Społeczne

Przed nami kolejna edycja „Spotkań istotnych” w Kaliszu. Przyjedzie Jacek Bławut, reżyser filmów dokumentalnych, laureat wielu nagród

2023-03-19 15:00:00 BK

Przed nami ciekawe spotkania kulturalne z filmem, animacją, fotografią i z reżyserami w Kaliszu w ramach drugiej edycji "Spotkań istotnych". W tym roku wydarzenia potrwa aż 4 dni: 30 marca - 2 kwietnia.

 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Przed nami druga edycja "Spotkań istotnych" w Kaliszu. 

- W tym roku wydarzenie rozwija się merytorycznie i czasowo. Impreza ta powiązana jest z konkursem fotograficznym "W obiektywie". Wydarzenie rozpocznie się już 30 marca i potrwa 4 dni, a nie 3 jak w ubiegłym roku - mówi Piotr Bigora, dyrektor Akceleratora Kultury i Wieży Ciśnień w Kaliszu. 

30 marca o godzinie 10:00 odbędzie się spotkanie z Frankiem Ammerem - absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat współtworzy wrocławski TIFF Festival. Organizuje wystawy i prowadzi spotkania autorskie dotyczące książki fotograficznej. U nas zaprezentuje książki, albumy, wydawnictwa nagrodzone w konkursie na Fotograficzną Publikację Roku 2021.

- Pierwszego dnia będziemy gościć Franka Ammera, który był również gościem w ubiegłym roku. Franek jest wykładowcą na łódzkiej ASP, naucza fotografii i mediów. Sam jest fotografem, organizuje wystawy, jest jurorem w wielu konkursach fotograficznych. Jest także współtwórcą konkursu na najlepszą fotograficzną publikację roku - mówi Piotr Bigora.

Tego dnia o godzinie 18:30 odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Jacek Bławuta “Ostatni raz kawaler” z 2010 r. 

- To jest film dokumentalny, wywiad filmowy, reportaż ze ślubu Jana Nowickiego z Małgorzatą Potocką. Gościem "Spotkań istotnych" będzie właśnie Jacek Bławut - mówi dyrektor Akceleratora Kultury.

31 marca o godzinie 18:30 w Wieży Ciśnień odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej “W obiektywie ‘22” - otwarcie wystawy, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród.

1 kwietnia w Akceleratorze Kultury w godzinach od 11:00 do 15:30 odbędą się warsztaty filmowe, które poprowadzi - Tomasz Wojciechowski. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Tego dnia o godzinie 17:00 odbędzie się projekcja filmów animowanych Piotra Dumały.

- Piotr Dumała jest reżyserem, pisarzem, bywał aktorem, jest malarzem, wybitnym twórcą filmów animowanych, dostał niezliczone ilości nagród na różnych festiwalach. Będziemy pokazywać jego najlepsze i najważniejsze filmy animowane. Odbędzie się również spotkane z Piotrem - mówi Piotr Bigora. - Myślę, że będzie to bardzo ciekawe spotkanie. To dobry artysta i bardzo ciekawy człowiek.

O godzinie 18:30 spotkanie z Piotrem Dumałą, reżyserem, scenarzystą filmów animowanych, scenografem filmów fabularnych. Profesor Szkoły Filmowej w Łodzi, gościnny wykładowca Harvard University (USA) i Konstfack College of Art (Szwecja), laureat ponad 100 nagród za twórczość filmową, m.in. Grand Prix festiwali w Krakowie, Espinho, Amsterdamie, Ottawie, Montrealu, Zagrzebiu i na Cyprze. Spotkanie poprowadzi Tomasz Wojciechowski.

2 kwietnia w Akceleratorze Kultury w godzinach 11:00 - 15:30 odbędą się warsztaty animacji, które popprowadzi - Daria Kopiec reżyserka filmowa i teatralna, Absolwentka PWSFTviT w Łodzi oraz AT w Warszawie. Stażystka La Cambre w Brukseli. Jest laureatką Lauru Konrada oraz Głównej Nagrody „m-teatr” za spektakl pod tytułem „Zakonnice odchodzą po cichu”. Jest autorką m.in. animacji „Własne Śmieci”, „Kosmos”, „Rzeki” oraz teatru telewizji „Sprawa Rity G.”, „Własne śmieci” otrzymały Srebrnego Lajkonika 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Laureatka licznych programów stypendialnych, międzynarodowych warsztatów filmowych i teatralnych.

Tego dnia o godzinie 17:00 czeka nas pokaz filmu w reżyserii Jacka Bławuta “Jeszcze nie wieczór” o pobycie Jerzego, gwiazdy kina w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich.

Odbędzie się także spotkanie z Jackiem Bławutem operatorem, reżyserem filmów dokumentalnych, laureatem wielu nagród m.in. nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego II stopnia za osiągnięcia w sztuce operatorskiej, Nagroda Przewodniczącego Komitetu Kinematografii "Laterna Magica" za wybitne zasługi dla kultury filmowej, Paszportu "Polityki" w kategorii "film" za rok 1993, nagrody Wielkiego Fe-Fe przyznanej podczas Festiwalu Filmowego "FeFe Felliniada" w Warszawie oraz odznaczenia Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Spotkanie poprowadzi Łukasza Maciejewski, znany krytyk filmowy i teatralny, dyrektor festiwali teatralnych i filmowych m.in. w Ostrowie Wielkopolskim.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować