Społeczne

Przed nami inna niż dotychczas 20. kwesta na ratowanie kaliskich nekropolii

2020-10-20 14:00:00 BK

1 listopada nie odbędzie się w tradycyjnej formie 20. już kwesta na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy. Zbiórka pieniędzy trwa od 19 października do 11 listopada - w formie przelewu na konto lub datku do puszki w biurze PTTK.

fot. arch. BK
fot. arch. BK

Celem tegorocznej zbiórki jest zgromadzenie środków na zapłacenie faktury końcowej wykonawcy konserwacji nagrobka Haliny Sutarzewicz oraz na rozpoczęcie w 2021 roku kompleksowej restauracji, konserwacji na cmentarzu prawosławnym nagrobka Marii i Anny Daragan ˗ córek Michała Piotrowicza Daragana, carskiego gubernatora Kalisza.

- Zbiórka nie będzie mogła odbyć się w formie, do której od 20 lat jesteśmy przyzwyczajeni. Mieszkańcy chętnie wspierają PTTK. Przez 20 lat udał się zebrać ponad 150 tys. zł - mówił prezydent Krystian Kinastowski. - W tym roku z dotacji Urzędu Miasta Kalisza udało się wyremontować dwa nagrobki byłych prezydentów Kalisza - Bronisława Bukowińskiego i Mieczysława Szarasa. Dotacja wyniosła 25 tys. zł.

Remontu doczekają się mocno zniszczone schody prowadzące do Cmentarza Miejskiego i Cmentarza Prawosławnego.

- Miasto Kalisz wsparło Cmentarz Komunalny kwotą 1 mln zł, na powiększenie nekropolii o dodatkowe działki a także 60 tys. zł naprawę hydrantu, dopływu wody, schodów, alejek, sieci oświetleniowych - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Stan pandemii oraz obostrzenia sanitarne obowiązujące w przestrzeni publicznej, a także troska o bezpieczeństwo nas wszystkich ˗ wolontariuszy, darczyńców i osób pracujących przy przebiegu tego przedsięwzięcia sprawiły, że XX Jubileuszowa zbiórka odbędzie się w zmienionej formie ˗ poprzez wpłatę datku na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać: „darowizna ˗ kwesta 2020”). Zbiórka będzie prowadzona w wydłużonym terminie tj. od 19 października do 11 listopada 2020 roku. W tym terminie, w biurze Kaliskiego Oddziału PTTK przy ul. Targowej 2 (tel. kontaktowy 509-360-171), od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-16, a w soboty od 8-14 można wrzucać datki do wystawionej tam tradycyjnej czerwonej puszki.

W 2019 roku, podczas 19. kwesty udało się zebrać blisko 12 200 zł. Środki zostały przeznaczone m. in. na konserwację nagrobka Haliny Sutarzewicz ˗ nauczycielki języka polskiego, badaczki tradycji literackich miasta i Honorowej Obywatelki Kalisza.

15 734 złote – to kwota, którą zebrali w ub.r. uczestnicy 18. kwesty na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy. Środki z te zostały przeznaczone na konserwację nagrobka kaprala Bolesława Bogackiego, pochowanego na cmentarzu rzymskokatolickim przy Górnośląskiej. Bolesław Bogacki był żołnierzem 3. Szwadronu 2. Pułku Ułanów. Poległ w wojnie 1920 roku. W tym samym grobie pochowano w 1950 roku Władysława Otto, warszawskiego kompozytora. Inwestycja została odebrana we wrześniu br.

Organizatorem zbiórki jest Kaliski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego, a wsparcia logistycznego przedsięwzięciu udziela Urząd Miasta Kalisza.

Kwesty na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy odbywają się od 2001 roku. Dotychczas łącznie udało się w ich ramach zebrać ponad 155 tysięcy złotych. Nie byłoby to możliwe gdyby nie kwestujący i darczyńcy.

Kwesty na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy odbywają się od 2001 roku. Dotychczas łącznie udało się w ich ramach zebrać ponad 155 tysięcy złotych. Nie byłoby to możliwe gdyby nie kwestujący i darczyńcy.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ