Społeczne

Sąd ponownie rozpatruje sprawę księdza Arkadiusza H. antybohatera filmu braci Sekielskich.

2021-10-15 13:28:08 red

Przed Sądem Okręgowym w Kaliszu ruszyła ponownie sprawa Arkadiusza H. - księdza oskarżonego o pedofilię. Strony złożyły apelację od wyroku Sądu Rejowego w Pleszewie z marca 2021 roku. Pleszewski sąd uznał wtedy duchownego za winnego zarzucanych mu czynów i skazał na 3 lata pozbawienia wolności oraz 10 letni zakaz kontaktu oraz pracy z dziećmi i młodzieżą. Prokuratura domaga się surowszej kary, natomiast obrona chce złagodzenia wyroku.

fot. MW
fot. MW

W sprawie wyroku z 8 marca 2021 roku, który wydał Sąd Rejonowy w Pleszewie wpłynęły apelacje. Sprawa apelacyjna przed Sądem Okręgowym w Kaliszu rozpoczęła się w piątek 15 października. Obrońca zaskarżył wyrok w części dotyczącej orzeczenia o karze i wniósł o wymierzenie oskarżonemu kary 1,5 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby.

Prokuratura również złożyła apelację od wyroku – Prokurator Prokuratury Rejonowej w Pleszewie zaskarżył wyrok w części dotyczącej rozstrzygnięcia o karze oraz rozstrzygnięcia o kosztach sądowych – odczytał przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Marek Bajger. Apelujący wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez wymierzenie oskarżonemu kary 6 lat pozbawienia wolności oraz zasądzenie od oskarżonego kosztów procesu w całości na rzecz Skarbu Państwa.

Pełnomocnik Bartłomieja P. w odpowiedzi na apelację obrońcy Arkadiusza H. wniósł o utrzymanie wyroku Sądu Rejonowego w Pleszewie w mocy.

Sąd Okręgowy w Kaliszu podjął kwestię zastosowanych zapisów prawa przyjętych w marcu przez Sąd Rejonowy w Pleszewie, czyli przepisów obowiązujących w chwili dokonania czynu przez Arkadiusza H. Strony nie dokonały analizy przepisów o przedawnieniu karalności i pozostawiły tę sprawę do uznania sądu. Warto wspomnieć, że przepisy od momentu popełniania czynu do rozpoczęcia sprawy w sądzie wielokrotnie się zmieniały - Sąd postanowił z uwagi na konieczność dokonania analizy przepisów dotyczących przedawnienia karalności ogłoszenie wyroku odroczyć do 28 października - mówi sędzia Marek Bajger.

 

Przypomnijmy, że ksiądz Arkadiusz H. przed sądem w Pleszewie w marcu 2021 roku przyznał się do winy – Tak, przyznaję się do dokonania zarzucanego mi czynu – mówił oskarżony i potwierdził chęć składania wyjaśnień - Mam świadomość i poczucie ogromnej szkody jaką przez swoją słabość ludzką, nieudolność, grzeszność dokonałem wobec Pana Bartłomieja. Nigdy nie kierowałem się w swoim życiu tym aby komukolwiek uczynić krzywdę, ale ludzka słabość spowodowała, że dzisiaj na podstawie także minionych miesięcy, wielu przemyśleń i wielu modlitw, przepraszania w duchu i modlitwy wstawienniczej w intencji osoby pokrzywdzonej raz jeszcze uznaję ze skruchą swoją winę i proszę Pana Bartłomieja P. o wybaczenie moich słabości, moich grzechów i proszę o łaskę braterskiego pojednania jeśli jest to możliwe ze strony osoby pokrzywdzonej przeze mnie – mówi wtedy Arkadiusz H.

W marcu 2021 roku pleszewski sąd uznał, że ksiądz Arkadiusz H. jest winny zarzucanych mu czynów i zasądził karę 3 lat pozbawienia wolności oraz 10 letni zakaz kontaktu oraz pracy z dziećmi i młodzieżą.

Sprawa Arkadiusza H. stała się głośna za sprawą filmu Sekielskich „Zabawa w chowanego”, który opowiada historię rodziny, która przeprowadziła się w 1996 roku do Pleszewa, do domu parafialnego. Ojciec rodziny dostał pracę jako organista w Parafii pod Wezwaniem ścięcia Jana Chrzciciela w Pleszewie. Zamieszkał tam wraz z żoną i dwoma synami. Było to mieszkanie służbowe.

Według filmu ksiądz Arkadiusz H. molestował chłopców w momencie kiedy rodzice byli w domu, za ścianą. Starszy brat Jakub miał 13 lat, młodszy Bartłomiej 7 lat. Kiedy sprawa wyszła na jaw, ksiądz został z dnia na dzień zdegradowany i był ukrywany w jednym z kaliskich klasztorów. Do 2018 roku pełnił funkcje księdza kapelana w kaliskim szpitalu.

Ks. Arkadiusz H. został suspendowany przez Biskupa Kaliskiego, zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej (zakaz sprawowania sakramentów i noszenia stroju duchownego).

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ