Społeczne

Rogatka Wrocławska ma 200 lat - to jeden z najcenniejszych zabytków Kalisza

2020-04-01 14:00:00 CIT Kalisz

Rogatka Wrocławska - mała, skromna a jednocześnie piękna i elegancka. Ulokowana na małej wysepce przy zbiegu ulic Nowy Świat, Harcerskiej, Śródmiejskiej i Górnośląskiej. Często mijamy ją w pośpiechu żeby zdążyć przejść na drugą stronę ulicy na zielonym świetle, a i stojąc w korku mało kto zwraca na nią uwagę.

Muzeum Fotografii Kalisza -  www.wmf.kalisz.pl
Muzeum Fotografii Kalisza - www.wmf.kalisz.pl

A szkoda, bo ma już prawie 200 lat i jest jednym z cenniejszych zabytków jakimi może poszczycić się Kalisz.

Rogatki budowane były na granicach miasta przy drogach wjazdowych. Logicznym więc jest, że oprócz rogatki wrocławskiej powinny jeszcze istnieć inne. Z dawnych dokumentów wiemy, że w Kaliszu istniały w sumie cztery rogatki. Usytuowane one były przy głównych drogach prowadzących do miasta. Trzy nieistniejące to : warszawska, rypinkowska i stawiszyńska. Do dnia dzisiejszego zachowała się tylko wrocławska.

Pierwszy budynek rogatki wrocławskiej rozebrany został w 1826 roku ponieważ wynikało to z przebudowy traktu w kierunku Szczypiorna. Nowy budynek miał być zbudowany z materiałów pozostałych po rozbiórce. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu i kosztorysu został Franciszek Reinstein. Aby całe przedsięwzięcie nie było zbyt kosztowne projektant otrzymał wytyczne iż budynek nie musi być okazały (tak jak rogatka warszawska - litografia z 1835 roku) a jedynie porządny. Nie obyło się bez zmian w projekcie w celu dalszego obniżania kosztów budowy co spowodowało, że pozwolenie na budowę wydano w 1827 roku, a sam budynek oddano do użytku 10 czerwca 1828.

Do końca XIX wieku pełniła ona swoją pierwotną funkcję – poborcy opłat wjazdowych kontrolowali osoby przybywające do miasta, a także pobierali tam opłatę tzw. „rogatkową” za wjazd i wwożone towary. Z początkiem XX wieku przy rogatce funkcjonowała waga miejska. Po zakończeniu II Wojny Światowej w budynku rogatki mieścił się Polski Związek Głuchych. W 1975 roku budynek przekazano Stowarzyszeniu Księgowych, a w 1999 roku nastąpiło otwarcie Cukierni. Od 2017 do 2019 roku w budynku swoją siedzibę miało Stowarzyszenie „Kaliszanie". Na rok 2020 zaplanowano remont obiektu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować