Prezydent Kinastowski o nowej funkcji Daniela Sztandery - „Musimy mieć zaufanych ludzi”

2019-02-16 16:20:00 red

- KLA jest typowo strategiczną spółką, gdzie miasto może pokazać swoją politykę i jak reagować. Musimy mieć zaufanych ludzi – mówi prezydent Krystian Kinastowski komentując objęcie funkcji prezesa spółki Kaliskich Linii Autobusowych przez byłego wiceprezydenta Daniela Sztanderę. Zmiany mają objąć także inne spółki miejskie, m.in. Aquapark – Ograniczamy zarządy i wkładamy ludzi, którzy mają kompetencje – twierdzi prezydent.

fot. MW
fot. MW

W opinii publicznej zawrzało po wczorajszej informacji o zmianie prezesa KLA. „A podobno Pan Kinastowski to miało być “świeże” spojrzenie na Kalisz”, „I znowu nic się nie zmieni w Kaliszu” czy „Wraca stare” to tylko niektóre z łagodniejszych komentarzy czytelników w mediach społecznościowych lokalnych mediów. Decyzji o wyborze D. Sztandery, broni prezydent Kalisza tłumacząc, że – Mówiłem, że Pan Sztandera nie będzie w ratuszu i Pana Sztandery nie ma w ratuszu – twierdzi prezydent Krystian Kinastowski dodając, że Daniel Sztandera jest jedną z nielicznych osób, które chcą wprowadzić darmową komunikację miejską – Ja potrzebuję zaufanych ludzi, który będą takie rzeczy przeprowadzać. Zobaczymy co z tego wyjdzie – dodaje.

- Ja sobie zdaję sprawę, że to może być kontrowersyjne nazwisko, natomiast mówię Pan Sztandera nie jest w ratuszu, ma konkretne zadania do wykonania – mówi prezydent Kinastowski dodając – Proponuję się przyjrzeć jaka była polityka obsady stanowisk do tej pory w spółkach w zarządzie KLA był prezes i wiceprezes, którzy obaj zarabiali po 15 tysięcy złotych podstawowej pensji.

Głównymi zadaniami Daniela Sztandery ma być wprowadzenie darmowych przejazdów autobusami miejskimi, współpraca ze związkami zawodowymi, uporządkowanie administracji – To są wyzwania, które ten człowiek ma tam do załatwienia, nie idzie po to żeby tam siedzieć – mówi Krystian Kinastowski – Poza tym KLA nie współpracowało z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji – dodaje.

Według prezydenta Kinastowskiego osoba prezesa KLA Daniela Sztandery będzie gwarantowała realizację interesów miasta. Ile czasu zajmie nowemu prezesowi wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej? – To nie jest tak, że ktoś wejdzie i zrobi bezpłatną komunikację – mówi prezydent dodając, że najpierw trzeba się przyjrzeć organizacji spółki – Nie da się tak od razu, trzeba to przeprowadzić spokojnie. Jest nowy zarząd, to trzeba przygotować, spojrzeć na to całościowo. Czy to będzie pół roku prędzej, czy później to dla mnie nie ma żadnego znaczenia. To musi być wprowadzone w logiczny sposób i żeby przyniosło wymierny efekt – twierdzi prezydent Kinastowski.

Mimo wymiany połowy taboru miejskiego prezydent nie ma najlepszego zdania o poprzednim zarządzie KLAPytanie tylko jaka jest zasługa kogoś z zarządu, a na ile pewne rzeczy są również wymuszone w związku z tym, że tamte autobusy były po prostu stare, ten tabor trzeba było wymienić – mówi prezydent podając za przykład przestarzały tabor PKS-u – Tam są 30-40 letnie autobusy. To też tak nie jest że wszystko było dobrze. Pewne rzeczy się dobre działy, ale jaka jest ogólnie kondycja spółki i odbiór – chyba nie najlepsza. Wszyscy twierdzą, że autobusy źle jeżdżą. Ci prezesi nic nie zrobili. Prosto jest wydawać pieniądze i kupować autobusy, wystarczy ogłosić przetarg, miasto dokłada pieniądze. To jest tylko wydawanie pieniędzy, a za tym musi iść logika – dodaje.

Prezydent Kinastowski nie wykluczył, że miasto skorzysta z usług firm zewnętrznych w przygotowaniu analizy kondycji spółki KLA.

Zmiany mają odbyć się także w innych spółkach miejskich, np. w Aquaparku – Tam też jest zarząd dwuosobowy, będzie likwidacja stanowiska wiceprezesa. Wszędzie zarządy będą jednoosobowe. Ewentualnie prezes może przeorganizować sobie strukturę zatrudnienia. Mamy pomysł na to kto pójdzie do Aquaparku – to też osoba z doświadczeniem – mówi prezydent, który zapytany czy będzie to Michał Jackowski odpowiada – Jest to osoba na pewno doświadczona, wykształcona i manager wysokiego szczebla i uważam że również tu się sprawdzi.

Wśród spółek, które są dobrze oceniane jest m.in. spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe Sp. z o.o.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ