Polityka

PSL proponuje pakiet trzech ustaw pod hasłem „Uczciwa Polska”

2022-12-22 10:00:00 red

Działacze PSL przedstawili szczegóły związany z inicjatywą obywatelską dotyczącą pakietu trzech ustaw, które mieszczą się pod hasłem „Uczciwa Polska”. Inicjatywa zakłada nowe zasady dziedziczenia emerytury, nieopodatkowaną pracę dodatkową oraz niskooprocentowany kredyt na mieszkanie lub dom w Banku Gospodarstwa Krajowego, a także wkład własny od państwa w wysokości 100 tys. zł.

fot. MW
fot. MW

„Uczciwa Polska” to pakiet trzech ustaw. Pierwsza zakłada nowe rozwiązanie w sprawie dziedziczenia emerytur. - Proponujemy, aby Polacy, którzy mają prawo do emerytury w momencie gdy jeden z małżonków umrze, żeby ta druga osoba miała możliwość dziedziczenia przynajmniej połowy tejże emerytury po zmarłym małżonku. To w żaden sposób nie zmienia innych zasad jeśli chodzi o wybór świadczenia emerytalnego przez współmałżonka po śmierci drugiego współmałżonka – mówi poseł PSL Andrzej Grzyb - Nasza propozycja dziedziczenia emerytur jest uczciwa ze strony państwa dla osób z prawami emerytalnymi – dodaje.

Ludowcy chcą także, aby osoby, które są aktywne zawodowo i „dorabiają”, aby nie płaciły dodatkowych podatków - Kolejną propozycją jest to, żeby osoby aktywne zawodowo miały prawo również do korzystania ze swojej aktywności. Na przykład jeżeli ktoś pracuje na etacie i wszystkie składki i daniny publiczne od tego wynagrodzenia są ponoszone, ale po pracy prowadzi dodatkową działalność gospodarczą, czy dodatkowo pracuje chociażby jako nauczyciel przez prowadzenie korepetycji, żeby od tej drugiej pracy nie musiał płacić danin publicznych, w szczególności tych które zwiększają koszty funkcjonowania w ramach działalności. Mowa tu o podatku dochodowym, o składce zdrowotnej czy ZUS – mówi poseł ludowców - Praca która się opłaca to wsparcie i rozwiązanie dla osób które podejmują się drugiej aktywności zawodowej – dodaje.

Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego i wkład własny gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego to kolejna propozycja ludowców - Proponujemy, aby po tych doświadczeniach, kiedy mamy do czynienia z bardzo wysoką inflacją, aby odejść od systemu kredytowania zakupu pierwszego mieszkania, czy budowy pierwszego domu w oparciu o kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej. Uważamy, że to jest mechanizm, który doprowadzi do dużych kłopotów finansowych bardzo wielu młodych ludzi, którzy podjęli ryzyko budowy domu, czy zakupu mieszkania – tłumaczy poseł Andrzej Grzyb.

Obecny na konferencji przedstawiciel Forum Młodych Ludowców Konrad Gwóźdź podkreślił, że według danych Eurostatu młodzi między 24 a 35 rokiem życia w 43 proc. mieszkają nadal z rodzicami. - Jeżeli mamy szukać problemów młodych, w dzietności i ujemnego przyrostu naturalnego to zacznijmy od tego, że młodzi muszą zostawać w mieszkaniach swoich rodziców, bo nie stać ich na własne mieszkania, nie stać ich na kredyt. Po klęsce rządowego programu Mieszkanie Plus, PSL przychodzi z gotowym rozwiązaniem – mówi Konrad Gwóźdź - Mamy bardzo młode i pracowite społeczeństwo, które powinno być nagradzane za to, że chce podejmować dodatkowe aktywności zawodowe. Dzięki projektowi PSL będzie to możliwe – dodał.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować