"Rower" będzie najczęściej słyszanym słowem tego lata...

2014-07-10 11:05:00 redakcja

Kalisz, z perspektywy poruszających się jego ulicami rowerzystów, pokazuje spot społeczny, jaki od kilku dni znajduje się na You Tubie. Spot zrealizowało w darze dla kaliskich rowerzystów studio filmowe Gamafilm. Spot nosi tytuł „Cycling in a Polish Car City”

Autorem scenariusza i reżyserem filmiku jest Arkadiusz Pacholski, pisarz i aktywista miejski, współzałożyciel Porozumienia Rowerzystów, Pieszych i Kierowców „Rowerem do Nowoczesności”.

To pierwszy z serii spotów społecznych, którymi chcemy zwrócić uwagę kaliszan na to, co stało się z naszym miastem od chwili, kiedy w roku 1989 władze samorządowe przyjęły zasadę, że obywatele mają przemieszczać się po Kaliszu własnymi autami osobowymi – mówi autor spotu. Miasto po prostu dławi się od samochodów. Pożarły one trawniki i uliczne drzewa, znaczną część chodników, wdarły się nawet do zabytkowego parku, ulice śródmieścia zalały jak robactwo. Milionowe nakłady potrzebne na nieustanne remonty infrastruktury rujnują miejski budżet i uniemożliwiają inwestycje w innych znacznie ważniejszych dziedzinach, takich jak edukacja czy kultura. Kalisz stał się samochodowym grajdołem, mogącym w całym nowoczesnym świecie uchodzić za obiekt w pełni uprawnionych drwin – dodaje Arkadiusz Pacholski.

Spot wyprodukowało za darmo studio Gamafilm Erwina Krzysztofa Rząda, operatora, absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej. Rząd jest autorem zdjęć do spotu oraz jego montażystą.

Kręcenie spotu było przyjemnym odpoczynkiem od codziennej pracy zarobkowej – powiedział operator reporterowi Calisia.pl W czasach cywilizacji obrazkowej to świetna forma zainteresowania obywateli sprawami społecznymi, skłonienia ich do refleksji nad własnymi zachowaniami.

W spocie wystąpiła kaliska licealistka Zuzanna Śniegula.

Sama jestem rowerzystką, więc wiem jak bardzo ścieżki rowerowe są potrzebne w całym mieście. Mnóstwo moich znajomych chciałoby jeździć na rowerze do szkoły, ale się boją, bo jechać jezdnią strach, a za jazdę chodnikiem można dostać mandat – mówi rowerzystka i aktorka.

W nagraniu spotu uczestniczył też Leszek Wierzbowski, doskonale znany kaliszanom aktor, który po mieście nie porusza się inaczej niż na rowerze.

Arkadiusz Pacholski i Erwin Krzysztof Rząd szykują się do kręcenia kolejnych filmów.

Rower będzie najczęściej słyszanym słowem tego lata – zapowiada reżyser. I najważniejszym słowem jesieni. Kandydatom na prezydenta i radnych w październikowych wyborach samorządowych doradzam, żeby szybko zaczęli się z tą myślą oswajać. A najlepiej, żeby szybko przesiedli się na rowery. Autem do zwycięstwa wyborczego już nie dojadą.- dodaje Arkadiusz Pacholski.

Tutaj do obejrzenia cały filmik:

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować