Rzemieślnik z miasta pianin i fortepianów. Drugi reportaż w ramach multimedialnych warsztatów

2019-01-05 08:00:00 red.

Za nami trzy weekendy warsztatów realizowanych przez Fundację Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych w ramach projektu “Multimedialny Kalisz”. Oto drugi reportaż będący efektem tych spotkań. Tym razem bohaterem jest Fabryka Pianin i Fortepianów Calisia.

Bogdan Pawlak był jednym z 43 uczniów, którzy na początku lat 70. rozpoczęli naukę w pierwszej klasie kaliskiego Technikum Budowy Fortepianów i jednym z 21, którzy pięć lat później ukończyli szkołę.

Kaliskie technikum było wtedy wśród trzech szkół w Europie, w których uczono budowy fortepianów, ale jedyną na poziomie szkoły średniej. Dwie pozostałe kształciły na poziomie zawodowym – jedna w Niemczech, druga w Anglii. Szkołę budowy fortepianów w powojennym Kaliszu założył Gustaw Arnold Fibiger, żeby służyła jako zaplecze kadrowe dla fabryki fortepianów i pianin, którą pod koniec XIX w. otworzył jego dziadek, Arnold Fibiger.

Link do drugiego reportażu: TUTAJ

Do udziału w zajęciach zgłosiło się 25 osób, z czego ostatecznie w projekcie udział wzięło 20. Każda z trzech grup pracowała nad jednym z wybranych tematów: była Fabryka Pianin i Fortepianów Calisia, kanał Babinka oraz kaliskie kamienice. Uczestnicy zastanawiali się, co powinno wejść w skład reportażu, jaką formę powinien przybrać i zbierali niezbędne materiały.

Na stronie omg.kalisz.pl można zapoznać się z dwoma reportażami. Pod tym samym adresem znajdują się materiały, które mieszkańcy miasta zamieszczają od dwóch lat. Reportaże Będą promowane zarówno w środowisku lokalnym, jak i ogólnopolskim przez Fundację FRIK i grupę Outriders.

Partnerem projektu jest WP-A w Kaliszu UAM w Poznaniu oraz międzynarodowa grupa dziennikarska Outriders. Projekt dofinansowany jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Warsztaty poprowadzili reportażyści z grupy dziennikarskiej Outriders (https://outride.rs): Jakub Górnicki, Rafał Hetman oraz Arkadiusz Sołdoń.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ