Renowacja grobu rabina Lipszyca na kaliskim cmentarzu żydowskim

2010-06-02 19:33:42 Halina Marcinkowska

Młodzież z Gimnazjum nr 3 w Kaliszu w ramach projektu pt. ''Ślady przeszłości - uczniowie adoptują zabytki'', zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, zaadoptowała i objęła ochroną grób znanego kaliskiego rabina J. Lipszyca.

Rabin J. Lipszyc
Rabin J. Lipszyc
Kilka dni temu podczas uroczystego spotkania w Gimnazjum uczniowie złożyli przyrzeczenie otoczenia opieką grobu kaliskiego rabina. W ramach projektu, gimnazjaliści zorganizowali wystawę fotograficzną prezentującą zdjęcia żydowskich zakątków Kalisza. Przeprowadzono kwerendę archiwalną i opracowano biogram rabina. Uczniowie brali udział w lekcji historycznej zorganizowanej na kaliskim cmenarzu żydowskim, oraz uczestniczyli w wycieczce „Śladami kaliskich Żydów”.
Wybór zabytku nie jest przypadkowy. Gimnazjum nr 3, mieszczące się przy ul. Teatralnej, to przedwojenna szkoła powszechna im. Elizy Orzeszkowej. Szkoła przeznaczona była dla żydowskich dzieci naszego miasta. Przed wojną uczęszczało do niej prawie 1000 żydowskich dzieci. Uczyli w niej Polacy i Żydzi.
Przy grobie rabina Lipszyca trwają obecnie prace renowacyjne finansowane przez Gimnazjum nr 3. Uczniowie ufundowali także tablicę pamiątkową poświeconą rabinowi, która została umieszczona na murach Domu Przedpogrzebowegi na cmentarzu żydowskim przy Podmiejskiej.
Jechaskiel Lipszyc urodził się 10.10.1856r. w okolicach Kowna. Był synem Hilela i Chai z domu Natkin. Poeta, pisarz i działacz społeczny. Do Kalisza przybył w 1906r. na prośbę władz gminy kaliskiej wyrażonej w postaci tzw. “Ksaw Rabonaus" (pismo wyborcze na rabina miasta). Lipszyc był znanym na całym świecie rabinem i kaznodzieją, zarówno w środowiskach ortodoksyjnych jak i postępowych Żydów. Jego główne dzieło rabiniczne to “Hamidrasz Wehamaase" (Nauka a praktyka, w Pięciu Księgach Mojżeszowych), zawierające komentarze do Pięcioksięgu. W Kaliszu Lipszyc zajął się działalnością społeczną na rzecz najuboższych członków społeczności żydowskiej. Organizował lepsze warunki lokalowe i higieniczne oraz zajmował się edukacją biednych i osieroconych dzieci żydowskich. W początkach I wojny światowej przebywał za granicą. Wróciwszy do Kalisza stanął na czele Komitetu Ratunkowego, dla którego zebrał w USA dużą sumę pieniędzy. Po wyzwoleniu Polski w 1918 roku, został wybrany do Rady Miejskiej. Wszedł w skład prezydium Agencji Żydowskiej w Paryżu. Pełnił także funkcję prezesa Krajowego Związku Rabinów w Polsce. W 1930 roku napisał przedmowę do Pinkasu, kronikarskiej księgi pamiątkowej gminy żydowskiej w Kaliszu. Działał w organizacjach charytatywnych, m.in. był honorowym przewodniczącym organizacji “Linot Hacedek” (hebr. Uczciwy Nocleg). Posiadał wielki autorytet, dzięki któremu nie dopuszczał do ostrych konfliktów w gminie żydowskiej i poza nią. Zmarł w 1932 roku i został pochowany na nowym cmentarzu żydowskim w Kaliszu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować