Biznes

Ruszyła pierwsza restauracja w Kaliszu w czasie pandemii. Przed wejściem czekali już pierwsi klienci [zdjęcia, wideo]

2021-03-03 13:51:11 BK

3 marca o godzinie 12:30 otworzyła się pierwsza restauracja w Kaliszu pomimo obostrzeń - Góra i Dół u zbiegu ulic Serbinowskiej i Młynarskiej. Swoje zamiary właściciel zapowiedział już 26 lutego. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Otwarcie miało nastąpić już w samo południe, ale ze względów technicznych opóźniło się o pół godziny. Przed wejściem czekali już pierwsi klienci a także media. 

- Władza zdecydowała, że poradzi sobie bez narzędzi, które dałby jej stan nadzwyczajny. Potem zaczęła wprowadzać lockdown bez umocowania w prawie. Wszystko z czym mieliśmy do czynienia w przeciągu ostatniego roku to było totalne rozwalanie porządku prawnego w Polsce - mówi. - Przepisy są zupełnie w oderwaniu od logiki i zdrowego rozsądku. Ludzie chodzą na zakupy, chodzą po galeriach, korzystają z komunikacji miejskiej. Mimo obostrzeń liczba zakażeń nie maleje - mówi Antoni Wieczorek, przedstawiciel Konfederacji Wolność i Niepodległość, który pomaga właścicielowi m.in. w kwestiach prawnych.

O 12:30 klienci mogli zasiąść w końcu przy stołach i złożyć pierwsze zamówienia. - Chcemy powrotu do normalności, a także chcemy wspierać kaliską gastronomię. Przy zachowaniu odpowiednich odległości i zasad sanitarnych powinny restauracje normalnie funkcjonować - mówiły klientki restauracji Góra i Dół.

Dlaczego właściciel właśnie teraz zdecydował, że otworzy restaurację?

- Powodem była sytuacja ekonomiczna. Mieliśmy wybór - albo zamknąć biznes, po pół roku bez żadnej pomocy ze strony państwa, albo otworzyć biznes i zatrzymać pracowników - mówi właściciel Aleksander Śmieszniak. - Sanepid wpuścimy do środka, niech skontrolują cały lokal. Mamy zapewnione środki dezynfekcji, wszędzie są instrukcje dezynfekcji rąk. Ludzie prędzej zakażą się w innych sklepach, gdzie nie jest przestrzegana dezynfekcja, niż w naszym lokalu.

Właściciel przez kilka miesięcy utrzymywał pracowników. Nie udało się wynegocjować z najemcą obniżenia opłat, pomimo tego, że używana była tylko kuchnia, która wydawała dania na wynos.

- Zachowane zostaną wszelkie wymagania sanitarne dla gości. Przed i po posiłku dezynfekowane będą stoliki. Zachowane są odpowiednie odległości między stolikami - dodaje właściciel.

Zobaczcie rozmowę z właścicielem. 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ