Ruszyły 59. Kaliskie Spotkania Teatralne

2019-05-12 11:00:00 red

Wielki teatr, niezwykli aktorzy i bardzo emocjonalne spektakle – tak zapowiadają się rozpoczęte 11 maja 59. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej.

Kaliskie Spotkania Teatralne to wydarzenie, które może pochwalić się aż 59-letnią tradycją, co czyni je najstarszym festiwalem teatralnym w Polsce. W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego i w innych lokalizacjach na terenie Kalisza przez 8 dni odbywać się będą wydarzenia prezentujące najnowsze osiągnięcia rodzimej sztuki scenicznej. Do 18 maja na scenie zobaczymy 14 spektakli, w tym 13 w ramach konkursu.

- Spektakle które zaprosiliśmy są bardzo różnorodne i mam nadzieję, że kolejne spektakle będą równie ciepło i równie dobrze przyjmowane – mówi dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu Bartosz Zaczykiewicz – Udało nam się zgromadzić najlepsze polskie spektakle – dodaje.

Tradycyjnie na Dużej Scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zainaugurowano Kaliskie Spotkania Teatralne. Pierwszy spektakl wręcz idealnie wpisał się w charakter Festiwalu Sztuki Aktorskiej. „Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna” w reżyserii Piotra Ratajczaka to odważne pokazanie świata aktorskiego i samego aktora, który na scenie może… przestać grać. Dramaturg pozostawił im furtkę w kilku scenach na bycie po prostu sobą – Wiadomo, że do końca nikt nie lubi się obnażyć, że lubi zachować cząstkę prawdziwego siebie, ale rzeczywiście są w spektaklu trzy sceny gdzie reżyser pozwolił nami improwizować i to co mówimy od siebie to są nasze szczere wypowiedzi – mówi Wojciech Rogowski – Monologi na początku i końcu spektaklu są naszymi prywatnymi historiami – dodaje Artur Paczesny.

59. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej

12 maja, niedziela
17.00 Daniel Danis Kamień i popioły, reż. Michał Grzybowski, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (Scena Kameralna)
19.00 Marian Pankowski Śmierć białej pończochy, reż. Adam Orzechowski, Teatr Wybrzeże w Gdańsku (Duża Scena)

13 maja, poniedziałek
18.00 Magdalena Drab Curko moja ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk, reż. Magdalena Drab, Teatr Zamiast w Łodzi (Scena Kameralna)
19.15 Kata Wéber Cząstki kobiety, reż. Kornél Mundruczó, TR Warszawa (Hala OSRiR, ul. Łódzka)

14 maja, wtorek
19.00 Vedrana Rudan Miłość od ostatniego wejrzenia, reż. Iwona Kempa, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy (Scena Kameralna)

15 maja, środa
17.30 John Patrick Shanley Wątpliwość, reż. Norbert Rakowski, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (Scena Kameralna)
19.30 Łukasz Chotkowski, Maja Kleczewska Pod presją, reż. Maja Kleczewska, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (Duża Scena)

16 maja, czwartek
19.00 Pascal Rambert Koniec miłości, reż. Dorota Androsz, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy (Scena Kameralna)

17 maja, piątek
17.00 Sabina Baral Zapiski z wygnania, reż. Magda Umer, Teatr Polonia z Warszawy (CKiS)
19.00 Paweł Demirski Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej, reż. Monika Strzępka, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (Duża Scena)

18 maja, sobota
16.00 John Maxwell Coetzee Hańba, reż. Marcin Wierzchowski, Teatr Ludowy w Krakowie (Scena Kameralna)
20.00 Simon Stephens Dziwny przypadek psa nocną porą wg powieści Marka Haddona, reż. Bartosz Zaczykiewicz, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (Duża Scena)
ok. 23.15 uroczyste zakończenie 59. KST, ogłoszenie werdyktu Jury

Od drugiego dnia Festiwalu, po spektaklach, w Malarni (13 maja wyjątkowo będzie to OSRiR), obywać będą się spotkania publiczności z aktorami, po których zapraszamy do Bufetu na codzienne koncerty zespołu Tomek&Przyjaciele.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ