Kultura

PWSZ zmieni tylko nazwę czy będzie uczelnią akademicką? Poseł Witczak: To tak jak do Opla doczepić znaczek Mercedesa

2020-07-20 13:30:00 BK

We wrześniu pod obrady Sejmu trafi ustawa o utworzeniu Akademii Kaliskiej, na bazie PWSZ złożona przez Koalicję Obywatelską. Teraz wszystko zależy od sprawozdania komisji edukacji. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- W porządek obrad Sejmu zostały wprowadzone nasze dwie ustawy dotyczące utworzenia Akademii Kaliskiej. Zrealizowanie tej ustawy na najbliższym posiedzeniu uzależnione jest od sprawozdania komisji. Jestem trochę zaniepokojony ponieważ w planie pracy komisji ta ustawa ma być rozpatrywana we wrześniu. Stąd mój apel i prośba. Będę namawiał szefową komisji by odbyła się wcześniej - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak. - PiS ma większość w prezydium tej komisji i obawiam się, że jeśli podjął taką decyzję to nie będzie chciał zrobić tego na najbliższym posiedzeniu. Czas biegnie w sposób nieubłagany, a wrzesień to bardzo ciasny termin, bo trzeba to bardzo szybko zrealizować.

Poseł Mariusz Witczak odniósł się do zapowiedzi ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który mówił o przekształceniu PWSZ drogą rozporządzenia - https://calisia.pl/minister-nauki-z-wizyta-w-kaliskim-pwsz-kiedy-bedzie-akademia-kaliska,45394 ,https://calisia.pl/akademia-kaliska-od-1-wrzesnia,45448

- Ustawa bezwzględnie to wyklucza. Mam opinię Biura Analiz Sejmowych i tam jest twardo napisane, że nie ma takiej możliwości. Jedyne co można zrobić rozporządzeniem, w kategoriach naciągania prawa, to zmienić nazwę szkoły. Zmiana nazwy szkoły niczego w naszej sprawie nie zmienia. To tak jak byśmy jeździli oplem i któregoś dnia przekleili znaczki z mercedesa. Nic się nie zmieni w sensie statusu i jakości funkcjonowania uczelni. Zmiana nazwy pozostawia nam wyższą szkołę zawodową w sensie statusu - mówi Mariusz Witczak.

Nadanie statusu uczelni akademickiej pozwoli na nadawanie stopnia doktora a także na prowadzenie badań naukowych. - Z wyższej szkoły zawodowy przejdziemy na wyższy etap. Przekształcenie na mocy ustawy pozwoli szkole na prowadzenie badań naukowych, które będą liczyły się w świecie nauki - mówi poseł Mariusz Witczak.

Klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej złożył na początku czerwca projekt ustawy o utworzeniu Akademii Kaliskiej. Został zarejestrowany. Poseł Mariusz Witczak apelował do Marszałek oraz parlamentarzystów o przyspieszenie sprawy, która musi być zrealizowana zgodnie z zapisami do 1 października br. 5 czerwca projekt ustawy powołujący Akademię Kaliską złożył również klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ