Przed nami IV Weekend na Szlaku Piastowskim

2019-06-19 12:40:00 red.

Od piątku do niedzieli w Kaliszu w ramach Weekendu na Szlaku Piastowskim zapraszamy do zwiedzania Baszty Dorotki, kościoła i klasztoru Franciszkanów, a także na przejażdżkę Jelczem Cabrio.

W dniach 21-23 czerwca 2019 roku w Wielkopolsce oraz na Kujawach odbędzie się czwarta edycja święta Szlaku Piastowskiego. Jest to kontynuacja narodzonej w 2016 roku idei stworzenia wspólnego przedsięwzięcia pokazującego atrakcyjność turystyczną obu regionów.

Motywem przewodnim tegorocznego Weekendu na Szlaku Piastowskim są Gry i zabawy małych Słowian. Programy wszystkich imprez są ułożone i dostosowane do możliwości „małych Słowian” tak, aby najmłodsi odwiedzający Szlak Piastowski mogli w nich aktywnie uczestniczyć. Jednak niech hasło przewodnie nie zwiedzie starszych miłośników piastowskiego dziedzictwa ˗ dla nich również przygotowano sporą dawkę wydarzeń. Zainteresowani historią lub architekturą mogą wybierać z licznych ofert zwiedzania z przewodnikiem, zarówno w muzeach (np. w Muzeum Historii Włocławka), jak i w miastach, m.in. w Gnieźnie, Kaliszu, Żninie i Trzemesznie. Jak w pełni skorzystać z oferty Szlaku Piastowskiego podczas jego święta? Atrakcje, którymi kusi szlak, są tak zaplanowane, aby turysta mógł w ciągu zaledwie trzech dni wziąć udział w możliwie najciekawszych i możliwie wielu propozycjach. Oczywiście, można je dopasować do swoich zainteresowań i preferencji. Szlak Piastowski cieszy się nie tylko bogatą historią, dziedzictwem w postaci zabytków i bogatą ofertą kulturalną ˗ w jego obrębie działa wiele obiektów z branży hotelarskiej, które są w stanie odpowiedzieć na potrzeby zarówno indywidualnych turystów, jak i grup wycieczkowych. Niektóre z nich już przed IV Weekendem na Szlaku Piastowskim zadeklarowały udział w akcji, oferując odwiedzającym atrakcyjne oferty cenowe. Pomoc w zaplanowaniu udziału w tych szczególnych wydarzeniach niesie w tym roku specjalnie utworzona strona www.weekend.szlakpiastowski(Link do innej strony).pl dająca odpowiedź na najczęściej zadawane pytania przez turystów ˗ co, gdzie i kiedy? Narzędzia te pozwalają na stworzenie całej gamy możliwości zwiedzania Szlaku Piastowskiego. Szlak Piastowski wspólną sprawą obu regionów Nad wydarzeniem patronat honorowy objęli Marszałkowie Województwa Wielkopolskiego i Kujawsko-Pomorskiego ˗ Marek Woźniak i Piotr Całbecki oraz Polska Organizacja Turystyczna, Wielkopolska Organizacja Turystyczna i Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. Partnerem wydarzenia są Koleje Wielkopolskie sp. z o.o. Organizatorami akcji są Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” oraz Lokalna Organizacja Turystyczna PAŁUKI.

Projekt został dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na Szlaku Piastowskim w Kaliszu Mieszkańcy naszego miasta i turyści, którzy na zbliżający się Weekend Piastowski wybiorą Kalisz będą mogli w godzinach od 11 do 14 zwiedzić Basztę Dorotkę, objechać trasę Szlaku słynnym Jelczem Cabrio, a także odwiedzić kościół i klasztor Franciszkanów. Zapraszamy zwłaszcza najmłodszych z rodzicami do odwiedzenia Centrum Baśni i Legend Kaliskich. W dwukondygnacyjnych wnętrzach półokrągłej, ceglanej, baszty powstała wyjątkowa ekspozycja: pokaz multimedialny Lokacja Miasta ˗ na parterze oraz Centrum Baśni i Legend Kaliskich z multimedialną animacją legend ˗ zlokalizowane na piętrze.

Niezwykle istotne jest bezpośrednie sąsiedztwo dawnej kolegiaty kaliskiej, obecnie Bazyliki Wniebowzięcia NMP, (Sanktuarium św. Józefa) wraz z ekspozycją w Skarbcu, w którym zgromadzono 759 zabytków sztuki sakralnej.

Zapraszamy również na oprowadzanie po kościele i klasztorze Franciszkanów w Kaliszu. Wejścia o godz. 10, 11.30, 13. Oprowadzają przewodnicy kaliscy w podziale na grupy:

kościół ˗ z możliwością wejścia na chór,
klasztor męski ˗ I piętro, obrazy po renowacji,
klasztor żeński ˗ I piętro, okno gotyckie zewnętrzne w szczycie kościoła, drewniana belka z datą 1659.
Rozpoczynamy zwiedzanie od wyświetlenia zdjęć z podziemi klasztoru (krypty) pod prezbiterium, pokazania wyglądu świątyni przed remontem: ołtarz główny, sklepienie, konfesjonały, św. Krzysztof.

Zwiedzanie z przewodnikiem kaliskiego Szlaku Piastowskiego w zabytkowym autobusie Jelcz Cabrio. Sobota ˗ niedziela, parking przy ul. Kanonickiej (Planty)

Info: www.pttk.kalisz.pl, PTTK.kalisz@poczta.fm(Link do innej strony), tel. 509360171

Przedsięwzięcie jest sfinansowane ze środków Miasta Kalisza (Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki).

plakat A2 z logo KW.pdf(Nowe okno)

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ