literatury pięknej, polskiej i zagranicznej, książki historyczne oraz wiele pozycji poświęconych sztuce i architekturze. Część z nich posiada dedykacje ich autorów. Wszystkie opatrzone zostały przez MBP w Kaliszu stemplem „Księgozbiór Arkadiusza Pacholskiego”.

- Mała cząstka, tj. półki na książki Arkadiusza Pacholskiego znajdą się w fili nr 4. Część sypialni i cały salon znalazły się Głównej Bibliotece. Te meble, krzesła, stół stanowią jedność. Biblioteka Arka była pokaźna. Zebraliśmy 60 kartonów książek. Przedsięwzięcie nie było łatwe - mówił Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. - Na ścianach zawisło 50 obrazów z salonu Akra, łącznie miał ich 88. Pozostałe umieszczone zostały w zbiorach specjalnych Biblioteki.

Podarowane bibliotece meble trafiły do czytelni i wypożyczalni Biblioteki Głównej. Wraz z przekazanymi kilkudziesięcioma zdjęciami, grafikami, rysunkami i reprodukcjami obrazów oraz lustrami tworzą urokliwy salonik, w którym czytelnicy korzystają z prasy, zarówno tradycyjnej, jak i elektronicznej, przeglądają albumy, korzystają z internetu bądź czekają na zamówione książki.

Do Działu Zbiorów Specjalnych kaliskiej Biblioteki trafiły ponadto bibeloty należące do Arkadiusza Pacholskiego, a także dane z płyt CD, pendrive’ów i komputera.

- Nie chcieliśmy by była to sala muzealna, tylko do oglądania. Chcieliśmy by każdy mógł przysiąść na kanapie czy fotelu, poczuć obecność Arka - mówił Robert Kuciński.

To kolejny tak pokaźny zbiór książek i pamiątek przekazany MBP w Kaliszu. W zeszłym roku trafiły tu m. in. obrazy i dokumenty rodziny Mieszczańskich i Borowiaków oraz ponad pięćset książek Elwiry Fibiger.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować