Zdrowie

Rząd ogłosił zmiany w harmonogramie szczepień. Od 15 stycznia zapisują się seniorzy 80+

2021-01-12 09:30:00 BK

- 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla seniorów powyżej 70 roku życia - powiedział Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej na temat procesu szczepień. Jak zapewnił szef kancelarii premiera, rejestracja terminów dla seniorów ruszy 15 stycznia.

fot. gis.gov.pl
fot. gis.gov.pl

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepienia przeciwko COVID-19 przekazał na konferencji w poniedziałek, że do Polski dostarczono 1 milion 51 tysięcy dawek szczepionki. 456 tysięcy z nich trafiło do szpitali węzłowych.

Zapowiedział, że do końca tego tygodnia zaszczepionych zostanie 250 tysięcy osób.

15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja, czyli możliwość umawiania szczepień na konkretny termin dla seniorów. Od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretny termin seniorzy powyżej 80 roku życia. Między 18 a 22 stycznia zostaną zaszczepieni mieszkańcy DPS-ów. Zrobią to zespoły wyjazdowe - poinformował Dworczyk.

22 stycznia ruszy rejestracja na konkretny termin na szczepienia dla seniorów powyżej 70 roku życia. Po 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla seniorów powyżej 70 roku życia.

- Zwróciła nam uwagę na to Rada Medyczna działająca przy premierze, że osoby powyżej 80 roku życia powinny mieć pewien przywilej, możliwość wyboru jak najszybszych terminów szczepienia, bo one są najbardziej narażone na trudny przebieg Covid-19 - tłumaczył minister. - Bardzo dobre informacje dochodzą z DPS-ów. Blisko 70 proc. mieszkańców zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw Covid-19 - mówił.

Prawdopodobnie pozostałe osoby z grupy pierwszej, ale poniżej 70 roku życia, czyli nauczyciele, mundurowi, będą mogli zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia.

Wyjaśnił, że osoby powyżej 80. roku życia będą mogły umawiać się na szczepienie poprzez infolinię NFZ 989, Internetowe Konto Pacjenta czy bezpośrednio w punkcie szczepień. Same szczepienia dla tych pacjentów rozpoczną się od 25 stycznia.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ