"Równe Babki"- piszemy HERstorie* (historie kaliszanek) 55+ i 25-

2010-10-18 22:07:51 ela za organizatorem

Dobiegła końca rekrutacja do projektu Równe Babki – integrującej pokolenia kobiet akcji którą zorganizowały Stowarzyszenia Żywa, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz kaliski klub Krytyki Politycznej. W najbliższą sobotę w gościnnych progach Studium Animatorów Kultury przy ul. Podmiejskiej w Kaliszu 20 dziewczyn: 10 seniorek i 10 młodych dziennikarek rozpocznie realizację projektu warsztatami integracyjnymi. Kolejnego dnia uczestniczki projektu będą wędrować po mieście „Śladami Marii Konopnickiej”.

www.rownebabki.blogspot.com
www.rownebabki.blogspot.com
Równe babki to próba budowania najnowszej historii naszego miasta poprzez historie jego mieszkanek tzw. „bohaterek dnia codziennego”. Postanowiłyśmy skupić się wyłącznie na kobietach, ponieważ ich sprawy są często pomijane, ignorowane, lub trywializowane.
Chcemy wpisać się w szerszy nurt tzw. herstorii – kierunku, w którym próbuje się przywracać kobietom należne im miejsce w historii. Projekt będzie opowieścią kaliszanek starszego i młodego pokolenia.
Chcemy przypomnieć jak ważne są HERstorie naszych prababek, babek, ciotek, matek. Opowieści te bowiem stanowią podstawę naszej tożsamości, jako kobiet, jako kaliszanek, jako aktywistek, studentek. Szukając ciągłości między pokoleniami, spróbujemy znaleźć wspólne "motywy", odkryć podobne pasje i zainteresowania. Przyjrzymy się również stereotypom, które głęboko zakorzenione w społeczeństwie rzutują na obraz starszych i młodych kobiet.
W projekcie weźmie udział 10 młodych dziennikarek i 10 seniorek. "Równe babki" będą uczestniczyć w warsztatach integracyjnych, odbędą dwudniowe szkolenie dziennikarskie pod okiem zawodowców, wezmą udział w grze miejskiej Śladami Konopnickiej. Działania te mają na celu przygotowanie dziewczyn do najważniejszego etapu projektu – stworzenia cyklu tekstów, z których wyłonią się portrety współczesnych Kaliszanek.
Teksty zostaną opublikowane na stronach internetowych Stowarzyszenia "Żywa", Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Calisia" oraz kaliskiego klubu Krytyki Politycznej. Część testów pojawi się w lokalnej prasie m.in. w miesięczniku "Kalisia Nowa”.
Zaproszone do programu  Równe Babki   seniorki -słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku to  kobiety  niezwykłe- życzliwe ludziom, utalentowane,pełne energii oraz  chęci do poznawania świata i wszelkich nowości   .Wcześniej pracowały w różnych   kaliskich zakładach pracy -teraz  na emeryturze  malują ,śpiewają w chórze ,piszą genealogie rodziny ,wyszywają,działają społecznie,podróżują po kraju i świecie i mimo  przeciwności losu   nie tracą humoru i   optymizmu.
Wśród młodych dziennikarek przeważają studentki kaliskiego wydziału Filologii polskiej. Dziewczyny uwielbiają czytać, niektóre z nich piszą pamiętniki, inne pisują recenzje książek i płyt. Są wśród nich młode dziennikarki mające za sobą doświadczenia lokalnej prasie, jak i pisujące wiersze do szuflady pasjonatki literatury i marzycielki. Wszystkie je łączy pasja, otwartość i wielka ciekawość świata i ludzi. W projekcie Równe Babki chcą spotkać się z kobietami z pokolenia naszych babek, które z równym co one zaangażowaniem pielęgnują i rozwijają swoje talenty.
Zapraszamy do śledzenia etapów projektu na stronie internetowej http://www.rownebabki.blogspot.com/
Już niebawem ukaże się tam relacja pierwszego etapu projektu.
Kontakt:
„Równe Babki”
Stowarzyszenie „Żywa”
ul. Babina 3
62- 800 Kalisz
stowarzyszenie.zywa@gmail.com
www.rownebabki.blogspot.com
Kalina Michocka, tel. 606 470 878, e-mail: kalinas@poczta.onet.pl
Milena Suś-Strapko, tel. 502 879 903, e-mail: milenaweronika@gmail.com
Maria Garbiec-Zybura, tel. 694 670 109, e-mail: gzmaria@vp.pl
Projekt „Równe Babki” jest realizowany w ramach konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”
-------------------------------------
herstoria – (z ang.) Słowo powstało z połączenia słów her (jej) i history (historia). W odróżnieniu od HIStory (his - jego) HERstory dotyczy historii kobiet oraz ich miejsca w historii. Przypomina, że oprócz bohaterów istnieją również bohaterki, oprócz uczonych uczone, etc. Herstoria zajmuje się historią z perspektywy kobiet, próbuje przywracać kobietom należne im miejsce w historii.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ