Społeczne

Rada odrzuciła projekty KO ws. zwolnienia przedsiębiorców m.in. z podatku od nieruchomości. Prezydent powołał zespół, który ma wypracować nowe rozwiązania dla lokalnych firm

2020-04-26 18:00:00 red

Rada Miasta głosami PiS oraz stowarzyszeń Samorządny Kalisz i Wszystko dla Kalisza na wyraźny wniosek prezydenta odrzuciła dwa projekty KO zakładające zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości za drugi kwartał 2020 i obniżenie do minimum podatków od środków transportowych. - Powołałem zespół złożony z radnych i przedstawicieli izb gospodarczych, który wypracuje rozwiązania wspierające lokalnych, kaliskich przedsiębiorców – tłumaczy prezydent Kinastowski.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Klub radnych Koalicji Obywatelskiej na czwartkową Sesję Rady Miasta przygotował dwa projekty uchwał – Jedna miała zwolnić kaliskich przedsiębiorców z płacenia podatku od nieruchomości za drugi kwartał 2020 roku – tych przedsiębiorców, których ustawa „covidowska” wyłączyła z działania. Druga miała obniżyć do minimum podatek od środków transportowych do końca roku. Niestety Rada Miasta Kalisza obydwa projekty odrzuciła. Odrzuciła na bardzo wyraźny wniosek Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego - mówi w nagraniu radny KO Dariusz Grodziński - Pan prezydent wyszedł na mównicę i powiedział, że „200 złotych podatku dla fryzjerki to dla niej żaden problem i żadna pomoc” natomiast powiedział też, że „jeździ po Kaliszu i widzi mnóstwo tirów na kaliskich blachach”. Dlatego wydaje mu się wszystko w porządku – dodaje.

- Prezydent powiedział także, że żeby pomóc kaliskim przedsiębiorcom to trzeba powołać specjalny zespół, który będzie na ten temat dyskutował. Radni „wiadomo którzy” bardzo ochoczo przyjęli takie argumenty prezydenta i z radością zagłosowali przeciwko zwolnieniom z podatku od nieruchomości i obniżeniem podatków od środków transportowych. Także pewna radna, która jeszcze tydzień temu brylowała w mediach domagając się zwolnienia kaliskich przedsiębiorców z podatków od nieruchomości. Jak to skomentować? Sam już nie wiem… - mówi na nagraniu radny Dariusz Grodziński.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego - Powołałem zespół złożony z radnych i przedstawicieli izb gospodarczych, który wypracuje rozwiązania wspierające lokalnych, kaliskich przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z pandemią, rozwiązania, które przyczynią się do ochrony miejsc pracy kaliszan. Zaproponowane przez klub radnych Koalicji Obywatelskiej projekty uchwał nie były poddane analizie i nie uwzględniały rzeczywistych potrzeb przedsiębiorców – przekazuje prezydent Krystian Kinastowski.

Według włodarza naszego miasta - Zaproponowane przez klub radnych KO obniżenie podatku od środków transportowych miałyby uszczuplające dochody Miasta o ok. 1,5 mln zł, z czego ponad 1 mln zł (ponad 70%) trafiłby nie do kaliskich przedsiębiorców, a do firm leasingowych, w żaden sposób nie przyczyniając się do poprawy kondycji finansowej lokalnych przedsiębiorstw i zachowania miejsc pracy kaliszan.

Jak tłumaczy nam prezydent w zakresie podatku od nieruchomości, największe ulgi otrzymałyby galerie handlowe bez pewności, że przełożyłoby się to na obniżenie kosztów dla firm wynajmujących, a stanowiłoby jedynie korzyść dla prowadzących galerie. - Stawki czynszu w tych obiektach wynoszą 20-50 Euro / miesiąc (w przeliczeniu ok. 90-226 zł), natomiast stawka podatku od nieruchomości wynosi poniżej 2 zł / m2, co w żaden sposób nie ma wpływu na efektywność i rentowność prowadzonej przez kaliskich przedsiębiorców działalności – tłumaczy K. Kinastowski.

Prezydent Kalisza powołuje się na opracowanie dr hab. Artur Walasika, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który zbadał strategie podatkowe przedsiębiorstw w zakresie podatków lokalnych, "większość ankietowanych przedsiębiorstw traktuje podatek od nieruchomości oraz podatek od środków transportowych jako obciążenia, które albo mają nieznaczny wpływ na ich rentowność albo nie mają w ogóle wpływu na rentowność prowadzonej działalności. Podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych, a w jeszcze większym stopniu podatek od czynności cywilnoprawnych nie pozostają w silnej korelacji z finansami przedsiębiorstwa."

- Chcę zaproponować rozwiązania, które będą służyły kaliskim przedsiębiorcom i będą skierowane do lokalnych podmiotów tak, aby pomóc tym, którzy rzeczywiście będą tego potrzebować, co pozwoli na ochronę miejsc pracy – deklaruje prezydent i dodaje - Pomoc, którą Miasto przekaże przedsiębiorcom musi być efektywna i skuteczna, a nie stanowić tylko gest. Jeżeli Miasto będzie rezygnowało z części swoich dochodów na rzecz przedsiębiorców, musi mieć pewność, że będzie to miało realny wpływ na sytuację kaliskich przedsiębiorców oraz naszych mieszkańców, którzy zachowają swoje miejsca pracy.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Te artykuły mogą cię zainteresować