Motoryzacja

Radni pytają o możliwość płacenia kartą w parkometrach. Co na to Miasto?

2021-01-17 10:00:00 red

Łukasz i Zbigniew Włodarkowie, radni SLD zwrócili się w interpelacji do prezydenta w sprawie wyposażenia parkometrów w Strefie Płatnego Parkowania w Kaliszu w terminale płatnicze oraz wprowadzenia funkcji umożliwiającej wprowadzenie numeru rejestracyjnego pojazdu. Miasto odpowiada, że z uwagi na ograniczone środki umowa z operatorem parkometrów została przedłużona do 30 listopada 2023 roku na dotychczasowych zasadach i dlatego doposażenie ich w nowe funkcje nie jest możliwe.

fot. MW
fot. MW

Radni SLD zwrócili uwagę, że parkomaty umieszczone w Kaliszu „nie pasują do realiów dynamicznego rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce”. Głównym problemem jest brak terminalu za pomocą którego można płacić kartą płatniczą. Łukasz i Zbigniew Włodarkowie proponują zabezpieczenie w budżecie Miasta na 2021 rok środków na unowocześnienie parkomatów.

Jednak przez najbliższe dwa lata sytuacja może nie ulec zmianie - Z uwagi na dysponowanie ograniczonymi środkami finansowymi, przedłużona została dotychczasowa umowa na „Zainstalowanie i zaprogramowanie 65 sztuk urządzeń (parkomatów) wraz z prowadzeniem czynności techniczno-organizacyjnych związanych z ich serwisowaniem, obsługą i kompleksowym utrzymaniem” dla Strefy Płatnego Parkowania (SPP) na okres trzech lat tj. do dnia 30 listopada 2023r.. Doposażenie istniejących parkomatów ze względów technicznych w dodatkowe funkcje nie jest możliwe. Pragnę nadmienić, że opłatę za postój w SPP można alternatywnie dokonywać w formie mobilnej przez telefon komórkowy, co ma coraz szersze zastosowanie przez korzystających ze SPP – pisze w odpowiedzi wiceprezydent Grzegorz Kulawinek

Wiceprezydent zapewnił jednak, że na etapie przygotowywania postępowania przetargowego na zakup, bądź dzierżawę nowych urządzeń na kolejne lata, zostanie uwzględnione wyposażenie urządzeń w czytniki kart PayPass/PayWave.

Radni poruszyli także kwestię wprowadzania numerów rejestracyjnych pojazdów w parkomatach przy wnoszeniu opłat za postój. Jednak ta opcja również wymaga analizy pod kątem funkcjonalności i nie jest także możliwa do wprowadzenia w istniejących parkomatach, czytamy w odpowiedzi wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka - Według doświadczeń z innych miast, funkcja ta przysparza wiele kłopotów, gdyż wydłuża czas dokonywania opłaty, co jest niezbyt przychylnie odbierane przez użytkowników strefy a ponadto prowadzi do pomyłek przy wprowadzaniu numerów rejestracyjnych pojazdów, co z kolei przyczynia się do częstych reklamacji – informuje wiceprezydent.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ