Społeczne

Przy kaliskim szpitalu powstanie jeden z najnowocześniejszych bloków operacyjnych

2021-12-22 12:00:00 BK

Przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu powstanie nowoczesny blok operacyjny. Środki na ten cel w kwocie blisko 120 mln zł zabezpieczył Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w wieloletniej prognozie finansowej.

zdjęcie ilustracyjne BK
zdjęcie ilustracyjne BK

- 20 grudnia uchwaliliśmy budżet Województwa Wielkopolskiego na 2022 rok i wieloletnią prognozę finansową. To właśnie w wieloletniej prognozie finansowej Urząd Marszałkowski zaplanował środki w wysokości około 120 mln zł do 2024 roku na budową centralnego bloku operacyjnego. To inwestycja, której brakuje w kaliskiej placówce. Widziałem jak wygląda obecny blok operacyjny. Jest to koszmar jeżeli chodzi o pracę lekarzy i pielęgniarek - mówił Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Nowoczesny obiekt ma powstać do 2024 roku. Pierwsze środki zostaną przeznaczone już w przyszłym roku na przygotowanie inwestycji. 

- Obiekt stanie między budynkiem technicznym pogotowia a okrąglakiem. Po lewej stronie znajdzie się lądowisko dla helikoptera. Na górze powstanie 8 sal operacyjnych, centralna sterylizatornia, nowy OIOM, sale hybrydowe do zaplecza kardiochirurgicznego. Na dole pojawi się podziemny parking oraz winda z tomografem, tak aby pacjent przewożony prosto z lądowiska mógł być diagnozowany - mówił Radosław Kołaciński, dyrektor kaliskiego szpitala. - Będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów na skalę ogólnopolską.

Blok operacyjny będzie miał 8 sal operacyjnych w tym jedną hybrydową. Na pierwszym piętrze nad blokiem znajdzie się oddział anestezjologii i intensywnej terapii wyposażony w 15 stanowisk. Salą hybrydowa wyposażona będzie w sprzęt do obrazowania. Tradycyjnie urządzenia do obrazowania takie jak tomograf czy aparat RTG znajdują się w osobnych pomieszczeniach poza blokiem operacyjnym, tymczasem w środowiskach hybrydowych są one elementem wyposażenia sali operacyjnej. Umożliwia to przeprowadzanie minimalnie inwazyjnych zabiegów i przyspiesza diagnostykę, w efekcie skracając czas trwania operacji.

- Obecnie mamy dwa bloki operacyjne - na Poznańskiej i na Toruńskiej. Tam od początku funkcjonowania obiektu nic się na tych salach operacyjnych nie wydarzyło. Podnosząc efektywność, docelowo wszystkie oddziały zabiegowe będą znajdowały się na ulicy Poznańskiej i nie będzie bloku operacyjnego na ul. Toruńskiej. Tam będą tylko oddziały zachowawcze. Zwiększy się efektywność pracy, usprawni przewożenie tkanek, analizę diagnostyczną, poprawi się komfort pracy - wyjaśnia Radosław Kołaciński. 

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować