Zdrowie

Ruszył punkt szczepień przy szpitalu jednoimiennym w Wolicy [Wideo]

2021-01-12 12:15:05 red

W poniedziałek do szpitala w Wolicy przyjechał pierwszy transport szczepionek na koronawirusa. Już popołudniu zastrzyki otrzymali pierwsi medycy. Szczepienia odbywają się w specjalnym punkcie stworzonym z kontenerów modułowych przy szpitalu jednoimiennym.

fot. MW
fot. MW

Na początku konferencji prasowej zorganizowanej przy punkcie szczepień dyrektor szpitala zdementował informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej jakoby miało być wykonywanych zaledwie 30 szczepień tygodniowo – wytłumaczył, że ilość 30 szczepień to minimum wykonywania na jeden dzień - Nadal obowiązuje rozporządzenie co do kolejności szczepień. W pierwszej grupie - po medykach, będą szczepieni pracownicy służb mundurowych i nauczyciele. Na razie nie zostało to zmienione. Taka jest rzeczywista kolejność wynikająca z przepisów - mówi dyrektor S.Wysocki.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni przy szpitalu powstawał specjalny punkt szczepień z wykorzystaniem kontenerów modułowych. – Zapewniam, że są spełnione wszystkie wymagania sanitarno-epidemiologiczne, że punkt jest dobrze przygotowany, posiada bieżącą wodę i ogrzewanie. To powoduje, że może zupełnie spokojnie i bezpiecznie funkcjonować – mówi dyrektor szpitala jednoimiennego w Wolicy.

Pierwsze szczepienia w punkcie w Wolicy rozpoczęły się w poniedziałek 11 stycznia popołudniu – Szczepiliśmy pracowników szpitala jako grupę zerową. Poszło nam to bardzo sprawnie. W ciągu 1,5 godziny mieliśmy zaszczepionych 12 osób – mówi Ewa Zalc-Budziszewska zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Wolicy – Baliśmy się pierwszego podejścia do systemu komputerowego, jednak wszystko działa sprawnie – dodaje.

Jak konkretnie wygląda proces szczepienia? Na początku pacjent wchodzi do przedsionka i wypełnia opracowaną przez Ministerstwo Zdrowia ankietę (zawiera ona podstawowe informacje zdrowotne oraz dotyczące kontaktu z osobami zakażonymi). Następnie pacjent przechodzi do gabinetu lekarskiego gdzie odbywa się rozmowa i lekarz kwalifikuje pacjenta. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo przechodzi się do następnego pomieszczenia gdzie dochodzi do szczepienia. Następnie pacjent przechodzi do pokoju „odpoczynku po szczepieniu” ponieważ każdy zaszczepiony musi przebywać 15 minut pod obserwacją, a jeśli ktoś posiada alergie to czas się wydłuża do 30 minut. Każdy zaszczepiony otrzymuje odpowiednie zaświadczenie, na którym widnieje data podania drugiej dawki.

W środę przy szpitalu mają stanąć jeszcze dwa kontenery, które będą służyły jako ogrzewana poczekalnia. Od 25 stycznia zgodnie z rozporządzeniem mają ruszyć szczepienia tzw. „populacyjne”, czyli spoza służby zdrowia.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ