Społeczne

Prezydent Kalisza z wotum zaufania i absolutorium za 2020 rok

2021-06-24 14:26:54 red

Rada Miasta podjęła w czwartek, 24 czerwca uchwałę w sprawie wyrażenia wotum zaufania dla Prezydenta Kalisza. Kaliscy radni oceniali, że wykonanie budżetu za ubiegły rok odbyło się w prawidłowy sposób. Prezydent Krystian Kinastowski otrzymał absolutorium z wykonania budżetu.

fot. MW
fot. MW

Najpierw odbyło się głosowanie nad wotum zaufania. Prezydent przedstawił raport o stanie Kalisza za 2020 rok. Mogliśmy się z niego dowiedzieć, m.in. że Kalisz liczy 95 081 mieszkańców, a w poprzednim roku zmarło więcej osób niż się urodziło. Raport to także analiza budżetu i dowiadujemy się z niego, że planowy deficyt na koniec roku 2020 w porównaniu z deficytem planowanym na początek roku 2020 zwiększył się. Pełny raport dostępny jest TUTAJ.

- Od 2019 roku istnieje obowiązek sporządnienia raportu gminy za poprzedni rok. Więc jest to nasz trzeci raport. Z analizy tych dokumentów wynika, że miasto się rozwija nie tylko w zakresie liczb ale także pod względem jakościowym. Przedstawiłem Państwu suche dane liczbowe które można analizować, ale miasto to przecież nie tylko liczby, to ludzie, klimat, to emocje. To co było moją sztandarową obietnicą wyborczą czyli rewitalizacja śródmieścia, odnowa miasta zaczajając od samego jego serca staje się faktem. Po kilkunastu latach niemocy, marazmu i słów niezamienionych na czyny zaczęliśmy działać i to w trudnym czasie pandemii, w którym do końca nie mieliśmy pewności w jakich warunkach przyjdzie nam funkcjonować. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy sprawnie pracować przez ten trudny czas nie marnując ani jednego dnia, bo w Kaliszu w poprzednich latach zmarnowano już stanowczo zbyt wiele cennego czasu. Efekty prac już są widoczne zmieniają się poszczególne ulice, zmienią się planty, zmieniają się kaliskie parki, miasta się zazielenia, ale zmieniamy tez inne obszary miasta. Skrupulatnie i z wielką determinacją realizujemy program budowy i przebudowy dróg osiedlowych. W 2020 roku w jego ramach przeprowadziliśmy prace na 11 ulicach – mówił przedstawiając raport prezydent Krystian Kinastowski.

- Obiecywał Pan w kampanii, że rodziny w Kaliszu zaoszczędzą w wyniku Pana rządów około 4000 zł rocznie, tymczasem kolejny rok z rzędu zabiera Pan nam wszystkim pieniądze z portfeli coraz głębszymi garściami. Zmuszanie mieszkańców do oszczędzania, poprzez lawinowe podwyższanie im opłat za niemal już wszystko, jest ekonomicznie niedorzeczne, a historycznie cechowało zawsze najbardziej bezwzględnych władców. Okrasił Pan pandemiczny strach niepewnej przyszłości, salwą kaliskiej drożyzny – mówił podczas dyskusji radny Dariusz Grodziński - Mamy więc dwór, Bizancjum, pełen skarbiec, ciemiężonych płatników i Władcę… w nowej komnacie i karocy. A Kalisz z każdym rokiem z miasta na prawach powiatu, staje się coraz bardziej powiatem z prawami miejskimi. Dusznym i ciasnym, bez miejsca dla nikogo, kto nie jest pochlebcą władcy. Jeśli nie jesteś lizusem, nie ma dla Ciebie miejsca nawet na Facebooku, bo departament propagandy Cię tam zablokuje. W tym samym czasie, gdy wątpiący lub pytający mieszkaniec dostaje od miasta „bana”, urzędując w luksusowym gabinecie, zasiada Pan przy stole za 19 tys. zł, w fotelu za 7,5 tys. zł, wyciąga Pan nogi na dywanie za 6 tys. zł, i wyrzuca Pan nasze marzenia o stutysięcznym mieście do małej śmietniczki za 332 zł, zerkając na zegar za 860 zł - dodaje.

- Nie jest tajemnicą, że jako klub radnych Polska 2050 nie zawsze zgadzamy się z Pana polityką Panie prezydencie. Potrafimy jednak docenić dobre inicjatywy, dobre działania, zawsze akcentujemy chęć współpracy i ciężkiej pracy w komisjach. Jednak są obszary w których jesteśmy poważnie zaniepokojeni tym co się dzieje w mieście albo zwyczajnie rozczarowani – mówi radna Polski 2050 Barbara Oliwiecka – Nieraz akcentowaliśmy brak dialogu na linii prezydent – radni. W kształtowaniu budżetu rocznego nie ma naszych wniosków, nie uwęglania Pan ich. Pana pracownicy prowadzą tzw. konsultacje tylko z wybranymi radnymi. Tak było chociażby w przypadku żłobków czy uchwały w sprawie dofinansowania dopłat do wymiany pieców – dodaje.

- Zgadzam się z radną Barbarą Oliwiecką, że trzeba rozmawiać. Zgadzam się też, że trzeba patrzeć na pozytywy i negatywy. Jeśli chodzi o nasze zdanie więcej jest pozytywów niż negatywów – mówi radny PiS Artur Kijewski – Rozmawiajmy, debatujmy, spierajmy się mocno, ale myślmy o wszystkich mieszkańcach – dodał radny odnosząc się m.in do wypowiedzi radnej Oliwieckiej która mówiła o nadmiernym wycinaniu drzew w mieście.

Prezydent głosowaniem radnych 13 „za”, 8 „przeciw” oraz 4 „wstrzymujących się” uzyskał wotum zaufania.

Następnie radni głosowali nad sprawozdaniem z wykonania budżetu na 2020 rok. Wcześniej jednak na ten temat wysłuchano sprawozdań komisji merytorycznych. Pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej odczytała Aneta Ochocka skarbnik Miasta Kalisza. Głosami 13 "za" i 10 "wstrzymującymi" radni przyjęli sprawozdanie.

W sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Kalisza radni głosowali w stosunku 13 "za", 6 "przeciw" oraz 3 głosy "wstrzymujące". Oznacza to, że rada udzieliła absolutorium prezydentowi Krystianowi Kinastowskiemu.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ