Społeczne

Rozpoczęto realizację projektu "„Kaliska kolej wąskotorowa szansą promocji dziedzictwa historycznego regionu”

2021-03-07 16:00:00 Marta Wolarz/Michał Marszałkowski - powiat.kalisz.pl

Rozpoczęła się realizacja projektu „Kaliska kolej wąskotorowa szansą promocji dziedzictwa historycznego regionu”, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej i Powiat Kaliski przy współpracy z Gminą Stawiszyn i Gminą Żelazków. To projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który na ten cel przyznał dotację w wysokości 34 992 złotych. Dzięki temu "kaliska wąskotorówka" doczeka się m.in. utworzenia nowych peronów i kilku rozwiązań wpływających na komfort pasażerów oczekujących na kursy kolejki.

Foto: Michał Marszałkowski
Foto: Michał Marszałkowski

W spotkaniu organizacyjnym uczestniczyli: Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego Dorota Karpieko, Burmistrz Stawiszyna Grzegorz Kaczmarek, Dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady Wioletta Przybylska i Robert Matczak ze Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych.  Zadanie polega na utworzeniu nowych peronów na stacjach w Petrykach i Złotnikach, zakupie i montażu elementów drewnianej małej architektury w tym wiaty, stołów i ławek na stacji w Zbiersku oraz zakup tablic informacyjnych dotyczących działalności kolei i atrakcji turystycznych znajdujących się w obszarze danej stacji w Żelazkowie, Petrykach, Złotnikach i Zbiersku. Na wszystkich czterech stacjach zostaną umieszczone tablice informacyjne, stanowiące cenne źródło wiedzy dla turystów.

Po utworzeniu peronów, będziemy mieć nową propozycję turystyczną dla rowerzystów odwiedzających Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej. Będą oni mogli wsiąść do kolejki wąskotorowej w Zbiersku wraz z rowerem zapakowanym na wagon towarowy, przejechać do Złotnik Wielkich kolejką, a następnie wsiąść na rower i odwiedzić kościół w Kościelcu - mówi Wioletta Przybylska, Dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.

- Kolejka wąskotorowa jest niewątpliwą atrakcją turystyczną Gminy Stawiszyn. Chcemy żeby była ona dostępna dla turystów jak najczęściej, i już nie możemy się doczekać gdy na torach będzie jeździć  drezyna, bo takie są plany - powiedział Grzegorz Kaczmarek, Burmistrz Stawiszyna.

- Kolejka wąskotorowa dla nas mieszkańców Stawiszyna to ważna historia. Chodziłam na spacery z dziećmi, spacerując na terenach kolejowych. Mam nadzieję, że projekt, który będziemy realizować, będzie początkiem tworzenia infrastruktury turystycznej w sąsiedztwie kolejki wąskotorowej - tłumaczy Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego, Dorota Karpieko.

Kolejka wąskotorowa dla turystów dostępna jest w okresie wiosenno-letnim, a o szczegółowym rozkładzie będziemy jeszcze informować.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ