Społeczne

Rektor UAM w Poznaniu rozmawiała z pracownikami kaliskiej Filii. Stanowisko zespołu jest jednoznaczne

2022-02-22 13:30:00 BK

22 lutego Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska spotkała się z pracownikami Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Bezpośrednio po rozmowach odbył się brefing prasowy. Czy i jakie decyzje zapadły?

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W spotkaniu uczestniczył także Prorektor ds. kadr i rozwoju UAM prof. Tadeusz Wallas oraz władze kaliskiego wydziału, m.in. Dziekan prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz. Rozmowy dotyczyły pomysłu Akademii Kaliskiej ws. przejęcia Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM.

- Toczą się rozmowy na temat przyszłości Uniwersytetu Kaliskiego. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wspiera ambicje i wszystkie działania dotyczące powstania Uniwersytetu Kaliskiego. Jesteśmy za tym aby Kalisz stał się silnym ośrodkiem akademickim. Będziemy te działania wspierać oraz pomagać. Dzisiaj przyjechałam do Kalisza by dowiedzieć się czy ewentualne połączenie Filii kaliskiej z Uniwersytetem Kaliskim, jest w opinii pracowników i studentów Filii kierunkiem pożądanym i w jaki sposób oni taką perspektywę oceniają. Niezwykle ważne, w demokratycznej strukturze Uniwersytetu, jest dla mnie zdanie pracowników, którzy mieliby ten Uniwersytet stworzyć - mówiła po spotkaniu Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska. - Opinia pracowników Filii kaliskiej jest w części zbieżna ze zdaniem Uniwersytetu - tj. chętnie będą wspierać powstanie Uniwersytetu Kaliskiego, natomiast pracownicy WP-A chcą pozostać w strukturach UAM w Poznaniu. Taką konkluzją zakończyło się spotkanie.

Pracownicy nie wykluczają współpracy z Uniwersytetem Kaliskim. - Oczywiście dochodzi do pewnych indywidualnych różnic takiego dużego grona, ponad 100 pracowników. W tej zasadniczej kwestii nie było rozbieżności - mówiła prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

Rektor UAM w Poznaniu zaznacza, że zgodnie z deklaracją, weźmie pod uwagę stanowisko pracowników oraz władz WP-A. - Na Uniwersytecie podejmujemy kolegialne decyzje. Musi być ona przedyskutowana. W momencie kiedy nasze stanowisko będzie sformułowane, zostanie o nim poinformowany Rektor Akademii Kaliskiej dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła - mówiła Rektor UAM.

Znaczące a nawet decydujące będzie zdanie lokalnego środowiska w tej sprawie - podsumowała Rektor UAM.

- Jestem zadowolony z tego spotkania. Padło wiele opinii jednoznacznych, które znalazły swój kres w jednomyślnym głosowaniu. Nigdy nie czułem tak potężnej integracji środowiska wokół ważnej dla nas sprawy, przynależności środowiska do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - mówił Dziekan prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz. - Chcę podkreślić, że atmosfera była przyjazna samej koncepcji, idei i aspiracji powstania Uniwersytetu Kaliskiego. Deklarujemy taką współpracę. Może ona pojawić się na dniach, na bardzo różnych poziomach. Nie jesteśmy przeciwni powstaniu Uniwersytetu Kaliskiego. Najważniejsze dla nas to odwrócić nie wiadomo skąd wykoncypowany dyskurs, że jesteśmy hamulcowymi powstania Uniwersytetu. Mamy nadzieję, że odbędzie się to bez rozbijania integralności społeczności akademickiej, która bardzo mocno wyraziła swój głos.

Jak swoją przyszłość widzi WP-A?

- Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy zrobić na naszym poziomie. Chciałem podziękować Pani Rektor, że wykroczyła poza standardy demokratyczne zapisane w statucie, że spotkała się z całym środowiskiem, chciała wysłuchać opinii wszystkich pracowników zarówno naukowych jak i administracyjnych, porządkowych, pracowników biblioteki czy studentów. Wyraziliśmy swoje zdanie. Pani Rektor powiedziała, że to zdanie jest bardzo ważne o ile nie decydujące. Tego się trzymamy - mówił prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować