Społeczne

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. MZBM i Spółdzielni Zielony Kalisz. Chodzi o przekroczenie uprawnień

2024-06-20 14:30:00 BK

W marcu br. Radni Koalicji Obywatelskiej złożyli zawiadomienie do Prokuratury, CBA i Urzędu Zamówień Publicznych ws. nieprawidłowości w zdobywaniu zleceń miejskich przez Spółdzielnię Zielony Kalisz. W maju br. Prokuratura Rejonowa w Kaliszu podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Sprawa, która według radnych KO nie została przeprowadzona zgodnie z prawem to udzielenie przez MZBM zamówienia na sprzątanie nieruchomości w ramach strefy rewitalizacyjnej. 

Według radnych zamówienie to zostało wydzielone z większego zamówienia (tzw. zamówienia podstawowego), które to zamówienie podstawowe przewyższało (samodzielnie jak i w połączeniu z zamówieniem udzielonym Spółdzielni Zielony Kalisz) – o wartości tzw. progów unijnych.

Według złożonego zawiadomienia wartość tego zamówienia została zaniżona. Cena jednostkowa netto za 1 m2 poszczególnych powierzchni zewnętrznych, tj. chodniki, place podwórza i trawniki wynosi 0,74 zł. co przy łącznej powierzchni zewnętrznej powinno dać wartość łączną umowy 141.994,75 zł. Natomiast w opisywanym wykazie jako wysokość ceny jednostkowej netto za 1 m2 powierzchni zewnętrznych ujętych zbiorczo widnieje wartość 0,66 zł., co pozwoliło zamawiającemu ustalić wartość ogólną zamówienia na kwotę 129.930,75 zł. 

Ponadto oferta złożona przez Spółdzielnię Zielony Kalisz została przekazana po upłynięciu wskazanego terminu a w dodatku dokumentacja była niekompletna.

Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/jest-zawiadomienie-do-prokuratury-ws-spoldzielni-zielony-kalisz-krystian-kinastowski-jako-prezydent-jestem-jak-zona-cezara,66316

Radni Koalicji Obywatelskiej złożyli w marcu br. zawiadomienie do Prokuratury, CBA i Urzędu Zamówień Publicznych ws. działalności Spółdzielni socjalnej Zielony Kalisz. 7 maja Prokuratura Rejonowa w Kaliszu podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa. Chodzi o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez Dyrektora MZBM oraz sprawującego nadzór Prezydenta Miasta Kalisz.

- To zamówienie zostało przez nas sprawdzone, nieprawidłowości wykryte, w tej chwili analizuje je prokuratura pod względem winy i postępowania karnego. Od tego czasu udzielono kolejne zamówienia publiczne, zlecenia, jednostek miejskich i spółdzielni Zielony Kalisz. Musimy to skontrolować. Jednym z takich przykładów jest kaliski TBS, gdzie prezes Spółdzielni jest członkiem Rady Nadzorczej TBS i uzyskuje zamówienia publiczne na prace na rzecz jednostki - mówi radny Dariusz Grodziński. - Sprawa Spółdzielni i przetargów jest tak zawiła i z takim wymiarem zaangażowania służb, że postanowiliśmy skierować wniosek o kompleksową kontrolę do Urzędu Zamówień Publicznych.

Przypomnijmy, że 27 kwietnia 2023 roku na sesji Rady Miasta, radni przegłosowali uchwałę ws. utworzenia spółdzielni socjalnej "Zielony Kalisz". Członkami założycielami są Miasto Kalisz oraz Fundacja Stowarzyszenie Samorządny Kalisz - Klucz.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować