Społeczne

Przewodnik po tęczowym świecie - spotkanie z Lambda Warszawa w Kaliszu

2021-10-19 15:30:00 Stowarzyszenie Bank Równości w Kaliszu

23 października w Centrum Organizacji Pozarządowych w Kaliszu, odbędzie się otwarte spotkanie z przedstawicielami organizacji - Lambda Warszawa, wspierającej osoby LGBT+.

zdjęcie ilustracyjne Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne Calisia.pl

Spotkanie odbędzie się o godzinie 16:00 i organizowane jest przez Stowarzyszenie Bank Równości w Kaliszu. Centrum Organizacji Pozarządowych mieści się przy ul. Babina 1 w Kaliszu.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/639918793839925/

Lambda Warszawa jest organizacją działającą na rzecz wsparcia osób, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na orientację psychoseksualną lub tożsamość płciową, jak również tych, które z tych powodów doświadczały bądź doświadczają dyskryminacji i przemocy.

Stowarzyszenie Lambda Warszawa zostało założone w październiku 1997 r. z inicjatywy osób aktywistycznych skupionych wokół Ośrodka „Rainbow”. Funkcjonował on najpierw jako grupa lokalna ogólnopolskiego Stowarzyszenia Grup Lambda (najstarszej w Polsce organizacji działającej na rzecz osób LGBT+), później zaś jako organizacja nieformalna. 

Ośrodek „Rainbow”, którego siedziba znajdowała się przy ul. Śniadeckich 1/15, prowadził pierwszy w Polsce Telefon Zaufania dla lesbijek, gejów i ich bliskich, Grupę Akademicką, Samopomocową Grupę Młodzieżową, Grupę Chrześcijańską oraz Spotkaniową Grupę Ogólną. Z uwagi na zakończenie umowy najmu lokalu przy ul. Śniadeckich, jak również rozwiązaniem Stowarzyszenia Grup Lambda, do życia powołane zostało Stowarzyszenie Lambda Warszawa.

W listopadzie 1997 r., dzięki wsparciu uzyskanemu w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Stowarzyszenie przeprowadziło projekt o nazwie „Propagowanie bezpiecznych zachowań seksualnych wśród lesbijek i gejów”, w ramach którego wykonano ulotkę na temat bezpiecznego seksu, jak również rozpoczęto szkolenie streetworkerskie, a także przeprowadzono warsztat dla osób z całej Polski pracujących w telefonach zaufania. Dzięki współpracy z wieloma organizacjami i grupami nieformalnymi z całego kraju w marcu 1998 r. powołane zostało Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Lesbijsko-Gejowskich, w którym Lambda pełniła funkcje koordynatorskie.

Dzięki staraniom osób aktywistycznych Stowarzyszenie wynajęło i wyremontowało lokal przy ul. Czerniakowskiej 178/16 w Warszawie, w którym ośrodek „Rainbow” wraz z Telefonem Zaufania wznowiły działalnośc w lipcu 1998 r. W sierpniu 2002 r. siedziba Lambdy Warszawa została przeniesiona na ul. Hożą 50/40, zaś dzięki lepszemu położeniu i nowym możliwościom lokalowym rozwijała swoją działalność (m.in. powstała grupa dedykowana homo- i biseksualnym kobietom, co miało znaczący wpływ na aktywizację kobiet w ramach naszej działalności).

Kolejny raz siedziba Lambdy przeniosła się na przełomie czerwca i lipca 2008 r. do lokalu przy ul. Żurawiej 24A. Miejsce to stanowi bezpieczną przestrzeń dla osób LGBT+ szukających wsparcia.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ