Społeczne

Prokuratura Rejonowa w Pleszewie odmówiła wszczęcia śledztwa ws. biskupa Edwarda Janiaka

2020-08-04 15:30:00 BK

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus złożyła zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Pleszewie, dotyczące krycia przez biskupa Edwarda Janiaka, księży dopuszczających się pedofilii. 

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

- Pamiętacie biskupa Janiaka z filmu braci Sekielskich? To ten, którego Watykan odsunął niedawno od kierowania diecezją kaliską i który ukrywał pedofilów. Prokuratura uznała, że pomimo ukrywania przez biskupa pedofilów nie ma czego badać - napisała posłanka na Twitterze i zamieściła pismo otrzymane z pleszewskiej prokuratury.

Posłanka zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez biskupa Edwarda Janiaka. Chodzi o wydarzenia z marca 2016 roku, kiedy to do ordynariusza diecezji kaliskiej zgłosili się rodzice jednej z ofiar księdza Arkadiusz H., podejrzanego o molestowanie nieletnich. 

Nowy, wstrząsający film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" porusza wątek molestowania przez księdza w naszym regionie, tj. w Pleszewie ale również powiązania z Kaliszem oraz biskupem Edwardem Janiakiem. Ksiądz pedofil z Pleszewa, został przeniesiony do Kalisza. Biskup Edward Janiak wiedział o wszystkich czynach i nie podjął żadnych czynności? Ukrywał księży?

Abp Grzegorz Ryś, jako administrator diecezji kaliskiej, otrzymał w niej uprawnienia biskupa diecezjalnego.

Bp Edward Janiak otrzymał polecenie przebywania poza diecezją kaliską na czas prowadzenia dochodzenia w sprawie zaniedbań. Oznacza to, że nie może w niej przebywać fizycznie, jak również w jakikolwiek sposób ingerować w kierowanie diecezją kaliską. - https://calisia.pl/biskub-edward-janiak-musi-przebywac-poza-diecezja-kaliska-nuncjatura-wyjasnia,45505

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ