Polityka

PSL wspiera AgroUnię w protestach. Władysław Kosiniak-Kamysz: „Współpracujemy, merytorycznie współdziałamy i będziemy to kontynuować”.

2022-02-07 14:31:17 MW

Na 9 lutego zaplanowano w całej Polsce protesty rolnicze inicjowane przez AgroUnię. Akcję wspiera Polskie Stronnictwo Ludowe - Wszędzie tam gdzie są prowadzone protesty rolnicze przez AgroUnię, przez Solidarność Rolników Indywidualnych, przez kółka rolnicze – wspieramy to – mówi prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

- Wystąpiliśmy razem z szefem AgroUnii (przyp. red. chodzi o konferencję prasową 19 stycznia), żeby upomnieć się o rolników, ponieważ wysokie ceny nawozów powodują, że nie są w stanie prowadzić swojej gospodarki i rząd powinien zrobić wszystko, żeby obniżyć, czy to marże, czy zastosować nasz pomysł dopłat tysiąca złotych do tony nawozu kupionego przez rolnika – mówił na konferencji prasowej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz – Wszędzie tam gdzie są prowadzone protesty rolnicze przez AgroUnię, przez Solidarność Rolników Indywidualnych, przez kółka rolnicze – wspieramy to – dodaje lider ludowców – Współpracujemy, merytorycznie współdziałamy i będziemy to kontynuować – deklaruje.

Czy PSL przedstawi konkretne projekty ustaw, które mają pomóc rolnikom? - Konkretnym projektem ustawy jest ten dotyczący dopłaty tysiąca złotych do tony nawozu. Projekt jest złożony w sejmie. Mam nadzieję, że zostanie on rozpatrzony jeszcze na tym posiedzeniu ponieważ wiosna nie będzie czekać, zaraz ostatni dzwonek, żeby te nawozy mogły być użyte jeszcze w tym sezonie gospodarowania. Na wiosnę, kiedy ruszą prace polowe ceny muszą być niższe żeby miało to sens – mówi prezes Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jeśli nie zatrzymamy drożyzny to działalność gospodarcza w rolnictwie nie będzie przynosiła takich efektów jak w chwili obecnej – twierdzi wiceprzewodniczący PSL poseł Andrzej Grzyb.

Drugą ustawą jest ta która reguluje przejście rolników na emeryturę. - Dzisiaj, żeby rolnik, który jest ubezpieczony w KRUS-ie przeszedł na emeryturę musi spełnić trzy warunki: mieć odpowiedni wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65-lat dla mężczyzn), mieć odpowiedni okres składkowy oraz zrzec się gospodarstwa. My uważamy, że w obliczu nierówności, które ten ostatni przepis sprawia należy od niego odejść – mówi lider PSL.

Poseł Krzysztof Paszyk zwrócił uwagę na problem „odblokowania” Krajowego Planu Odbudowy – W naszym regionie jest bardzo silne rolnictwo, mamy bardzo rozrzewnienie sektor rolno-spożywczy, ale też sektor małych i średnich przedsiębiorstw, które kooperują bardzo dynamicznie ze swoimi partnerami z Unii Europejskiej. Często docierają do mnie niepokojące informacje, że konkurencyjność stoi pod znakiem zapytania, właśnie w związku z tym, że przedsiębiorcy na terenie Unii Europejskiej już mogą liczyć na programy finansowane z Europejskiego Funduszu Odbudowy, a nasi przedsiębiorcy i nasi producenci rolni nie mogą – mówi poseł PSL – Współdziałanie przy inicjatywie, która została zgłoszona przez prezydenta, by tę największą przeszkodę stojącą na drodze do uruchomienia KPO jakim jest funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najważniejszego przezwyciężyć. Myślę, że to by otworzyło drogę dla wielu wielkopolskich firm do tego aby móc się starać o wsparcie, które jest niezwykle potrzebne – dodaje K.Paszyk.

Przypomnijmy, że 9 lutego o godz. 10.00 rozpocznie się protest w Ociażu na drodze krajowej nr 25. Więcej – TUTAJ.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować