Protest przeciwko "ustawie kagańcowej" pod kaliskim Sądem. "PiS chce nas wyprowadzić z Europy" [zdjęcia, wideo]

2020-01-24 09:30:00 BK

23 stycznia pod gmachem kaliskiego Sądu odbył się kolejny protest w obronie niezawisłości sędziów i przeciwko "ustawie kagańcowej" pod hasłem „Kneblowanie Sądów = Rozwód z Europą”.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

23 stycznia Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który wnioskował o wyrzucenie ustawy kagańcowej do kosza. Przeciw uchwale Senatu, który wnosił o odrzucenie ustawy w całości, głosowało 234 posłów. Za wyrzuceniem projektu do kosza opowiedziało się 211 posłów, wstrzymało się 9.

Głosowanie zbiegło się w czasie z ogłoszeniem orzeczenia trzech Izb Sądu Najwyższego (Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) w związku z pytaniem prawnym pierwszej prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf o to, czy sądy obsadzone z pomocą neo-KRS spełniają standardy bezstronności i niezależności. SN uznał, że nie spełniają, a sędziowie ci nie są uprawnieni do orzekania. Teraz ustawa kagańcowa (zwana także represyjną) trafi do prezydenta.

W czwartek przedstawiciele KOD Kalisz, Obywateli RP, mieszkańcy, zgromadzili się pod gmachem kaliskiego Sądu, gdzie odbył się kolejny protest w obronie niezawisłości sędziów i przeciwko "ustawie kagańcowej" pod hasłem „Kneblowanie Sądów = Rozwód z Europą”.

- Ustawa kagańcowa to rozwód z Europą? To może jeszcze nie rozwód, ale sygnał dla Europy, że nie chcemy jej. Nie może być tak, że w ciągu kilku godzin sąd wydał postanowienia blokujące drugi sąd. Jeżeli komuś z was zdarzy się trafić przed sąd, będzie miał przeciwko sobie sędziego i prokuratora, którzy będą na usługach Ziobry - mówił Michał Witkowski, KOD Kalisz. - Każdy obywatel europejski będzie mógł podważyć wyroki polskiego sądu. Biznesmen, który przegra sprawę o odszkodowanie warte miliony euro i polski bandyta, który schowa się gdzieś na zachodzie Europy. PiS robi to świadomie, chce nas wyprowadzić z Europy.

- Chcemy aby nasze sądy były sądami europejskimi, aby nasi sędziowie byli niezawiśli i nie musieli czekać na telefon od Ziobry - dodaje Michał Witkowski.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ