Rozpoczęcie 2. Kaliskiej Senioriady [Dużo zdjęć]

2019-09-15 13:30:00 BK

Uroczysty korowód ulicami miasta, warsztaty, spotkania i zwiedzanie Kalisza - Od 15 września Kaliszem rządzą seniorzy. Wszystko za sprawą wielu wydarzeń w ramach 2. Kaliskiej Senioriady.

fot. MW
fot. MW

15 września, w samo południe, na kaliskim rynku została zainaugurowana 2. Kaliska Senioriada, która potrwa 6 dni. Prezydent Krystian Kinastowski wręczył seniorom symboliczne klucze do bram miasta. Następnie, w uroczystym korowodzie, wszyscy uczestnicy przeszli do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Winiarskiej 26, gdzie trwa piknik.

16 września upłynie pod hasłem Akademia Zdrowego Seniora. - W ratuszu trwać będą wykłady poświęcone zdrowiu. W tym dniu będzie można skorzystać w godzinach od 10:00 do 14:00 z bezpłatnych badań specjalistycznych w Domu Seniora przy ul. Częstochowskiej 140, w ramach akcji "Białe soboty". Będą to badania osteoporozy, słuchu, ciśnienia i inne - mówi Agnieszka Pawełczyk, kierownik Referatu Zdrowia, Polityki Społecznej i Senioralnej Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza.

Ośrodek Dziennego Pobytu Bursztyn przy ul. Zagorzynek 34, podczas drzwi otwartych, przygotuje m.in. atrakcyjne warsztaty terapii zajęciowej, wykłady, pokazy ćwiczeń z fizjoterapeutą dla osób starszych.

- Wszystkie wydarzenia przygotowane dla seniorów są bezpłatne. Niektóre z nich wymagają jednak wcześniejszej rejestracji. Zapisy przyjmowane są do 9 września - dodaje Agnieszka Pawełczyk.

Wtorek, 17 września, będzie poświęcony edukacji i bezpieczeństwu seniora. W ratuszu odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji, Miejskim Rzecznikiem Konsumentów oraz doradcą finansowym, którzy przekażą osobom starszym rady pozwalające uniknąć sztuczek oszustów. Seniorzy będą mogli też zapisać się na warsztaty komputerowe pod hasłem „Bezpieczeństwo w sieci”.

18 września na Stadionie Miejskim odbędzie się Kaliska Olimpiada dla Zdrowia Seniora. Uczestnicy rozegrają osiem konkurencji rekreacyjnych. Każdy z nich otrzyma pamiątkowy medal dyplom oraz pakiet startowy. Przewidziane są również liczne nagrody.

Czwartek, 19 września, to dzień kultury dla seniorów. Będą mogli odwiedzić Centrum Kaliskich Legend i Baśni oraz Lokacji Miasta w Baszcie Dorotce, a także Skarbiec Bazyliki św. Józefa. Planowane jest też zwiedzanie Kalisza zabytkowym autobusem oraz warsztaty z rękodzieła artystycznego. Swoje oferty skierowane do seniorów zaprezentują również Książnica Pedagogiczna oraz filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

20 września o godz. 11.00 w Domu Pomocy Społecznej odbędzie się sadzenie żonkili - symboli nadziei dla osób przebywających w hospicyjach. Inicjatorem akcji Żonkilowe Pola Nadziei jest Fundacja „Z godnością”. Druga część przedsięwzięcia zostanie zorganizowana wiosną, po rozkwitnięciu kwiatów, podczas pikniku w Domu Pomocy Społecznej. Od godziny 16.00 seniorzy będą bawić się na uroczystym balu w sali widowiskowo-sportowej OSRiR przy ul. Łódzkiej 19-29. Wtedy też zwrócą władzom Kalisza klucze do bram miasta.

- Warto dodać, że 16 września o godzinie 14:30 w kaliskim ratuszu odbędzie się spotkanie z przedstawicielką kaliskiego oddziału NFZ. Seniorzy będą mieli okazję porozmawiać o kwestiach prawnych i nowościach związanych ze służbą zdrowia – mówi Grażyna Mazurek, przewodnicząca Kaliskiej Rady Seniorów. - Wszystkie zajęcia odbywają się dla rozrywki ale mają pokazać też, że w wieku starszym możemy wspólnie bawić się, uczyć i wyjść z domu. Chcemy przekonać osoby starsze, które nigdzie jeszcze nie przynależą, żeby wyszły z domu i przyszły do wspólnej zabawy.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ