Kultura

Projekcja filmu „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny” w CKiS w Kaliszu

2023-11-20 12:00:00 Marta Klimczak

28 listopada o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbędzie się projekcja najnowszego filmu produkcji Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu pt. „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny” w reż. Katarzyny Pełki-Wolsztajn. Projekcję poprzedzą referaty wygłoszone przez historyków Muzeum.

fot. Muzeum Dzieci Polskich
fot. Muzeum Dzieci Polskich

„Germanizacja dzieci polskich oraz historia Gaukinderheim Kalisch” i „Dr Roman Hrabar - mecenas zrabowanych dzieci” – to tytuły referatów, które wygłoszą w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki historycy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

,,Jednym z elementów polityki hitlerowskiej skierowanej przeciwko polskim dzieciom była ich przymusowa germanizacja. Żyją jeszcze świadkowie, którzy zostali w tym celu wysłani do Rzeszy Niemieckiej. Podczas prelekcji postaramy się m.in. przedstawić podstawowe niemieckie założenia polityki germanizacji władz niemieckich, historię funkcjonowania Okręgowego Domu Dziecka w Kaliszu oraz działalność dr. Romana Hrabara - Pełnomocnika Rządu Polskiego ds. Rewindykacji Dzieci Polskich" – wyjaśnia Michał Hankiewicz, kierownik Działu Edukacji Muzeum.

Prelekcje poprzedzą projekcję godzinnego filmu produkcji Muzeum pt. „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny” w reż. Katarzyny Pełki-Wolsztajn. Film opowiada o krzywdzie i cierpieniu polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej zostały odebrane swoim bliskim i wywiezione do Niemiec w celu germanizacji. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z relacjami świadków historii – osób wywiezionych do Niemiec i Austrii w celu germanizacji. Producentem wykonawczym filmu jest TVP3 Łódź.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować