Społeczne

Rafał Trzaskowski w Kaliszu: „ Polska potrzebuje prezydenta niezależnego, twardego, z kręgosłupem, który posłucha żony, przyjaciół i dzieci, a nie prezesa partyjnego” [Dużo zdjęć]

2020-07-04 13:35:55 red

Kalisz był kolejnym przystankiem na kampanijnej trasie kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Rafała Trzaskowskiego. W sobotę na Głównym Rynku tłumy mieszkańców wyraziły swoje poparcie dla niego. - Bardzo się cieszę, że jestem w Kaliszu i gdy na was patrzę, na wasze uśmiechnięte twarze, jak widzę energię i determinację oraz młodzież wśród nas to jestem absolutnie przekonany, że zwyciężymy – mówi kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski.

fot. MM
fot. MM

Na Głównym Rynku znalazły się dwie mównice – dla Rafała Trzaskowskiego oraz Andrzeja Dudy – jest to oczywista aluzja do unikania przez obecną głowę państwa stanięcia do debaty poza TVP - To nie jest tak, że będę chciał przemawiać raz z jednej, raz z drugiej mównicy, tylko czeka ona na prezydenta Andrzeja Dudę, który niestety nie chce podjąć wyzwania debaty, a powinniśmy do niej stanąć – tłumaczy Trzaskowski – Niestety wygląda na to, że Pan prezydent umówił się tylko z samym sobą i swoimi zwolennikami, żeby zrobić kolejny wiec, zamiast rozmawiać o tym co jest naprawdę istotne dla Polek i Polaków. Szkoda, bo nie trzeba tchórzyć, nie trzeba się bać cały czas. Rozumiem, że boi się Pan prezesa, ale prezes się gdzieś schował i coś knuje. Dlatego można w tej chwili, póki [prezes] nie patrzy, podejść do debaty. Zapraszam do debaty – dodaje.

Według kandydata konkretna debata nad stanem Polski jest istotna, bo bez niej poruszane są jedynie tematy zastępcze – Dzisiaj Pan prezydent przedstawia kolejne projekty, które są kompletnie oderwane od tego o czym mówią Polki i Polacy. Panie prezydencie - dosyć już tematów zastępczych. Dzisiaj musimy pozmawiać o sytuacji gospodarczej kraju, o ratowaniu miejsc pracy i powiem Panu, że doceniam to, że chce Pan utrzymać cenę musztardy to jednak chciałbym porozmawiać o drożyźnie i gospodarce – mówi kandydat opozycji.

Rafał Trzaskowski zapowiedział w Kaliszu, że jako prezydent zawetuje wszystkie ustawy podnoszące podatki – Widząc liczby które się pojawiają – 26 miliardów złotych deficytu i słysząc wiceministra finansów, który mówi o tym jasno, jestem przekonany że deficyt będzie rósł. Słysząc, że odmawiają w Senacie podania właściwych faktów dotyczących gospodarki. Widząc, że pogłębia się „Dziura Morawieckiego” - widać, że idą bardzo trudne czasy. Już słyszymy, że szykują się do podnoszenia podatków i dlatego chcę jasno powiedzieć, że będzie twarde weto na wszystkie podatki i obciążenia dla obywateli, bo to władza musi być dla obywateli, a nie odwrotnie – mówi R.Trzaskowski.

- Wolne sądy, wolne samorządy, wolne media to podstawa demokracji, to podstawa wolności – mówi kandydat na prezydenta – Jeżeli atakuje Pan (kierowane do Andrzeja Dudy – przyp red.) wolne media, wolne sądy i atakuje Pan samorządy to tak naprawdę odbiera sobie Pan prawo, żeby o tej wolności mówić. Niech Pan sobie z tego zda sprawę – dodaje, zachęcając do poruszania trudnych tematów.

- Ja mam odwagę powiedzieć, że zrobiliśmy pewne błędy, że nie wszystko mi zawsze odpowiada. Ja nie jestem niewolnikiem jednej partii politycznej. Jestem w stanie stwierdzić oczywisty fakt, że Donalda Tuska nie ma już w polskiej polityce. Natomiast póki Pan będzie w polityce polityce, to w polityce będzie Jarosław Kaczyński, a może już czas, żeby jego też nie było w polskiej polityce – mówi Rafał Trzaskowski – Dzisiaj nadszedł czas, aby polityką zajęli się ludzie, którzy nie prowadzą starych sporów – dodaje.

Kandydat opozycji proponuje „spojrzenie w przyszłość” i zastanowienie się jakie wyzwania czekają na nas teraz i w najbliższym czasie – jak przekazać więcej pieniędzy na służbę zdrowia, w jaki sposób podwyższyć kwotę wolną od podatku, jak wprowadzić emerytury bez podatku, zastanowić się nad dniem referendalnym, czy jak pomóc „frankowiczom”.

W ostatnich dniach w kampanię Rafała Trzaskowskiego zaangażowała się żona kandydata - Małgorzata, która cały czas wspiera męża w kampanii. Żona kandydata spotyka się z kobietami w całej Polsce – Żona uzmysławia mi jedna bardzo ważną rzecz, którą wszyscy wiemy i zdajemy sobie sprawę, że w walce z koronawirusem w pierwszej linii w szpitalach stały pielęgniarki i personel pomocniczy. Kto się najbardziej musiał dostosować do panującej sytuacji? Nasze nauczycielki, które musiały zająć się zdalną edukacją – często za własne pieniądze organizując tę edukację. To również Panie pracujące w Domach Pomocy Społecznej. Cichymi bohaterkami tych czasów są Panie pracujące w sklepach. Jak zwykle w historii Polski to kobiety były na pierwszej linii. I dzisiaj Polska zasługuje na Pierwszą Damę, która będzie głośno mówiła o problemach kobiet i która będzie się upominać o ich prawa – mówił w Kaliszu Rafał Trzaskowski.

Według kandydata potrzeba zmian – Polska potrzebuje prezydenta niezależnego, twardego, z kręgosłupem, który posłucha żony, przyjaciół i dzieci, a nie prezesa partyjnego – mówi R. Trzaskowski – Na pewno nie będę odbierał telefonów jak Pan (wypowiedź w stronę obecnego prezydenta – przyp. red.) z centrali partyjnej, po to tylko, żeby wykonywać polecenia – dodaje.

- Nowoczesny patriotyzm to patriotyzm budowania, łączenia. Tutaj, w Kaliszu wszyscy wiedzą, że trzeba łączyć, że jesteśmy różni i to jest nasza siła – twierdzi Trzaskowski – Nasza siła tkwi w różnorodności. W tym że jesteśmy inni, że jesteśmy kolorowi. W tym, że mamy zupełnie inne poglądy. W tym, że mamy inną drogę która nas prowadziła w życiu, że mamy inne autorytety, ale na końcu dumnymi Polkami i Polakami i nie pozwolimy się dzielić – mówi kandydat opozycji na prezydenta RP – Jeżeli dokonamy razem zmiany to Rafał będzie dla Polski, a nie dla prezesa swojej partii jak Andrzej Duda. Nic mi nie sprawia większej satysfakcji, dumy i radości jak patrzę na was uśmiechniętych i pełnych energii, bo to Wy jesteście moim szefem! – dodał.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Awaryjne wyłączenie wody przy ul. Juliusza Słowackiego (od ul. Adama Mickiewicza do ul. Józefa Bema). Przewidywany czas usunięcia awarii godz. 12.00.