Społeczne

Przed nami 19. kwesta na kaliskie cmentarze

2019-10-31 10:30:00 BK

1 listopada tradycyjnie odbędzie się 19. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy. Pojawią się wolontariusze z charakterystycznymi czerwonymi puszkami. Pogoda w tym roku ma sprzyjać. Czy padnie rekordowa kwota?

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W tym roku pieniądze zbierane będą na odnowienie miejsca pochówku Haliny Sutarzewicz, znanej w Kaliszu pedagog, nauczycielki i wychowawczyni młodzieży.  - Chroniła dziedzictwo literackie miasta Kalisza. Wychowała cały szereg miłośników literatury Kalisza - mówił Jarosław Dolat, przedstawiciel kaliskiego PTTK. - Z prośbą o odnowienie tego obiektu zwróciło się Towarzystwo Miłośników Haliny Sutarzewicz, w 110. rocznicę urodzin św. pamięci kaliszanki. Została pochowana w rodzinnym grobie. Nie pozostawiła potomstwa. Nikt się tym nagrobkiem nie opiekuje oprócz wspomnianego towarzystwa.

- 1 listopada tradycyjnie kwestujemy na Cmentarzu Komunalnym. Liczymy na duży udział mieszkańców. Zachęcam do kwestowania samorządowców, polityków, wykładowców. Cel jest szczytny. Zapraszamy do wrzucania jak największej ilości pieniędzy - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Kwesta potrwa od godziny 8:00 do 16:00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poznańskiej. Pojawią się wolontariusze z charakterystycznymi puszkami.

- Zapraszamy wszystkie osoby kwestujące aby pierwsze kroki skierowali do biura administracji Cmentarza Komunalnego. Tam będzie można pobrać puszkę, ale także zostawić garderobę, bagaż, czy też napić się gorącej herbaty - mówiła Szefowa Cmentarza Komunalnego, Daria Kozanecka.

Nad porządkiem i bezpieczeństwem kwestujących oraz wszystkich odwiedzających groby bliskich będą czuwali funkcjonariusze Straży Miejskiej w Kaliszu.

- Działania Straży Miejskiej będą ukierunkowane na pomoc mieszkańcom, którzy będą parkować pojazdy przed cmentarzem. Będziemy też reagować na wszelkie nieprawidłowości ujawnione w obrębie cmentarzy. Będziemy również dowozić osoby kwestujące na cmentarz. Zabezpieczymy środki uzyskane przez kwestujących - mówił Komendant Straży Miejskiej w Kaliszu Waldemar Hybś. - Apeluję do wszystkich mieszkańców przygotowujących się do świąt, sprzątających groby bliskich, aby pamiętali o rzeczach osobistych, nie pozostawiali swoich torebek czy innych wartościowych przedmiotów.

- Cmentarze są bardzo ważne. Zachęcam wszystkich państwa, którzy będą odwiedzać groby bliskich, aby poświęcić chwilę uwagi na zabytkowe kaliskie cmentarze, by zastanowić się nad przemijaniem, czasem, który upływa. Należy zastanowić się nad troską o tych, którym nikt już lampki nie zapala. Ludzie żyją dopóki trwa o nich pamięć. Spójrzmy na te nazwiska, piękne nagrobki, które są świadectwem minionych pokoleń - mówiła Anna Woźniak, Główny Specjalista ds. Ochrony Zabytków w Kaliszu.

15 734 złote – to kwota, którą zebrali w ub.r. uczestnicy 18. kwesty na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy. Środki z te zostały przeznaczone na konserwację nagrobka kaprala Bolesława Bogackiego, pochowanego na cmentarzu rzymskokatolickim przy Górnośląskiej. Bolesław Bogacki był żołnierzem 3. Szwadronu 2. Pułku Ułanów. Poległ w wojnie 1920 roku. W tym samym grobie pochowano w 1950 roku Władysława Otto, warszawskiego kompozytora. Inwestycja została odebrana we wrześniu br.

- To jest bardzo ważny punkt dbania o historię. Nekropolie to skarbnica wiedzy dla mieszkańców miasta Kalisza - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. 

Środki z ubiegłorocznej kwesty zostały przeznaczone na częściowe opłacenie faktury wykonawcy w wysokości 14.500 zł. Do zapłacenia pozostała jeszcze kwota 5.300 zł, która będzie uregulowana po bieżącej zbiórce.

Warto przypomnieć, że środki finansowe, uzyskane w minionych latach, umożliwiły m.in. wykonanie prac przy grobach Adama Chodyńskiego, patrona kaliskich przewodników turystycznych oraz płk. Rafała Zajączka; remont dachu kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, gdzie pochowana została Zofia Hieropolitańska, zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa; remont grobowca Henryka Mikołaja Milera (1839-1921), powstańca styczniowego, adiutanta generałów Edmunda Taczanowskiego i Józefa Hauke-Bosaka (na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej). Na cmentarzu prawosławnym przeprowadzono prace przy grobowcach rodzinnych Myszkiewiczów, Grabowskich i Katasanowów oraz Daraganów, a na cmentarzu ewangelicko-augsburskim naprawiono ogrodzenia przy kaplicy Repphanów. Przed rokiem wykonano renowację przyściennego grobowca Leona Nieszkowskiego (1778-1835) – prezydenta Kalisza z 1815 r., marszałka szlachty powiatu kaliskiego.

Swój akces do grona kwestarzy zgłaszać można w kaliskim Oddziale PTTK, przy ul. Targowej 2, tel. 509-360-171. Tam też można uzyskać bliższe informacje o szczegółach organizacyjnych dotyczących zbiórki.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować