Protest pod kaliskim sądem - "Musimy być murem za Tuleyą, który stał się w tej chwili symbolem niezależnego sądownictwa" [Wideo, zdjęcia]

2020-06-08 19:07:25 red

W 150 lokalizacjach w całym kraju, w tym przed kaliskim sądem w poniedziałek 8 czerwca obywatele manifestowali w obronie sędziego Igora Tuleyi. We wtorek ma się zebrać Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, która zdecyduje czy nadal będzie on miał immunitet sędziowski - Musimy być murem za Tuleyą, który stał się w tej chwili symbolem niezależnego sądownictwa – mówi Michał Witkowski z KOD Kalisz.

fot. JM
fot. JM

- Przyszliśmy zaprotestować w obronie sędziego Igora Tuleyi. Jutro o 9.00 rano Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma przyjąć albo odrzucić (mam nadzieję) wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Igorowi Tuleyi. Jest to wyjątkowa sytuacja i wyjątkowy moment, w którym protestować musimy. Musimy być murem za Tuleyą, który stał się w tej chwili symbolem niezależnego sądownictwa – mówi Michał Witkowski z KOD Kalisz.

Hasłem, którym przyświecał protestującym było „Dzisiaj Tuleya, jutro Ty” - Kiedy nie będzie niezależnych sędziów, to nie będzie niezawisłych sądów. Jeśli nie będzie niezależnych sądów to obywatel będzie na łasce władzy i nikt mu nie pomoże – mówi Witkowski i kontynuuje – Dlaczego chcą zabrać immunitet Tuleyi? Za co? Dlatego, że umożliwił mediom, a więc nam obywatelom pokazał co się działo 16 grudnia w słynnej Sali Kolumnowej, gdzie posłowie PiS nie wpuścili posłów innych partii i przegłosowali budżet według wszelkich danych bezprawnie – dodaje.

 

Według działaczy KOD polska prokuratura podlega politycznemu kierownictwu i jest sterowana przez Prokuratora Generalnego - Nasz protest jest ważny, bo sędzia Igor Tuleya jest pierwszym sędzią, który może utracić immunitet, a w konsekwencji i swoją wolność. Od naszego twardego sprzeciwu zależeć będzie też, czy kolejni niepokorni wobec władzy politycznej sędziowie, jak Waldemar Żurek, Krystian Markiewicz, Paweł Juszczyszyn, Piotr Gąciarek, czy sędzia Dorota Zabłudowska, nie będą trafiać na ławę oskarżonych za swoje orzeczenia, postawę obywatelską, lub za pospolite przestępstwa „udowodnione” im w sfingowanych procesach. Stańmy i stójmy za nimi murem, bo teraz jesteśmy dla nich ważną, jeżeli nie jedyną linią obrony – pisał na swoim profilu KOD Kalisz.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ