Motoryzacja

Rolnicy z terenu Gminy Nowe Skalmierzyce są pełni obaw co do przebiegu trasy przyszłej obwodnicy

2020-02-13 12:00:00 red za Gmina Nowe Skalmierzyce/Magdalena Kąpielska

Kolejne już spotkanie w sprawie rozbudowy DK nr 25 na odcinku Ostrów Wlkp. – Kalisz – Konin zorganizowali mieszkańcy wsi Boczków, Gniazdów, Trkusów, Biskupice oraz Skalmierzyce. Tym razem zaproszenie oprócz władz gminnych – Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzego Łukasza Walczaka oraz Przewodniczącego Rady Tadeusza Orzechowskiego i radnych przyjął również Poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb. Zebranie odbyło się w sali wiejskiej w Boczkowie 10 lutego.

fot. Gmina Nowe Skalmierzyce
fot. Gmina Nowe Skalmierzyce

Pomimo różnych zawirowań i niepewności co do losu inwestycji, ostatecznie Kalisz znalazł się na ogłoszonej dwa dni wcześniej przez Ministerstwo Infrastruktury oficjalnej liście Programu budowy 100 obwodnic. Choć to wiadomość bezsprzecznie dobra dla całego regionu, rolnicy z terenu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce są pełni obaw co do przebiegu jej trasy. Władze Kalisza mocno bowiem forsują najbardziej dla Gminy niekorzystny wariant nr 3, który drastycznie ingeruje w strukturę przestrzenną oraz powoduje konieczność podziałów majątków i gospodarstw wielu mieszkańców wymienionych wcześniej wsi.

Obecny na spotkaniu Poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb zapowiedział, że będzie bronił interesów rolników. Takie zapewnienia po raz kolejny złożył również burmistrz Jerzy Łukasz Walczak - Nie ulega wątpliwości, że obwodnica dla tak dużego 100-tysięcznego ośrodka miejskiego, jakim jest Kalisz jest potrzebna, bo inne tego typu aglomeracje ją mają. Władze Kalisza forsują jednak wariant nr 3, na który nigdy naszej zgody nie było i nigdy nie będzie - tłumaczy burmistrz Nowych Skalmierzyc.

Posługując się przygotowaną prezentacją przedstawił on również zebranym kluczowe argumenty za poparciem wariantu wykorzystującego istniejącą obwodnicę Nowych Skalmierzyc:

  • wykupiono już grunty pod drugą jezdnię,
  • wybudowano węzły do bezkolizyjnego włączenia się do ruchu i zjazdu,
  • wybudowano wiadukty z miejscem pod drugą jezdnię,
  • ulokowanie biznesu wzdłuż istniejącej obwodnicy,
  • zmniejszenie kosztów bezpośrednich gospodarstw rolnych,
  • poprawa bezpieczeństwa i szybkiego transferu mieszkańców dwóch największych ośrodków, jako głównych użytkowników obwodnicy,
  • szacowany ruch tranzytowy w wielkości 20-30% generujący niewspółmierny koszt budowy obwodnicy w wariancie trzecim,
  • wzrost kosztów gospodarowania oraz problemy natury logistycznej związane z kolejnym podziałem gospodarstw wymuszać będą konieczność przebranżowienia (utrata majątków niekiedy kilku pokoleń),
  • bliskość obwodnicy miasta to wbrew pozorom mniejsze zanieczyszczenie środowiska spalinami, gdyż taka lokalizacja sprzyjać będzie wyprowadzeniu ruchu z centrum miasta z uwagi na szybszy transport (mniej korków).
  •  

Na zakończenie burmistrz omówił pozostałe, bardziej korzystne dla Gminy warianty przebiegu trasy DK nr 25, w tym wariant nr 2b oraz wariant kompromisowy, wypracowany w roku ubiegłym w porozumieniu z prezydentem Kalisza.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ