Społeczne

PSL o ustawie mandatowej : "ustawa godzi w konstytucyjne domniemanie niewinności".

2021-01-14 10:30:00 BK

Brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu - to główne założenie projektu posłów PiS, który trafił do Sejmu. Najpierw mandat trzeba będzie przyjąć, a dopiero później dochodzić swoich racji w sądzie. Projektowi sprzeciwiają się m.in. posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. - To jest propozycja aktu prawnego absolutnie antyobywatelskiego - mówi wiceprezes PSL Urszula Pasławska.

Grafika - FB Krzysztof Grabowski
Grafika - FB Krzysztof Grabowski

- Jest to rzecz niebywała. Te działania zmierzają do ograniczenia swobód obywatelskich. Ludzie, którzy pójdą protestować, do czego mają prawo, będą szykanowani i dostaną wysoki mandat oraz będą musieli natychmiast go zapłacić, a później dochodzić swoich racji - mówi wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. - Dziwię się posłom, którzy za tą ustawą głosowali, a w szczególności Janowi Mosińskiemu, ponieważ wywodzi się z Solidarności i Związków Zawodowych, które walczyły o to by można było protestować.

Jak zaznacza wicemarszałek, Polacy i Wielkopolanie nie chcą takich zmian i nie chcą ograniczania ich swobód obywatelskich. 

- To jest propozycja aktu prawnego absolutnie antyobywatelskiego, niekonstytucyjnego, ponieważ ustawa godzi w konstytucyjne domniemanie niewinności. To niewinność będzie trzeba samemu udowodnić. Mówimy o pewnej rewolucji w podejściu do prawa wykroczeń - mówi wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska. - Ta ustawa wprowadza prekluzje dowodową. Odwołujący nie będzie mógł uzupełnić materiału dowodowego, będzie to mogła zrobić jedynie policja. Wyłącza się sędziów. W sprawie orzekać będą referendarze.

Jak podkreśla wiceprezes PSL, środki na opłacenie mandatu karnego będą natychmiast zajmowane. Dochodzenie swoich racji będzie wymagało czasu i wiedzy. - To, że taka ustawa ujrzała światło dzienne i została zarejestrowana, pokazuje intencje wobec obywateli - dodaje poseł Pasławska.

- Po piątce dla zwierząt, jest to kolejna ustawa, która nie ma absolutnie poparcia społeczeństwa. Moja nadzieja jest w tym, że nie wszyscy posłowie Zjednoczonej Prawicy, jak posłowie Porozumienia, nie poprą tego rozwiązania, stąd należy mieć nadzieję, że ta inicjatywa poselska nie znajdzie się w polskim dorobku prawnym - skomentował poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ