Społeczne

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez?


Pani Ewa od 10 lat jest w związku małżeńskim. Od co najmniej trzech lat relacje małżeńskie między małżonkami uległy znacznemu pogorszeniu. Pani Ewa podjęła decyzje o rozwodzie. Jednakże ma wątpliwości czy zdecydować się na rozwód z orzeczeniem o winie męża, czy rozwód za porozumieniem stron, czyli bez orzekania o winie.

Rozwód bez orzekania o winie

Jest to najszybsza i relatywnie najprostsza forma rozwiązania związku małżeńskiego. Małżonkowie, którzy spotykają się w sądzie unikają przede wszystkim długiego i żmudnego postępowania dowodowego, dotyczącego kwestii winy. A co za tym idzie, unikają ujawniania przykrych i czasem bolesnych okoliczności z ich życia prywatnego, którymi musieliby się wówczas podzielić. Nie angażuje się w taki proces świadków, którymi najczęściej bywa najbliższa rodzina lub znajomi. A same strony po rozwodzie, pozostają najczęściej w przyjaznych stosunkach.

Rozwód z ustaleniem, że żaden z małżonków nie ponosi winy

Sąd może również rozwiązać związek małżeński ustalając, iż żaden z małżonków nie ponosi winy w rozkładzie pożycia. Stanie się tak wtedy, gdy powodem rozkładu pożycia będą okoliczności obiektywne, niezależne od małżonków. Do najpopularniejszych należą między innymi choroba psychiczna jednego z małżonków lub bezpłodność.

Rozwiązanie związku małżeńskiego z ustaleniem, że żaden małżonek nie ponosi winy, tak samo jak rozwód bez orzekania o winie, skutkuje tym, iż alimenty małżonkowie mogą żądać wzajemnie od siebie, tylko gdy pozostają w niedostatku. A okres ten jest ograniczony do lat 5 od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie jednego z małżonków

Uznanie przez sąd jednego małżonka za wyłącznie winnego rozkładowi pożycia, nie jest zadaniem łatwym. Przede wszystkim z tego powodu, iż ma to związek z dwoma aspektami. Pierwszy to aspekt relacji małżeńskich na przestrzeni najczęściej wielu lat. I tego, jak w tym okresie zachowywali się małżonkowie względem siebie. Natomiast drugi to aspekt związany z procedurą dowodową i brakiem stopniowania winy.

Aby łatwiej było zrozumieć o co chodzi, posłużmy się przykładem. Załóżmy, że jeden z małżonków przyczynił się do rozkładu pożycia w niewielkim stopniu. I jego stopień winy możemy oszacować na 5%. Natomiast drugi małżonek dopuścił się dużo poważniejszych przewinień i zachowywał się znacznie gorzej. A jego stopień winy możemy oszacować wówczas na umowne 95%. Biorąc pod uwagę takie założenia, może się okazać, że małżonek, którego stopień winy wynosił aż 95% nie zostanie uznany przez sąd za wyłącznie winnego. Dlatego, że sąd nie stopniuje winy przy badaniu, który z małżonków jest wyłącznie winny. W takiej sytuacji, najczęściej sądy orzekają winę obydwojga małżonków.

Jeżeli już zdecydujemy się na rozwód z orzekaniem o winie, musimy pamiętać, że niezbędnym elementem takiego procesu są dowody. To my musimy wykazywać inicjatywę w ich zgłaszaniu sądowi. Nie wystarczą ogólne stwierdzenia, że ktoś zachowywał się w taki, czy inny sposób. Musimy to udowodnić. Jak? Istnieje wiele sposobów, w szczególności: zeznania stron, zeznania świadków, zdjęcia, nagrania audio i wideo, sms-y, notatki z interwencji policji, obdukcje, zaświadczenia lekarskie, wszelkie inne dokumenty, materiały z których wynikają okoliczności przez nas podnoszone.

Do najczęstszych przesłanek winy w rozkładzie pożycia, możemy zaliczyć: nadużywanie alkoholu, uzależnienie, przemoc, zdrada, porzucenie, niezaspokajanie potrzeb rodziny.

Alimenty przy orzeczeniu o winie

Rozwiązanie związku małżeńskiego z orzeczeniem wyłącznej winy jednego z małżonków niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. A jedną z nich jest możliwość domagania się od małżonka wyłącznie winnego alimentów.

Obowiązek alimentacyjny trwa wtedy dożywotnio, niezależnie od tego czy sąd orzekł wyłączną winę jednego z małżonków czy winę obojga małżonków. Gdy rozwiedziony małżonek pozostaje w niedostatku nie ze swojej winy, może domagać się alimentów od byłego małżonka. Nie ma tutaj żadnego ograniczenia czasowego. Warunkiem jest, aby znajdował się w niedostatku nie z własnej winy (np. choruje i jest niezdolny do pracy) oraz to nie on został uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia.

Skutki rozwodu

Prawomocny wyrok rozwiązujący związek małżeński uprawnia do zawarcia nowego związku małżeńskiego. Powoduje powstanie rozdzielności majątkowej. Umożliwia powrót do poprzedniego nazwiska, a także pozbawia prawa dziedziczenia ustawowego po byłym małżonku.

——

Masz problem prawny? Nie wiesz jak postąpić w określonej sytuacji? Potrzebujesz pomocy i nie wiesz do kogo się z tym zwrócić? 

Zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Radca prawny Mateusz Biadała specjalizuje się w prawie rodzinnym, gospodarczym oraz karnym. Prowadzi Kancelarię Radcy Prawnego w Kaliszu przy Al. Wolności 9a/11 oraz w Pleszewie przy ul. Rynek 22. Tel.: 62-760-71-01 | www.biadalakancelaria.pl.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować