Społeczne

Przedsiębiorcy przetrwają kolejny lockdown? Mariusz Witczak: widzimy kompletny chaos

2020-11-06 14:00:00 BK

Polska stoi w obliczu kolejnego lockdownu. Wiele sklepów, branży a także instytucje kultury i rozrywki już zostały zamknięte. Czy przedsiębiorcy wytrzymają ten czas i na jaką pomoc ze strony rządy będą mogli liczyć?

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Posiedzenie Sejmu odbędzie się 19 listopada i dopiero wtedy ustawa o pomocy dla przedsiębiorców pojawi się w Senacie. Do tego czasu przedsiębiorcy nie będą wiedzieli co z nimi będzie i jaka pomoc nadejdzie w przypadku zamknięcia. Przedsiębiorcy powinni wiedzieć na co mogą liczyć z tarcz antykryzysowych - mówi senator Janusz Pęcherz. 

Koalicja Obywatelska wnosiła o zwołanie Nadzwyczajnego Posiedzenia Sejmu. - Zależało nam na tym, żeby przeprowadzić rzetelną debatę na temat sytuacji gospodarczej i planów lockdownowych. W jaki sposób mają być z organizowane i jakie branże mają zostać zamknięte. Siłą rzeczy, chcieliśmy przedyskutować i wdrożyć jak najlepsze rozwiązania dla przedsiębiorców - mówi poseł KO Mariusz Witczak. - Z wielu powodów PiS odwołał posiedzenie Sejmu - m.in. napięta sytuacja w Polsce, protesty ale również problemy samej koalicji związane z brakiem wypracowanego stanowiska ws. projektu prezydenta RP odnośnie nowelizacji ustawy aborcyjnej. 

Poseł Mariusz Witczak i senator Janusz Pęcherz wyrazili swoje zaniepokojenie sytuacją lokalnych przedsiębiorców. - Widzimy kompletny chaos jeżeli chodzi o zamykanie poszczególnych branż i nieprzemyślane decyzje oraz brak zrozumienia jak funkcjonuje gospodarka. Jeżeli zamknięta zostanie restauracja w Kaliszu, to ona ma straty na poziomie 90 procent. Wydawanie posiłków w takich miastach jak Kalisz nie rekompensuje funkcjonowania gastronomii. Inaczej ta kultura pracy rozkłada się w metropoliach, gdzie gastronomia inaczej rekompensuje koszty - mówi Mariusz Witczak.

Problemem gospodarczym jest zamknięcie galerii handlowej w Kaliszu, gdzie pracuje wiele firm - od gastronomii po sklepy odzieżowe. - Wszystko dobrze funkcjonuje, jeżeli galeria w całości działa. Nawet jeżeli utrzyma się możliwość funkcjonowania pralni, to one nie poradzą sobie w galerii, bo nie będzie tam klientów - mówi poseł KO.

Jak komentuje poseł Mariusz Witczak, pierwszy lockdown był za długi i mógł zostać ograniczony do 2 tygodni. - Wtedy można było przygotować się dobrze do funkcjonowania państwa, a przede wszystkim służby zdrowia. Mam wrażenie, że nie zostało to zrobione w sposób racjonalny. Pandemia jesienna wydaje się być bardziej dotkliwa, dramatyczna.

Koalicja Obywatelska apeluje do rządu o jak najszybsze zwołanie posiedzenia Sejmu i podjęcie ważnych decyzji.

- Najgorszy jest brak informacji. Brak informacji powoduje, że nie wiemy co robić - mówi senator Janusz Pęcherz. Senator podał tu przykład zamknięcia cmentarzy tuż przed Wszystkimi Świętymi. Informacja o rekompensacie dla sprzedawców kwiatów i zniczy powinny pojawić się wcześniej.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ