"Równe Babki"- piszemy HERstorie* (historie kaliszanek) 55+ i 25-

2010-10-18 22:07:51 ela za organizatorem

Dobiegła końca rekrutacja do projektu Równe Babki – integrującej pokolenia kobiet akcji którą zorganizowały Stowarzyszenia Żywa, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz kaliski klub Krytyki Politycznej. W najbliższą sobotę w gościnnych progach Studium Animatorów Kultury przy ul. Podmiejskiej w Kaliszu 20 dziewczyn: 10 seniorek i 10 młodych dziennikarek rozpocznie realizację projektu warsztatami integracyjnymi. Kolejnego dnia uczestniczki projektu będą wędrować po mieście „Śladami Marii Konopnickiej”.

www.rownebabki.blogspot.com
www.rownebabki.blogspot.com
Równe babki to próba budowania najnowszej historii naszego miasta poprzez historie jego mieszkanek tzw. „bohaterek dnia codziennego”. Postanowiłyśmy skupić się wyłącznie na kobietach, ponieważ ich sprawy są często pomijane, ignorowane, lub trywializowane.
Chcemy wpisać się w szerszy nurt tzw. herstorii – kierunku, w którym próbuje się przywracać kobietom należne im miejsce w historii. Projekt będzie opowieścią kaliszanek starszego i młodego pokolenia.
Chcemy przypomnieć jak ważne są HERstorie naszych prababek, babek, ciotek, matek. Opowieści te bowiem stanowią podstawę naszej tożsamości, jako kobiet, jako kaliszanek, jako aktywistek, studentek. Szukając ciągłości między pokoleniami, spróbujemy znaleźć wspólne "motywy", odkryć podobne pasje i zainteresowania. Przyjrzymy się również stereotypom, które głęboko zakorzenione w społeczeństwie rzutują na obraz starszych i młodych kobiet.
W projekcie weźmie udział 10 młodych dziennikarek i 10 seniorek. "Równe babki" będą uczestniczyć w warsztatach integracyjnych, odbędą dwudniowe szkolenie dziennikarskie pod okiem zawodowców, wezmą udział w grze miejskiej Śladami Konopnickiej. Działania te mają na celu przygotowanie dziewczyn do najważniejszego etapu projektu – stworzenia cyklu tekstów, z których wyłonią się portrety współczesnych Kaliszanek.
Teksty zostaną opublikowane na stronach internetowych Stowarzyszenia "Żywa", Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Calisia" oraz kaliskiego klubu Krytyki Politycznej. Część testów pojawi się w lokalnej prasie m.in. w miesięczniku "Kalisia Nowa”.
Zaproszone do programu  Równe Babki   seniorki -słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku to  kobiety  niezwykłe- życzliwe ludziom, utalentowane,pełne energii oraz  chęci do poznawania świata i wszelkich nowości   .Wcześniej pracowały w różnych   kaliskich zakładach pracy -teraz  na emeryturze  malują ,śpiewają w chórze ,piszą genealogie rodziny ,wyszywają,działają społecznie,podróżują po kraju i świecie i mimo  przeciwności losu   nie tracą humoru i   optymizmu.
Wśród młodych dziennikarek przeważają studentki kaliskiego wydziału Filologii polskiej. Dziewczyny uwielbiają czytać, niektóre z nich piszą pamiętniki, inne pisują recenzje książek i płyt. Są wśród nich młode dziennikarki mające za sobą doświadczenia lokalnej prasie, jak i pisujące wiersze do szuflady pasjonatki literatury i marzycielki. Wszystkie je łączy pasja, otwartość i wielka ciekawość świata i ludzi. W projekcie Równe Babki chcą spotkać się z kobietami z pokolenia naszych babek, które z równym co one zaangażowaniem pielęgnują i rozwijają swoje talenty.
Zapraszamy do śledzenia etapów projektu na stronie internetowej http://www.rownebabki.blogspot.com/
Już niebawem ukaże się tam relacja pierwszego etapu projektu.
Kontakt:
„Równe Babki”
Stowarzyszenie „Żywa”
ul. Babina 3
62- 800 Kalisz
stowarzyszenie.zywa@gmail.com
www.rownebabki.blogspot.com
Kalina Michocka, tel. 606 470 878, e-mail: kalinas@poczta.onet.pl
Milena Suś-Strapko, tel. 502 879 903, e-mail: milenaweronika@gmail.com
Maria Garbiec-Zybura, tel. 694 670 109, e-mail: gzmaria@vp.pl
Projekt „Równe Babki” jest realizowany w ramach konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”
-------------------------------------
herstoria – (z ang.) Słowo powstało z połączenia słów her (jej) i history (historia). W odróżnieniu od HIStory (his - jego) HERstory dotyczy historii kobiet oraz ich miejsca w historii. Przypomina, że oprócz bohaterów istnieją również bohaterki, oprócz uczonych uczone, etc. Herstoria zajmuje się historią z perspektywy kobiet, próbuje przywracać kobietom należne im miejsce w historii.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować