Społeczne

Radni nie przyjęli wspólnego apelu ws. unijnych funduszy dla Wielkopolski. Dariusz Grodziński: To bezwzględna polityka i skrajne partyjniactwo

2021-03-29 09:30:00 BK

26 marca na Sesji Rady Miasta, radni głosowali nad uchwałą, która miała być wspólnym apelem i stanowiskiem radnych ws. drastycznego obcinania funduszy unijnych dla Wielkopolski na najbliższe lata. Radni nie byli jednomyślni w tej kwestii. Jak głosowali?

zdjęcie ilustracyjne/www.kalisz.pl
zdjęcie ilustracyjne/www.kalisz.pl

Podział środków unijnych na nową perspektywę finansową dla regionów na lata 2021-2027 budzi niepokój m.in. parlamentarzystów i radnych klubu Koalicji Obywatelskiej. Wielkopolska ma dostać zaledwie niespełna 1,1 miliarda euro, a politycy KO chcą zwiększenia tej kwoty dwukrotnie. Złożyli projekt uchwały Rady Miasta Kalisza, który miał być apelem a także określać stanowisko Rady ws. podziału środków.

Rząd w nowej perspektywie finansowej 2021-27 proponuje budżet dla Wielkopolski w kwocie niespełna 1,1 miliarda euro. W perspektywie finansowej na lata 2014-20 kwota ta wynosiła blisko 2,5 miliarda euro. Z prostych obliczeń wynika, że w nowym rozdaniu nasz region może otrzymać nieco ponad 40 procent kwoty z poprzedniej perspektywy.

- O te środki powinniśmy walczyć wspólnie, ramię w ramię, bez względu na podziały polityczne. Jak Wielkopolska długa i szeroka jednostki samorządu terytorialnego przyłączają się do apeli i stanowisk, do walki o zwiększenie funduszy unijnych. Wobec ciszy w Kaliszu chcemy zainicjować projekt uchwały Rady Miasta, który przyjąłby stanowisko, apel do rządu RP, walczący o Wielkopolskę i środki dla nas - mówił na jednej z konferencji radny Dariusz Grodziński.

26 marca podczas Sesji Rady Miasta odbyło się głosowanie nad przyjęciem uchwały - apelu. 

- Wszystko dla Kalisza, czy wszystko dla PIS? Zamiast #PorozumienieKaliskie mamy #TotalnePartyjniactwo. Koalicja Prezydenta Kinastowskiego z PIS zagłosowała przeciwko apelowi do rządu, aby nie obcinał tak drastycznie funduszy unijnych dla Wielkopolski na najbliższe lata. A znacznie mniej dla regionu, oznacza znacznie mniej dla Kalisza! - pisze radny Dariusz Grodziński z klubu Koalicji Obywatelskiej. - W całym naszym województwie gminy, miasta i powiaty uchwalają tego typu apele. Taki apel podjęła też, nie z inicjatywy Kalisza, Aglomeracja Kalisko Ostrowska, choć i tu prezydent Kinastowski próbował mieszać i zmieniać, już uchwaloną wersję stanowiska!

Uchwała Rady Miasta Kalisza
 
w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego proponowanej alokacji środków dla Wielkopolski w programie regionalnym na lata 2021 - 2027
 
Na podstawie § 13 ust. 2 i 3 uchwały Rady Miejskiej Kalisza, numer XLVIII/630/2018 z dnia 25 stycznia 2018 r. w sprawie Statutu Miasta Kalisza, Rada Miasta Kalisza uchwala, co następuje.
 
1. W związku z przedstawionym przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej projektem Umowy Partnerstwa dla realizacji Polityki Spójności 2021 - 2027 w Polsce, i zawartą w nim propozycją podziału środków europejskich na programy regionalne, Rada Miasta Kalisza apeluje o znacznie większe wsparcie finansowe dla Wielkopolski.
2. Zaproponowana przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej kwota środków unijnych dla Wielkopolski, stanowi jedynie 44% środków, które rozwijały nasz region w perspektywie lat 2014 - 2020. Nasze województwo dysponowało dotąd pulą 2,2 mld euro, a w projekcie Umowy wskazanym w ust. 1 zaproponowano jedynie 1 mld euro.
3. Kalisz, przewodnicząc Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, dzięki wywalczonej w kadencji 2010-2014 konstrukcji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, jest szczególnym beneficjentem funduszy unijnych. Zmniejszenie o ponad połowę środków dla Wielkopolski oznacza też drastyczne zmniejszenie środków unijnych dla naszego miasta.
4. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wskazał kwotę 7,1 mld euro, jako możliwą do rozdysponowania w ramach dalszych negocjacji na poszczególne regiony. To z tej puli można przywrócić Wielkopolsce dotychczasowy poziom finansowania unijnego.
5. W trosce o dobro społeczno-gospodarcze i przyszłość miasta Kalisza, Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i całego regionu, Rada Miasta Kalisza apeluje o sprawiedliwe dla Wielkopolski rozwiązania odpowiadające potencjałowi rozwojowemu naszego regionu.
 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ